Rozkładanie 9 mm Pistoletu wz. 1964

We wrześniu 2017 roku opublikowałem artykuł: „Rozkładanie 7,62 mm kbk AK z kolbą składaną”.
Powstał on w oparciu o znalezione przeze mnie,  dawno temu, zdjęcia.  Nie będę się rozpisywał kolejny raz o historii tych znalezisk, więc jak ktoś jest zainteresowany zapraszam do zapoznania się z materiałem dostępnym – TUTAJ.
Dzisiaj prezentuję, w zbliżonej formie, drugi komplet zdjęć. Tym razem sprawa dotyczy pistoletu P-64. Niestety w tym przypadku zdjęć jest mniej, ale też konstrukcja mniej skomplikowana. Za to jedna z fotografii zrobiła „karierę medialną” 😉

Opisy, które wstawiam, tak jak w oryginalnej tablicy – pochodzą wprost z instrukcji wojskowej. Zachowano pisownie oryginalną 😉

 

W celu częściowego rozłożenia pistoletu należy:

1. Odłączyć magazynek. Trzymając pistolet za chwyt w prawej ręce, odsunąć kciukiem lewej ręki zatrzask magazynka do tyłu do oporu; jednocześnie – odciągając palcem wskazującym lewej ręki kopytko magazynka – wyjąć magazynek z chwytu.


Po wyjęciu magazynka sprawdzić, czy w komorze nabojowej nie ma naboju. W tym celu – trzymając pistolet w prawej ręce i nie naciskając spustu – sprawdzić, czy wskaźnik naboju nie wystaje poza tylną powierzchnię zamka (co świadczy, że nie ma naboju w komorze nabojowej), następnie odciągnąć lewą ręką zamek do tyłu, obejrzeć komorę nabojową i puścić zamek.

2. Odłączyć zamek. Trzymając pistolet w prawej ręce, odciągnąć palcami lewej ręki przedni koniec kabłąka w dół zukosowując go w prawo lub lewo i oprzeć go o szkielet tak, aby utrzymywał się w tym położeniu
Odciągnąć lewą ręką zamek do skrajnego tylnego położenia, podnieść jego tylną część i zwalniać tak aby się przesunął do przodu pod działaniem siły sprężyny powrotnej. Odłączyć zamek od chwytu i wstawić przedni koniec kabłąka na swoje miejsce.

3. Zdjąć sprężynę powrotną. Trzymając chwyt pistoletu w prawej ręce, lewą ściągnąć z lufy sprężynę powrotną ruchem śrubowym.

Gotowe – pistolet jest rozłożony do czyszczenia:

Instrukcja obejmuje również taki sam opis składania broni, ale ja ograniczę się do sztandarowego stwierdzenia:

“W celu złożenia pistoletu po częściowym rozłożeniu należy wykonać wszystkie czynności w odwrotnej kolejności” 😉

 

Jak to w wojsku – na wszystko są określone normy. Rozkładanie i składanie pistoletu obejmowała norma szkoleniowa ze szkolenia ogniowego nr 13 – rozkładanie i nr 14 – składanie. Oceny przedstawiały się następująco:

Norma nr 13:

-bdb -5 s.;

-db -7 s.;

-dst -10 s.

Norma nr 14:

-bdb -6 s.;

-db -8 s.;

-dst -10 s.

 

Podsumowując – warto ratować takie rzeczy. Dla przykładu jedna z powyższych fotografii kilkukrotnie znalazła już miejsce w różnych publikacjach. Poniżej wklejam skan jednej z nich – książki „Pistolety 500 fotografii” wydanej w roku 2008.

 

Zapraszam do dyskusji na FORUM

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook