Autor Wątek: Precz z Minimi! (czyżby?)  (Przeczytany 4084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1418
    • Zobacz profil
Precz z Minimi! (czyżby?)
« dnia: Grudnia 05, 2017, 09:21:01 am »
http://www.thefirearmblog.com/blog/2017/12/04/first-last-saw-squad-belt-fed-dead-end-brief-thoughts-005/

Powyżej link do ciekawego artykułu. Co na to koledzy-zawodowcy?

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2831
    • Zobacz profil
Odp: Precz z Minimi! (czyżby?)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 05, 2017, 10:44:44 am »
Czyli powrót do RPK...

Niejako ma to trochę sensu przy założeniu, że lufa będzie cięższa i odporniejsza na długotrwały ogień przy założeniu, że to broń wsparcia.

Dlatego warto mieć bębny do kwrabinków ;)

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Precz z Minimi! (czyżby?)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 05, 2017, 01:07:47 pm »
Moim zdaniem tych dwóch rodzajów broni nie da się do końca porównać.
Z broni typu RPK - nie da siÄ™ prowadzić aż tak intensywnego ognia jak z Minimi. Tak że wszystko zależy od rodzaju prowadzonych dziaÅ‚aÅ„ ! 
Jaki jest problem z Minimi w US ARMY już kiedyÅ› pisaÅ‚em - ta broÅ„ czÄ™sto nie jest przypisana do konkretnego żoÅ‚nierza !  Najczęściej to broÅ„ przydzielona na pluton i to dowódca decyduje kto ma to zabrać zamiast M4. Takie coÅ› z pozoru wydaje siÄ™ być zajebiste ale tylko pozornie. Faktycznie jest tak że o to Minimi nikt nie dba a i żoÅ‚nierz który akurat go dostaÅ‚ jest nie doszkolony. I stÄ…d te wieczne problemy z nimi.
W USMC  wziÄ™li sobie to M27. Ani nie majÄ… do tego magazynków o wiÄ™kszej pojemnoÅ›ci ani do koÅ„ca koncepcji jak to używać jako broni wsparcia. Już nie jednÄ… opiniÄ™ sÅ‚yszaÅ‚em, że po prostu tylnymi drzwiami wprowadzili sobie HK416. Na razie używajÄ… tego jak normalnego karabinu. Ja sensu czegoÅ› takiego nie widzÄ™ - oprócz posiadania fajnej klamy i 10 punktów do lansu oczywiÅ›cie  ;D  A to teraz tak jak patrzÄ™ jest najważniejsze  - lans !!!  ::)

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2831
    • Zobacz profil
Odp: Precz z Minimi! (czyżby?)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2017, 06:08:57 pm »
Jak dla mnie to koncepcja jest dość ciekawa, ale tak jak napisałem - lufa musi wytrzymać intensywny ogień, a tego już zwykły karabinek nie ogarnie. Grubsza i wytrzymalsza lufa zwiększa jego masę itd.

Nawet mając taką 416, tzn. M27 (też uważam, że było to wprowadzenie tylnymi drzwiami tej konstrukcji) nie daje takiej siły ognia jak w przypadku RPK (grubsza i dłuższa lufa) czy tym bardziej RPD czy MINIMI.

Może w przyszłym tygodniu uda mi się sprawdzić czasy ładowania i oddawania strzałów z PKM i AKMS/AKGN bo będę miał jakąś tam okazję oraz czas przeładowania.
Minus jest taki, że mniejsza pojemność magazynka oznacza częstsze wymiany co przy roli karabinka jako broni wsparcia oznacza 3 wymiany magazynka, aby oddać 100 (120) strzałów, a 7 wymian aby oddać 200 (210) strzałów o ile dłuższy będzie czas wymiany jednej taśmy, aby oddać taką samą ilość amunicji?

Oczywiście plusem wymiany magazynka jest szybkość wymiany itd. ale częstotliwość zmian jak dla mnie jest minusem.
M.in. dlatego ruskie opracowały do RPK magazynki na 40 i 75 naboi.

Właśnie dlatego dla mnie ta cała ich koncepcja M27 jest śmieszna ponieważ znacznie ogranicza siłę ognia tym bardziej przy standardowej pojemności magazynka.
Gdzieś oglądałem filmik USMC o tym, że strzelec M27 nie jest tak łatwo rozpoznawalny i obierany jako pierwszy za cel - może to ma sens przy SR25 i podobieństwie z daleka do standardowego M16, ale tutaj jest tylko kolejnym argumentem, który jest jak dla mnie dość mocno naciągany do chęci posiadania 416'ki.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1418
    • Zobacz profil