Pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM

Tym razem we „wpadło mi w łapy” nowy „pistole Armáda České Republiky” czyli CZ 75 SP-01 PHANTOM.

Generalnie to nie przepadam za czeską bronią, ale są dwa pistolety które mi się nawet podobają. Jeden to P09 a drugi to właśnie PHANTOM. Niby to CZ75 ale jakoś bardziej mi leży.

Te pistolety są w uzbrojeniu AČR od kilku już lat, jednak ciągle w dość ograniczonym zakresie. Używane są głównie przez sztandarowe jednostki oraz na misjach. Co kilka lat kupowane jest kilka tysięcy sztuk, które sukcesywnie zastępują stare vz.82, które w dalszym ciągu dominują.

W komplecie wydawane są firmowe kabury. Szczerze to szału nie robią, ale i tak są lepsze niż skórzany futerał starego typu.

Ogólnie pistolet jest bardzo fajny – łączy w sobie zalety, które ludzie cenią sobie w modelu CZ75 oraz trochę nowocześniejszych rozwiązań – przede wszystkim polimerowy szkielet. Dziwi trochę, że po wprowadzeniu do oferty przez producenta – P09 ( trochę nowocześniejszego pistoletu), Czesi nie kupują właśnie tego. Biorąc jednak pod uwagę, że pewnie nie chcą sobie robić bałaganu wprowadzając kolejnej konstrukcji – ma to jakiś tam sens.

Egzemplarz ze zdjęć to kontraktowa broń AČR wyprodukowana w 2015 roku, o czym świadczy dodatkowy opis wybity na zamku – she15.

Zapraszam do dyskusji na FORUM

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook