22.03.2019 – Święto 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

Z uwagi na fakt, iż członków Ekipy 061 z krakowskim 16 Batalionem Powietrznodesantowym łączą długoletnie tradycje, nie mogło nas zabraknąć na ich dorocznym Święcie. Korzystając z zaproszenia dowódcy „szesnastki” pana ppłk. Jarosława Kowalskiego  przy współudziale MSSiKM, przygotowaliśmy do obejrzenia część broni z naszych kolekcji.

Pogoda w tym roku dopisała, gdyż mimo zapowiadanych opadów nie spadła na nas ani jedna kropla deszczu. Organizatorzy zorganizowali dla licznie zgromadzonych dzieci, młodzieży i dorosłych sporo atrakcji. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9:00 na placu apelowym. Tuż po defiladzie pododdziałów oraz dynamicznym pokazie wyszkolenia, którym akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Bytomia (WOG Gliwice), nastąpiło uroczyste otwarcie nowej Sali Tradycji (opis i zdjęcia sali tradycji 16bpd pojawi się wkrótce w oddzielnym artykule).

My, Pierwsza Brygada („Legiony”) na Święcie 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie 22.03.2019

 

16 Batalion Powietrznodesantowy – Defilada pododdziałów w dniu ich Święta w Krakowie 22.03.2019

 

Fragment dynamicznego pokazu wyszkolenia żołnierzy z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w dniu ich Święta. Kraków 22.03.2019

 

Fragment dynamicznego pokazu wyszkolenia żołnierzy z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w dniu ich Święta. Kraków 22.03.2019

 

Po części oficjalnej można było zobaczyć bardzo aktywne pokazy:

 • sprzętu wojskowego: (karabiny, granatniki przeciwpancerne, przeciwpancerne pociski kierowane Spike, moździerze),
 • pojazdów wojskowych (a niektórymi się nawet przejechać),
 • pojazdów Policji ,
 • Państwowej Straży Pożarnej
 • sprzętu medycznego
 • broń ze zbiorów członków Ekpiy061 i MSSiKM

Osobiście wziąć udział w

 • biegu spadochroniarza,
 • zajęciach walki wręcz dla najmłodszych
 • taktycznym malowaniu twarzy
 • treningu strzeleckim z broni ASG do tarczy
 • zajęciach w parku linowym
 • nauce musztry wojskowej
 • zajęciach spadochronowych na poszczególnych punktach nauczania (makieta śmigłowca i samolot, uprzęże spadochronowe)
 • nauki celowania za pomocą trenażera strzeleckiego „Cyklop”

 

Całej części nieoficjalnej towarzyszyły występy wokalne zespołów z Klubu 6BPD i zespołu „CZASZA”

 

Tak dużo atrakcji wojsko dla nas przygotowało w tym roku, że nie sposób ich wszystkich spróbować…

Opiekun klasy 5 jednej z krakowskich szkół.

Żołnierze 'szesnastki” zapewnili wszystkim pyszny poczęstunek w postaci wojskowej grochówki, pieczonych kiełbasek ze świeżutkim chlebkiem, kompot aby nikt nie świętował o głodzie.

W dniu Święta 22.03.2019 przygotowaliśmy na terenie jednostki wojskowej do obejrzenia zarówno broń używaną aktualnie w Wojsku Polskim tj. karabinki Beryl, mini Beryl wyposażone w celowniki holograficzne EOtech oraz broń, która kiedyś stanowiła wyposażenie jednostek wojskowych w całym kraju: kbk AKMS, km DPM28 czy pochodzący prosto z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego karabin SKS . Na naszym „stoisku” nie zabrakło całkiem nowych konstrukcji karabinów takich jak M4, AR-15 Diamondback DB15EB (z Vortexem SparkII + powiększalnik), strzelb typu pump-action czy półautomatycznej UTAS XTR-12 z celownikiem EOtech XPS2, która wyglądem przypomina karabin M16. Największą popularnością wśród dzieci i młodzieży odwiedzających nasz punkt cieszyła się broń, którą znają z gier komputerowych czyli:

 • pistolety Glock i karabin Galil z CS GO,
 • „pompka” z gry Fortnite czyli pozbawiony kolby GrandArms02,
 • „snajperki” czyli karabin M14 EBR .308 i BRNO .22LR z lunetą w malowaniu taktycznym.

Żołnierzom „16-tki” przypadł do gustu Glock 17 gen.3 z konwersją Roni G1 oraz karabinek M4.

Jak widać na zdjęciach, zaprezentowaliśmy równieżdrugowojenną „Pepeszę” (PPSh-41),karabin M16, pistolet maszynowy STEN, pistolet maszynowy Thompson w kalibrze .45ACP, drugowojenny pistolet maszynowy MP40 i wiele innych egzemplarzy.

Uzupełnieniem kolekcji były oryginalne, historyczne egzemplarze polskiego pistoletu VIS wz. 35, niemieckiego karabinu maszynowego MG42 czy kawaleryjskiej wersji szwedzkiego Mausera M/94.

Dziękujemy dowódcy „16ki” za zaproszenie do wzięcia udziału w dorocznym święcie, kolegom-żołnierzom „szesnastki” za, jak zawsze miłe przyjęcie oraz świetną organizację, a wszystkich odwiedzających naszą wystawę zapraszamy na kolejne. Piszcie w komentarzach na naszym profilu FB co chcielibyście zobaczyć na naszych wystawach.

Cała galeria w wysokiej rozdzielczości dostępna jest TUTAJ.

Poniżej kilka wybranych zdjęć.

Ekpia 061 na Facebook