NORINCO NR08A – czyli klon HK MP5

Można powiedzieć, że to na zapotrzebowanie z FORUM – prezentujemy bez licencyjnego, chińskiego klona HK MP5 czyli Norinco NR08A.

Chińczycy, jak to już oni mają, kopiują wszystko na potęgę – nie przejmując się prawami patentowymi. W tym przypadku firma Norinco – wypuściła na rynek klona firmy Heckler und Koch.
Egzemplarz ten jest, prawie że dosłowną kopią wersji MP5A5 i oprócz oznaczeń producenta oraz braku dodatkowego haka do trzypunktowego pasa nośnego wszystko jest takie same.
Jak można  zauważyć na zdjęciach – prezentowana broń jest tzw. „full auto” czyli samoczynna – tak też jest zarejestrowana. Jak widać – da się !

Jak to w przypadku tej firmy z jakością różnie bywa i tak naprawdę zależy od szczęścia na jaki egzemplarz się trafi. Właściciel tego – nie narzeka. Moim zdaniem jedyne do czego można się, na upartego, przyczepić to jak zawsze jest wykończenie  – Mi akurat to absolutnie nie przeszkadza.

Z tego co się orientuję to z zamiennością części jest różnie – generalnie części HK czy innych licencyjnych producentów pasują, jednak czasami potrzebne jest indywidualne pasowanie. Z montażem oryginalnych akcesoriów – problemów nie ma.

Właściciel tego cuda zamontował w zamian oryginalnego łoża – łoże z oświetleniem firmy Surefire – konkretnie model 628. Na standardowej integralnej z komorą zamkową szynie HK zamontowana jest specjalna przejściówka pozwalająca montować akcesoria w standardzie Picatinny czy RIS. Aktualnie, czego na zdjęciach nie ma, doczepiony jest kolimator.

Podsumowując – NR08 jak dla mnie jest bardzo ciekawą alternatywą w porównaniu do licencyjnych wersji MP5. Na pewno jest sporo tańszy. W przypadku oryginalnego wyrobu HK – to mniej niż połowa jego ceny. Zresztą „kochany” Heckler zawsze w poważaniu miał klientów cywilnych i do niedawna stosował politykę, że cywil MP5 mieć nie może. Chociaż oferował też wersję tylko samopowtarzalne  – one też były przeznaczone na rynek wszelkiego rodzaju służb czy wojska. Niedawno wypuścili łaskawie swój SP5K na rynek cywilny, ale to niestety jest tylko wersja MP5K co nie wszystkim pasuje !  Osobiście wolałbym jednak Norinco.

Niestety na tą chwilę żaden polski dystrybutor nie sprowadza już tego modelu. Oprócz dosłownie kilku sztuk które do nas trafiły – nie ma możliwości jego zakupu. Tak też jest z innymi wyrobami Norinco – a szkoda bo dla wielu Polaków była to ciekawa budżetowa możliwość zakupu klona ulubionych konstrukcji.

Dziękuję „panu B” za udostępnienie egzemplarza do zdjęć. Plan był zrobić lepsze zdjęcia, ale w dyskusji na forum faktycznie wyszło, że mało kto o istnieniu tej broni w ogóle wie, więc postanowiłem wrzucić to już teraz. Może w przyszłości pokusimy się o jakieś testy porównawcze na strzelnicy z naszymi „empepiątkami” – zarówno klonami jak i oryginałami.

Zapraszam do dyskusji na FORUM

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook