Urządzenie Reflektorowe do AK czyli „Nauczanie Sposobów Strzelania … w Nocy”.

Lubię wracać do starych podręczników czy instrukcji – czasami tylko dlatego żeby sobie odświeżyć wiadomości, a często żeby się przekonać, że prawie wszystko już było, a teraz wymyślamy to na nowo.  Jakiś czas temu podczas studiowania starej literatury fachowej natknąłem się na „Urządzenie Reflektorowe”  do karabinka AK. Na samym rysunku widać AK z „taktycznym” reflektorem. No może nie do końca taktycznym, ale dla nas dzisiaj tak się to kojarzy. W instrukcji urządzenie to jest pomocą szkoleniową, a nie sprzętem do używania na bojowo. Można powiedzieć, że to odpowiednik dzisiejszych laserowych urządzeń treningowych. Chodziło o to żeby uczyć / trenować strzelania do celów „demaskujących się błyskami wystrzałów”, a zarazem kontrolować czy żołnierz prawidłowo celuje.
Sam rysunek oprócz samego urządzenia jest ciekawy – przedstawiony jest na nim AK z tzw. drugą wersją komory zamkowej. Może to wskazywać na to, że został przekopiowany prosto z instrukcji radzieckiej. W Polsce taka wersja AK nie była ani produkowana, ani w ogóle używana! Niestety pomimo żmudnego przeszukiwania rosyjskojęzycznego internetu – oryginalnej instrukcji nie udało mi się znaleźć.

Poniżej wklejam skany z instrukcji: „Nauczanie sposobów strzelania z broni strzeleckiej w nocy” MON Szkol. 201/63 z roku 1963 :

Urządzenie Reflektorowe karabinek AK rysunek

Urządzenie Reflektorowe karabinek AK opis

Rysunek wzbudził dość spore poruszenie w internecie. Do tego stopnia się spodobał, że kilka osób postanowiło wytworzyć to ustrojstwo. Jedną z osób jest Mario. Efekt jego pracy możecie zobaczyć na zdjęciach:

Pomimo  zastosowania baterii 9V zamiast dwóch tzw. płaskich – reflektor nie jest w stanie oświetlić  celi na 100 m, tak, że opis w instrukcji jest za optymistyczny. Niemniej jednak muszę przyznać, że fajnie to wyszło ! Pokrowiec na baterię utrzymany w stylu „z epoki” uzupełnia całość. Gratuluje Mario fajnego i niespotykanego gadżetu !

Zdjęcia – autor urządzenia.

Zapraszam do dyskusji na FORUM

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook