Autor Wątek: Renowacja pistoletu - pomysły ?  (Przeczytany 13276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Renowacja pistoletu - pomysły ?
« dnia: Luty 03, 2019, 11:23:18 pm »
Potrzebna pomoc !
Kto zna jakiś sposób na uzupełnienie wżerów na pistolecie ?
 
Pistolet nie przedstawia żadnej wartości historycznej - w tym stanie, jak dla mnie, ale może z niego być jeszcze fajne strzeladło. Tak że metoda może być inwazyjna. Jak zostaną przebarwienia to nie przeszkadza! Jednak szlifowanie nie wchodzi w rachubę !

Sprawdzałem spawanie laserowe, takie jak się stosuje przy uzupełnianiu ubytków w cylindrach, czy formach wtryskowych. Metoda idealna i przy dobraniu odpowiedniego topnika uzupełnia braki praktycznie bez śladu. Problemem jest niestety pracochłonność a co za tym idzie cena.

Myślałem o spawaniu tylko czy ... To będzie bezpieczne - jakieś przemyślenia?

Wszelkie pomysły mile widziane!

Postaram się zamieścić foty - wkrótce!

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2019, 09:59:30 am »
Myślę że można by to zrobić poprzez  napawanie metodą spawania TIG lub nawet MIG/MAG. Bez szlifowania się nie obejdzie. Zeszlifować będzie trzeba powstałe nadlewki tak by materiał napawany licował z naprawianą powierzchnią. Bardzo wysoce prawdopodobne (ale nie na pewno) jest to, że po oksydowaniu materiał napawany będzie się odróżniał od reszty.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2019, 12:00:15 pm »
dzięki za odpowiedź!
No właśnie o tym myślałem. Pytanie tylko czy przez to, że to ma cholernie wysoką temperaturę - coś się nie popierdzieli w strukturze. Raczej nie powinno ale szukam głosów osób bardziej wyedukowanych w temacie ode mnie.
Szlifowanie nadlewek - oczywiście. Chodziło mi o to, ze nie lubię zaokrąglonych krawędzi - jak to zazwyczaj po szlifowaniu wychodzi.

Ślady - to nie problem. Całość będzie parkeryzowana, a jak to nie pokryje to będę malował. Nawet bardziej się teraz skłaniam ku malowaniu. Broń i tak utraciła swój historyczny charakter. Nawet grawerkę i tak będę robił od nowa - tak jak i pogłębienie numerów.

Znalazłem w wiosce obok zakład co się chwali, że wykonuje spawanie precyzyjnie i inne usługi - znajdę czas w tym tygodniu to podjadę i zobaczymy co mi powiedzą.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2019, 12:41:43 pm »
Co to będzie za element? Przenosi znaczne obciążenia? Temperaturą bym się nie martwił.
Napawanie takich ubytków to zwykle kładzenie pojedynczych "kleksów" robiąc miedzy nimi odstęp czasowy nic się wydarzy.  Samo napawanie zrobi przeciętny spawacz. Wyprowadzić potem z tego ładną powierzchnię będzie zadaniem dla fachowca. Jeśli to płaszczyzna (np. zamka) to wystarczy magnesówka czyli szlifierka do płaszczyzn Jeśli coś bardziej skąplikowanego to można sobie pomóc jakąś maszyną cnc. Mistrz zrobiłby to dremelkiem z ręki.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2019, 12:49:47 pm »
Zamek i Szkielet - reszte elementów typu dźwignie - wymienię na "nowe"/lepsze.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2019, 12:51:50 pm »
czekamy na foty

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2019, 12:59:04 pm »
Postaram sie dzisiaj wrzucić - ciężko uchwycić te wżery - ale spróbujemy !

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2019, 08:36:42 pm »
Nie ma bata lepsze mi nie wyjdą  :-X



Żeby mi tu nie było !!!! Pistolet w tym stanie - nie ma dla mnie żadnej wartości historycznej - dlatego zdecydowałem się przywrócić go światu jako strzeladło !!

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2019, 11:36:18 pm »
Podoba mi się. I ten ząb czasu na nim ma swój klimat. Jednak napawanie o którym pisałem wcześniej (tj. za pomoca spawania) się tu nie sprawdzi. To można gdy wżery są miejscowe. Tutaj natomiast do naprawy są całe powierzchnie. W takich sytuacjach stosuje się napawanie natryskowe. Metoda jest ciekawa bo pozwala nanosic rozmaite materiały, przy użyciu gazu, łuku elektrycznego lub plazmy. Niestety wówczas raczej znikną wszelkie cechy i bicia. By wyprowadzic płaszczyznę najpierw trzeba by natrysnąc przynajmniej 0,2 mm nowego materiału a potem zastosowac obróbkę wykańczająca czyli np. szlifowanie. Napawanie natryskowe jest szeroko stosowane w remontach i renowacjach, ale nie mam pojęcia jak z ceną.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2019, 12:02:39 am »
O i to jest ciekawa informacja. Jutro będę szukał jakiejś firmy żeby się doinformować. Wszystkie sygnatury i tak są zbyt płytkie żeby mnie zadowalały - tak samo radełkowanie na zamku ktoś zeszlifował. To wszytsko planowane jest nowe.
Dzięki Wielkie !

BTW
Szukam do tego sprężyny powrotnej - resztę już wymieniłem.
I pazura wyciągu bo jest problem z wyłuskiwaniem


Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 05, 2019, 08:55:10 am »
A sprężyna powrotna od "nine-eleven" nie podejdzie?

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2019, 09:28:13 am »
26 stycznia był moto weteran bazar w Łodzi tam pewnie od ręki byś dostał. Jak będzie z czymś problem to koło maja będzie kolejny moto weteran.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2019, 12:20:02 pm »
Od razu pomyślałem ze się za niego bierzesz. Może od razu dospawać kawałek szyny pod szkieletem? ;D
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 05, 2019, 02:17:36 pm »
Na spokojnie - na tych częściach co są też działa - szukam nie nerwowo bo warto było by to wymienić jak bede strzelał z nie go więcej
Priorytet to doprowadzić powierzchnię do zadowalającego stanu !
Sprężyn kilka mam i na pewno coś by podeszło - chce jednak docelowo oryginalną - albo jeszcze lepiej współczesną - Wolf-a

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Renowacja pistoletu - pomysły ?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2019, 02:41:44 pm »
Szwajcar, może od razu pomyśleć o polimerowym szkielecie? ;)