Latarka Insight Technology M6 TLI (Tactical Laser Illuminator)

Insight Technology M6 TLI – Jest modułem uniwersalnym złożonym z latarki oraz celownika laserowego. Ta wersja przeznaczona jest do broni krótkiej choć istnieje też model M6 (long gun) do broni długiej (różni się praktycznie tylko montażem). Latarka pojawiła się w ofercie firmy około roku 2000. Można powiedzieć, że jest rozwinięciem modelu M3. Sama latarka to praktycznie to samo – model M6 powstał przez dodanie modułu laserowego.

M6 TLI to jedna z pierwszych latarek z uniwersalnym montażem – który później stał się standardem w broni krótkiej. Należy zauważyć, że o ile pistolety wtedy w ogóle posiadały już jakąś szynę to był to zazwyczaj jakiś wynalazek danej firmy. W glocku generacji 3 pojawiła się szyna Weaver i to dopiero rozpoczęło standard. Uniwersalność montażu polega na tym, że bez żadnych zmian można ją zamontować zarówno na szynę w standardzie Weaver  jak i Picatinny. Wbrew pozorom różnice między tymi szynami istnieją na tyle, że np. w latarkach firmy surefire trzeba wymieniać element montażu chcąc przełożyć latarkę z jednego modelu szyny na drugi. Zakładając M6 na różne modele pistoletów – nie można się oprzeć wrażeniu, że robiona była stricte pod glocka. Na innych modelach zawsze gdzieś odstaje lub jest jakaś przerwa – na glocka pasuje idealnie.

Ważna rzecz dotycząca TLI jest taka, że nie jest wodoszczelna. Sam się na tym przejechałem – zabierając ją do pewnego dalekiego kraju. Wody tam nie było – ale dość spore zapylenie spowodowało, że włącznik przestał działać i wymagał gruntownej obsługi. Wybierając ten model trzeba o tym pamiętać !  To latarka bardziej policyjna – Jeżeli ktoś potrzebuje sprzętu tego typu do działań wojskowych zalecałbym bardziej model M6X. Jest to model wodoszczelny i przeznaczony właśnie do pracy w ciężkich warunkach. 

Korpus latarki wykonany jest z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Z tego samego tworzywa firma Insight produkuje też inny swój asortyment np. AN/PEQ-15. Naprawdę żeby to zniszczyć potrzeba chyba „wybuchu atomowego”. Mój egzemplarz jest w kolorze TAN a oprócz tego występują też w kolorze czarnym. 

Zasilanie realizowane jest za pomocą dwóch baterii CR123. Jako źródło światła występuje amortyzowana sprężyną żarówka o mocy 90 lumenów. Moduł laserowy wyposażony jest w laser widzialny koloru czerwonego o mocy 5mW, klasy IIIa o instrukcyjnym zasięgu 200 metrów. Posiada możliwość ustawiania za pomocą dwóch śrub: góra – dół , prawo – lewo.

Całość obsługuje się za pomocą dwóch przełączników. Jednym ustawia się tryb pracy, drugi służy do włączania stałego lub chwilowego.

Aby włączyć latarkę najpierw należy ustawić wybrany tryb pracy. W kolejności mamy następujące opcję:

  1. OFF – wyłączony / zabezpieczony (nie ma możliwości włączenia latarki lub lasera np. przez przypadek);
  2. VIS – laser (w tym trybie działa tylko laser);
  3. ILL – światło (w tym trybie działa tylko latarka);
  4. VIS ILL – laser + światło (w tym trybie działa latarka i laser jednocześnie)

Następnie mamy do dyspozycji wygodny włącznik „skrzydełkowy”. Można go włączyć na stałe lub chwilowo (działa tylko dopóki jest wciśnięty). 

Jak inne latarki czy lasery tej firmy – całość zapakowana jest w pudełko z tworzywa z odpowiednio wyciętą wkładką z gąbki. Dodatkowo na pudełko założone jest opakowanie z kartonu. 

Podsumowując – Tak samo jak pozostały asortyment „z tej stajni” – M6 TLI to kawał porządnego sprzętu. Jeżeli tylko pamiętamy do jakich działań jest przeznaczona – na pewno nas nie zawiedzie i będzie służyć wiele lat. Ja swoją posiadam od około sześciu lat, a nie jestem pierwszym właścicielem. Była to moja pierwsza profesjonalna latarka do broni krótkiej. Zakupiłem ją specjalnie do glocka, tak cały czas jest używana i działa bez problemu. 

foto iRQ11:

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”14″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Zapraszam do dyskusji na FORUM

 

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook