Latarka SureFire P114C

Sure Fire P114 – Jest modelem zaprojektowanym specjalnie do pistoletu Sig Sauera P226. Inne numerki przy literze „P” będą oznaczały ten sam model latarki przeznaczony do innego pistoletu. Latarka pojawiła się w ofercie w okolicach roku 2002. W katalogu z 2001 roku jej jeszcze nie ma, a w 2002 jest. Zastąpiła w ofercie model 632 – również przeznaczony do P226.

Jest jednym z trzech modeli/systemów przeznaczonych do broni krótkiej, występujących tym okresie. Seria ta nosiła nazwę katalogową – „Nitrolon Series” od materiału z jakiego została wykonana. Pozostałe systemy to: „Military Series” oraz „Milennium Series”.

„Military Series” były wykonane w całości z bardzo wytrzymałego duraluminium i zgodnie z materiałami firmowymi była przeznaczona do najcięższych warunków.

„Milennium Series” – również wykonana z aluminium – dysponowała głowicą o zwiększonej mocy.

Ze wszystkich trzech systemów – Nitrolon charakteryzował się najmniejszą masą stąd też był najchętniej używany przez wiele formacji – gdzie zazwyczaj broń krótka jest traktowana jako broń zapasowa – stąd jej waga ma istotne znaczenie. Ze wszystkich trzech systemów jest też najłatwiej spotykana. Można czasami trafić jeszcze na „Military Series”, a znalezienie już Millenium graniczy z cudem.

Wracając do P114 – Latarka zasilana jest z dwóch baterii CR123. Jako źródło światła w podstawowej wersji występował moduł Sure Fire P60 o mocy 65 lumenów. Ten sam moduł był stosowany również w sztandarowych wyrobach firmy jak 6P, G2 czy SF Classic Weapon Light. Opcjonalnie we wszystkich tych modelach można stosować moduł SF P61 o mocy 120 lumenów.

irq11_061_surefire-p114c_www_061_mil_pl_

Surefire P114c fot.irq11

Korpus latarki zrobiony jest z wysokoodpornego tworzywa o nazwie NITROLON. Głowica wykonana jest z aluminium i posiada amortyzację modułu świecącego. Do momentu wprowadzenia diod LED do oferty firmy wszystkie latarki surefire przeznaczone do noszenia na broni posiadały amortyzację.

Moja to model P114C – co oznacza, że wyposażona jest we włącznik naciskowy „chwilowy” – (świeci tylko jeżeli jest wciśnięty) oraz włącznik stały – który nie wymaga stałego nacisku. Oprócz tego był dostępny model P114D gdzie zamiast włącznika stałego był wyłącznik ogólny / bezpiecznik. Jeżeli był wyłączony nie dało się uruchomić latarki nawet „włącznikiem chwilowym”. Dodatkowo były dostępne inne w kształcie „włączniki chwilowe” – „slimline switch”.

W komplecie z latarką znajdował się adapter Sure Fire MR04 pozwalający zamocować wszystko na pistolecie. W dobie gdzie pistolety nie posiadały integralnych szyn – było to standardowe rozwiązanie. Adapter mocowany jest czterema śrubami oraz metalowym elementem do kabłąka pistoletu – bez potrzeby ingerencji w samą jego konstrukcję. Istnieją zdjęcia gdzie operatorzy podlegli pod NSW (Naval Special Warfare) do pistoletu z zamontowanym adapterem MR04 przyczepiali późniejszy model oświetlenia – Sure Fire X200. Sure Fire MR04 raczej nie występował w ofercie samodzielnie – był tylko w zestawie z SF P114.

Model P114 został zastąpiony w ofercie firmy modelami SF X200 oraz SF X300, które zastąpiły wszystkie trzy serie.

Latarka została nabyta od żołnierza, który ją wcześniej używał bojowo i była razem z kaburą Safariland. Całość stanowi wspaniałe uzupełnienie mojego Sig Sauera P226.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”11″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook