Autor Wątek: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.  (Przeczytany 23215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
Temat – poradnik dla żołnierzy, którzy chcą uzyskać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

I.   Zapoznaj się z następującymi aktami prawnymi:
1.   ustawa o broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990530549
2.   rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001224
II.   Zapisz się do klubu/stowarzyszenia kolekcjonerów broni.
Może to być lokalny klub lub ogólnopolski taki jak BRATERSTWO/KS AMATOR.
Jeżeli myślisz o drodze sportowej i masz blisko lokalną strzelnicę to wybierz klub, który ma możliwość korzystania z takowej, a jednocześnie uprawnienia sportowe i kolekcjonerskie.
PAMIĘTAJ, aby po zapisaniu się poinformować dowódcę jednostki o przynależności do stowarzyszenia – zrobisz to zwykłym „drukiem” pt. informacja.
III.   Wymagane dokumenty:
1.   Zaświadczenie o przynależności do klubu kolekcjonerów broni palnej.
Uzyskasz je z klubu, do którego się zapisałeś.
Najlepiej, aby było jak najświeższe oraz podbite za zgodność w klubie – wszelkiego rodzaju pieczątki itd.
2.   Statut stowarzyszenia – potwierdzony w stowarzyszeniu,
Również uzyskasz go w swoim klubie razem z zaświadczeniem o przynależności.
3.   Zaświadczenie o przydzieleniu broni służbowej – wyciąg z rozkazu dowódcy kompanii potwierdzony za zgodność w S1,
Zrobi to szef kompani, dowódca drużyny lub personalny w batalionie – wiele zależy od tego jak masz poukładane i jakie stanowisko służbowe zajmujesz bo możesz część z tych rzeczy zrobić samodzielnie.
4.   Zaświadczenie o służbie wojskowej – do uzyskania w S1, wzór można pobrać na stronie OŻW,
https://archiwum-kgzw.wp.mil.pl/plik/file/2017/1%20Zaswiadczenie%20o%20pelnieniu%20zawodowej%20sluzby%20wojskowej%20i%20posiadaniu%20broni%20sluzbowej.pdf
Zanosisz to zaświadczenie (niewypełnione najlepiej, w zależności jak woli Twój personalny w jednostce) razem z wyciągiem z rozkazu z pkt. 3,
5.   Kopia dowodu osobistego – potwierdzona za zgodność w S1,
6.   Kopia opinii służbowej – nie jest to wymagany dokument, ale OŻW i tak o niego poprosi lub wystąpi o opinię specjalną do dowódcy jednostki,
7.   Oświadczenie o miejscu stałego pobytu, do pobrania tutaj:
https://archiwum-kgzw.wp.mil.pl/plik/file/2017/110%20Oswiadczenie%20o%20miejscu%20stalego%20pobytu.pdf
8.   dwa zdjęcia legitymacyjne,
9.   potwierdzenie opłaty administracyjnej w kwocie 242 zł do właściwego urzędu dla danego OŻW.
Numery kont do znalezienia na stronie KG ŻW.
10.   Krótki życiorys – niektóre OŻW go wymagają, ale nie zawsze – zdarza się, że to samo OŻW od jednego wnioskodawcy chciało takowy, a od drugiego nie.
Jeżeli będą chcieli takowy życiorys to nas o tym poinformują – wtedy wystarczy zapytać o wzór, który mogliby nam przesłać MILNET-Z’etem.
Jeżeli nie mamy konta w MILNET-Z to na kogoś z pododdziału kto ma dostęp.
Wzór życiorysu:
https://i.imgur.com/FDiLdaK.jpg
11.   Oświadczenie o administracji danymi osobowymi:
https://i.imgur.com/fngF1X2.jpg
12.   Oświadczenie o braku leczenia, zamiast NFZ – wzór:

IV.   Wniosek do Komendanta OŻW właściwego dla miejsca zamieszkania/stałego pobytu – aby nie było problemów z dosyłaniem odpowiednich dokumentów to tego, który jest właściwy dla miejsca stałego pobytu, który wskazaliśmy w oświadczeniu ale jeżeli jesteśmy tylko gościem w danym miejscu to może być różnie z wywiadem itp. rzeczami – jedynymi osobami, którym możemy zrobić w tym momencie pod górkę jesteśmy my sami.
Na tym punkcie zasadniczo kończy się cała procedura odnośnie wystąpienia o pozwolenie na broń palną do celów kolekcjonerskich.
V.   Otrzymaliśmy decyzję pozytywną na wnioskowaną ilość broni palnej do celów kolekcjonerskich i co dalej?
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, która uprawomocniła się w podanym terminie wysyłamy wniosek o wydanie zaświadczenia na zakup broni palnej – każdy taki jeden wniosek kosztuje 17 zł – możemy wystąpić o maksymalnie taką ilość na ile sztuk broni dostaliśmy pozwolenie.
Tzw. promesy są ważne bezterminowe, ale nie dłużej niż ważność dowodu osobistego, którego numer jest podany na zaświadczeniu.
W otrzymanej decyzji będzie pouczenie o prawie do odwołania, tam będzie też termin uprawomocnienia się decyzji – na tym etapie możemy wysłać oświadczenie o tym, że zgadzamy się z otrzymaną decyzją i jednocześnie wysłać wniosek/podanie o wydanie zaświadczeń do nabycia broni (promes).
Numer konta, na który wysyłamy opłatę za promesy jest ten sam, na który wysyłaliśmy 242 zł opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia.
Na tym etapie jeszcze nie otrzymamy czerwonej książeczki – legitymacji posiadacza broni palnej.

Może się zdarzyć, że OŻW będzie chciało abyśmy określili się jakie typy/rodzaje broni chcemy kolekcjonować i o jakie wnioskujemy.
Nie ma takowej potrzeby z dwóch powodów:
1.   Pozwolenie kolekcjonerskie nie jest obwarowane podziałami wynikającymi np. z dyscyplin jakie chcemy uprawiać w przypadku pozwolenia do celów sportowych czy na jaką zwierzynę polować w przypadku broni do celów łowieckich.
2.   Stanowisko KGP o wydawaniu decyzji bez podziału:
https://i.imgur.com/v5drfzO.jpg

Na jaką broń otrzymamy pozwolenie?
Zasadniczo na wszystko na co zezwala ustawa, ale z praktyki z ostatnich lat wynika, że otrzymacie decyzję, w której znajdzie się wyłączenie broni samoczynnej (strzelającej ogniem ciągłym).
W związku z czym otrzymamy możliwość zakupu broni palnej:
   krótkiej i długiej, powtarzalnej i samopowtarzalnej centralnego zapłonu,
   krótkiej i długiej, powtarzalnej i samopowtarzalnej bocznego zapłonu,
   broni gładkolufowej.
VI.   Mamy już „promesy”, decyzję i co dalej?
Dalej to już kupujemy broń i kasetkę/szafę z certyfikatem S1.
Szafa/urządzenie do przechowywania broni palnej musi być kupione najpóźniej razem z pierwszą zakupioną sztuką broni – musimy mieć, gdzie ją przechowywać.
Oczywiście teoretycznie możemy ją użyczyć jakiemuś sportowcowi, ale temat jeżeli dla prawników jest dość oczywisty to niekoniecznie dla interpretującego przepisy kontrolującego.
Szafa S1 nie musi być przytwierdzona do elementu konstrukcyjnego budynku – chociaż dla własnego RWD jak jest możliwość to lepiej ją przytwierdzić – nawet lepiej dla ubezpieczyciela.

Stanowisko KGP w sprawie kotwienia urządzeń do przechowywania broni o klasie minimum S1:
http://trybun.org.pl/wp-content/uploads/2015/12/piKGP.230915.jpg
VII.   Kupiłem broni i co dalej?
1.   Czy może nosić broń do celów kolekcjonerskich?
- bez zgody odpowiedniego organu nie możesz nosić broni do celów kolekcjonerskich, ale możesz ją przemieszczać.
2.   Czym jest przemieszczanie, a czym noszenie broni
- noszenie broni jest wtedy kiedy w broni znajduje się amunicja – w komorze nabojowej lub magazynku    przyłączonym do borni,
- przemieszczenie broni jest wtedy kiedy jest ona rozładowana – rozporządzenie stanowi o tym, że broń nosi się w kaburach lub futerałach – jednakże ustawa jasno wskazuje, że noszenie występuje w przypadku załadowanej broni więc przemieszczać można ją nawet w reklamówce ze sklepu byle była rozładowana.
Oczywiście dla własnego RWD lepiej jest mieć ją w odpowiednim pokrowcu lub futerale.
3.   Najpóźniej w dniu zakupu powinienem mieć, gdzie przechowywać zakupioną broń – czyli razem z bronią powinienem mieć również szafę/kasetkę klasy S1.
4.   Razem z bronią mogę kupić do niej amunicję.
5.   Po zakupie broni mam 5 dni na jej rejestrację – można to zrobić listownie lub osobiście.
a)   osobiście: do OŻW udaję się z umową kupna – sprzedaży broni lub fakturą ze sklepu,
b)   listownie: do OŻW wysyłam pismo przewodnie/wniosek o rejestrację danej sztuki broni do celów kolekcjonerskich – liczy się data stempla pocztowego – razem z pismem przewodnim, w którym warto zawrzeć nazwę broni, markę, model, kaliber, rodzaj amunicji (np. 9 x 19 mm, 9 x 18 mm) również numery broni – dane te powinny pokrywać się z tym co jest zapisane w umowie/fakturze.
6.   Po rejestracji pierwszej sztuki w liście zwrotnym otrzymamy legitymację posiadacza broni palnej czyli tzw. czerwoną książeczkę.
Przy rejestracji kolejnej zakupionej sztuki broni palnej musi odesłać legitymację, aby nowa broń została do niej wpisana.
7.   W czasie kiedy poruszamy się z bronią musimy mieć przy sobie legitymację posiadacza broni palnej lub decyzję administracyjną i umowę kupna-sprzedaży broni/fakturę.
8.   Amunicję do posiadanej broni kupujemy na podstawie legitymacji posiadacza broni palnej i nigdzie jej nie rozliczamy – panie i panowie to nie jest wojsko tylko prywatna broń czyli strzelasz na tyle na ile cie stać.
VIII.   Mam już broń, książeczkę i co dalej?
Teraz możesz śmiało jechać na strzelnicę.
Czy na strzelnicy możesz strzelać samodzielnie? Niestety nie – potrzebujesz prowadzącego strzelanie – możesz być nim sam lub ktoś inny, ale taka osoba jest wymagana regulaminem strzelnicy.
Uprawnienia prowadzącego strzelanie możesz zrobić samodzielnie. Ostatnio jakieś stowarzyszenie robi prowadzącego strzelanie na broń samoczynną – dla mnie to pic na wodę bo czym różni się prowadzący strzelanie dla AK strzelającego ogniem ciągłym od AK strzelającego ogniem pojedynczym? Niczym.
Jeżeli w okolicy masz strzelnicę i klub strzelecki/kolekcjonerski, który ma do niej dostęp to wart pomyśleć nad zapisaniem się do nich w zależności od tego co daje członkostwo np. dostęp do strzelnicy itp.

Przepisy rozporządzenia w sprawie przechowywania broni z oznaczeniem tego co dotyczy poszczególnych posiadaczy (pozostali posiadacze to m.in. kolekcjonerzy):
https://i.imgur.com/fTMBvOz.jpg

Wzór wniosku o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2019, 06:29:59 pm wysłana przez LARPAK »

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
Odp: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2018, 06:18:47 pm »
PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.   Jaki muszę mieć staż służby, aby ubiegać się o pozwolenie na broń?
   dosłownie zerowy, warunkiem jest bycie żołnierzem zawodowym i posiadanie przydzielonej broni służbowej – wtedy jesteś zwolniony z egzaminu i badań lekarskich.
2.   Zapisałem się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim i co dalej?
   po pierwsze musisz powiadomić dowódcę jednostki wojskowej o tym, że przynależysz do danego stowarzyszenia – jest to zwykła informacja, w której zawierasz dane o tym, gdzie i od kiedy należysz i to tyle, na podstawie art. 107 ust. 1. „Ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych” z 11. września 2003 (Dz.U. nr. 90 poz. 593. z późn. zm.):
Żołnierz zawodowy pisemnie informuje dowódcę jednostki wojskowej, w której zajmuje stanowisko służbowe, o swojej przynależności do stowarzyszenia i innej organizacji krajowej.
   po drugie zbierasz wszystkie potrzebne dokumenty zgodnie z poradnikiem.
   po trzecie pilnujesz składek, aby się nie okazało, że nie jesteś już członkiem stowarzyszenia bo jest to podstawa do cofnięcia pozwolenia na broń – ustaje ważna przyczyna jej posiadania.
3.   Czy po uzyskaniu pozwolenia na broń mogę się wypisać ze stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim?
   oczywiście, że możesz, ale jest to wtedy podstawa do cofnięcia pozwolenia na broń ponieważ ustaje ważna przyczyna jej posiadania czyli członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.
4.   Na jakie rodzaj broni mogę otrzymać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich?
   żołnierze są nieco w lepszym położeniu niż policjanci i zasadniczo otrzymują pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej bez żadnego podziału.
   w związku z czym otrzymujemy pozwolenie na broń bocznego zapłonu (np. kbks), centralnego zapłonu (karabinki, pistolety, rewolwery etc.) i gładkolufową (wszelkiej maści strzelby).
   zasadniczo żołnierze otrzymują pozwolenie na broń powtarzalną i samopowtarzalną wszelkiego rodzaju.
5.   Czy otrzymam pozwolenie na broń samoczynną?
   kiedyś OŻW wydawały pełne pozwolenia kolekcjonerskie bez wyłączenia broni samoczynnej, obecnie już wydają decyzje na broń do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej.
6.   OŻW chce, abym określił się we wniosku jaką broń chcę kolekcjonować.
   nie ma takowej potrzeby, aby określać się konkretnie co chcemy kolekcjonować – nie pytają nas czy to będzie CZ 75B, P-83 czy coś innego, ale chodzi im o np. 5 egzemplarzy broni centralnego zapłonu, 3 egzemplarze broni bocznego zapłonu i 2 egzemplarze broni gładkolufowej – taki podział jest bezsensowny i niepotrzebny tym bardziej, że zasadny on był przy pozwoleniu sportowym, ale nie kolekcjonerskim, a do tego mamy stanowisko KGP w sprawie wydawania decyzji administracyjnej bez podziału:
https://i.imgur.com/FKRLtrM.jpg
7.   Opłata skarbowa – skąd wziąć numer konta?
   numery kont do znalezienia na stronie głównie ŻW:
https://archiwum-kgzw.wp.mil.pl/plik/file/2016/nr%20kont.pdf
8.   Potwierdzenie opłaty skarbowej – czy musi być potwierdzone za zgodność?
   nie ma takiego wymogu, aby zostało ono potwierdzone za zgodność, zwykły wydruk z naszego konta bankowego, który możemy wygenerować w Internecie jest wystarczający.
9.   Ile trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na broń?
   zgodnie z przepisami postępowanie administracyjne trwa 30 dni, ale może zostać przedłużone o kolejne 30 dni zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego – po tym czasie powinna zostać wydana decyzja pozytywna lub negatywna.
10.   Co napisać w uzasadnieniu wniosku o wydanie pozwolenia na broń?
   wzór wniosku jest zamieszczony w poradniku jednakże jakby ktoś chciał coś zmienić to zwyczajnie należy napisać zgodnie z prawdą, że chce się kolekcjonować broń palną ponieważ jest to w zakresie naszych zainteresowań – każdy ma swój powód, ale samo wpisanie „dla mania” nie jest do końca najlepszym pomysłem.
   zacytuję tutaj sam siebie z wątku na jednym z for internetowych:
Może zwyczajnie napisz dlaczego chcesz kolekcjonować broń palną - prawdę napisz i tyle.

Chcesz zapewne doskonalić swoją wiedzę na temat uzbrojenia SZ RP jak i państw obcych, a także ćwiczyć posługiwanie się bronią palną w wolnym czasie co przełoży się na utrwalenie jak i umocnienie Twoich osobistych umiejętności strzeleckich co jest przydatne w czasie dalszej służby wojskowej.

Takie lanie wody można pisać w nieskończoność...
Nieco inwencji twórczej...

11.   Czy potrzebny jest życiorys?
   jedne OŻW wymagają takowe, a inne z kolei nie. Były przypadki, gdzie ten sam oddział w tym samym czasie przy dwóch postępowaniach od jednego żołnierza wymagał takiego życiorysu, a od drugiego nie.
   wzór życiorysu:
https://i.imgur.com/FDiLdaK.jpg
12.   Czy jeżeli posiadam patent strzelecki lub inne uprawnienia związane z bronią palną to mam je załączyć do wniosku?
   nie potrzeba załączać patentu strzeleckiego do wniosku o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich jednakże nic to nie zaszkodzi tym bardziej jeżeli opiewa on na PKS (Pistolet, Karabin i Strzelbę).
   do wniosku załączamy wszystkie dokumenty jakie uznamy za stosowne, a tym bardziej jeżeli są związane one z bronią palną – może to być służbowy kurs posługiwania się bronią palną, kurs rusznikarza czy mechanika broni strzeleckiej lub kurs z budowy, obsługiwania i eksploatacji danego typu broni np. FB Radom etc. – wszelkie dokumenty zarówno cywilne jak i służbowe są na plus dla nas i świadczą o naszych zainteresowaniach związanych z bronią.
13.   Otrzymałem pismo o zakończonym postępowaniu, ale nie ma tam nic poza tym, o co chodzi?
   otrzymałeś pismo, w którym poinformowano Cię, że zostało zakończone postępowanie – zgodnie z informacją zawartą w piśmie masz na ogół siedem dni na zapoznanie się z aktami sprawy i po tym terminie zostanie wydana decyzja administracyjna, która uprawomocni się po czternastu dniach.
   możesz wysłać do OŻW oświadczenie o rezygnacji z zapoznania się z aktami – mimo iż zrobiłeś to we wniosku lub załączyłeś do niego to i tak w większości przypadków chcą chronologii stosownych oświadczeń.
   jednocześnie możesz wysłać informację o tym, że nie będziesz się odwoływał od wydanej decyzji jeżeli jest ona zgodna z wnioskiem strony.
14.   Czy napisać we wniosku deklarację, że posiadam w domu sejf/magazyn do przechowywania broni?
   nie ma takiej potrzeby, a do tego jeżeli nie posiadasz odpowiedniego urządzenia do przechowywania broni czy magazynu broni to oświadczasz nieprawdę.
15.   Kiedy muszę mieć w domu sejf/szafę na broń?
   urządzenie do przechowywania broni w klasie minimum S1 zgodnie z rozporządzeniem MSWiA musisz posiadać z chwilą nabycia broni.
   nie ma żadnego wymogu, abyś musiał posiadać szafę/sejf na broń jeszcze przed wydaniem pozwolenia na broń.
   tak samo nie ma wymogu, abyś posiadał szafę/sejf na broń jeżeli nie kupiłeś jeszcze żadnej broni.
16.   Co mam zrobić po zakupie broni?
   masz 5 dni na dokonanie rejestracji broni – zgodnie z art. 13 ustawy o broni i amunicji.
17.   Jak mogę dokonać rejestracji broni?
   broń możesz zarejestrować osobiście jeżeli masz akurat blisko do OŻW.
   broń możesz zarejestrować listownie na podstawie dowodu zakupu – faktura lub umowa kupna - sprzedaży.
18.   Co muszę dostarczy do OŻW w celu rejestracji broni?
   dowód zakupu broni – faktura ze sklepu lub umowa kupna – sprzedaży broni.
   pismo przewodnie/wniosek o rejestrację, gdzie wymieniasz do jakiego celu chcesz zarejestrować broń, na podstawie jakiej decyzji (jej numer), podać kaliber i numer broni oraz jej typ i rodzaj np. pistolet centralnego zapłonu GLOCK 17, kal. 9 mm (9 x 19 mm PARA) o numerze ABC 1234.
   legitymację posiadacza broni jeżeli już ją posiadasz – nie jest to Twoja pierwsza rejestracja broni.
19.   Kiedy otrzymam legitymację posiadacza broni czyli tzw. czerwoną książeczkę?
   legitymację posiadacza broni otrzymasz listownie po rejestracji pierwszego egzemplarza broni.
20.   Czy mogę kupić i posiadać amunicję do broni palnej do celów kolekcjonerskich?
   mimo tego co twierdził żandarm z jednego z OŻW to jeżeli nie posiadamy w pozwoleniu (decyzji administracyjnej) wyłączenia posiadania amunicji to możemy ją zakupić i posiadać, nie musimy jej kupować na strzelnicy i tam całą zużyć.
   możesz posiadać amunicję do takiej broni jaką aktualnie posiadasz.
21.   Na jakiej podstawie mogę kupić amunicję?
   przy zakupie broni możesz również kupić amunicję do tej broni na podstawie posiadanego zaświadczenia uprawniającego do zakupu broni (tzw. promesa).
   po zarejestrowaniu broni i otrzymaniu legitymacji posiadacza broni ze stosownym wpisem możesz kupić amunicję na podstawie legitymacji posiadacza broni palnej – art. 14 ustawy o broni i amunicji:
„Art. 14.
Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji.”

22.   Czy mogę nosić broń palną do celów kolekcjonerskich?
   nie bez zgody odpowiedniego organu (art. 10 ust. 8 ), którym dla żołnierzy jest Żandarmeria Wojskowa (art. 9 ustawy):
Art. 10 ust. 8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.
Ale spokojnie, możesz tą broń przemieszczać!
23.   Czym w takim razie jest noszenie i czym różni się od przemieszczania?
   zgodnie art. 10 ust. 9 noszenie broni to każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez jej posiadacza:
Art. 10 ust. 9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.
   w związku z tym (art. 10 ust. 9 oraz ust. 8 ) nie możesz mieć przy sobie załadowanej broni (czyli broni, w której znajduje się amunicja – dotyczy).
   na podstawie przepisów możesz mieć przy sobie broń w kaburze, ale baz amunicji w broni bo wtedy nie mówimy o noszeniu broni w świetle przepisów, a o jej przemieszczaniu – ważne jest, aby była ona zabezpieczona przed osobami nieuprawnionymi i nie wzbudzała „sensacji” – zdrowy rozsądek jest tutaj konieczny.
24.   Czym jest załadowana broń w świetle przepisów?
   załadowana broń to taka, w której znajduje się amunicja – w magazynku nabojowym podpiętym do broni lub nabój w bębnie lub komorze nabojowej.
   oznacza to, że pusty magazynek może być podpięty do broni jak również to, że załadowany magazynek może być w kieszeni lub torbie.
   dopóki nie ma amunicji w broni nie możemy mówić o tym, że jest ona załadowana.
25.   Czy będąc w służbie kandydackiej jestem zwolniony z egzaminu na broń i podlegam pod OŻW?
   nie, w służbie kandydackiej nie jesteś jeszcze żołnierzem zawodowym, a tacy żołnierze są dopiero zwolnieni z egzaminu na broń oraz podlegają pod OŻW – w związku z czym o pozwolenie występujesz do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji jak osoby cywilne.
26.   Czy kopia opinii służbowej jest konieczna?
   nie, nie jest ona konieczna, ale OŻW często jej wymagają więc lepiej ją od razu dosłać i oszczędzić sobie czasu.
27.   Co w przypadku kiedy nie posiadam opinii służbowej lub takowej nie dostarczę?
   w przypadku kiedy nie dostarczysz opinii służbowej – nie posiadasz jeszcze takowej lub nie chcesz jej dostarczyć to OŻW powinno wystąpić o opinię specjalną do JW, w której służysz – zazwyczaj i tak mimo przedstawienia opinii służbowej zasięgają jeszcze informacji w jednostce – proszą o prostą opinię etc.
28.   Czy mając zaświadczenie o pełnieniu zawodowej służby wojskowej i przydzieleniu broni służbowej potrzebuję jeszcze wyciąg z rozkazu o przydzieleniu broni?
   sekcja personalna S1 w jednostce raczej bez wglądu do rozkazu dziennego dowódcy kompanii (równorzędnego) nie wystawi zaświadczenia, w którym potwierdzi przydzieleni broni służbowej jeżeli takiego nie zobaczy – oni nie mają sami z siebie wglądu do tego.
   dodatkowo wyciąg z rozkazu o przydzieleniu broni służbowej to dodatkowy dokument, który działa „uspokajająco” na OŻW – kolejny świstek do kolekcji, a teczka robi się grubsza...
29.   Co w przypadku kiedy mam pozwolenie na broń, a zostałem żołnierzem zawodowym?
   powinieneś powiadomić swoje dotychczasowe WPA o zmianie podległości i wskazać stosowne OŻW dla swojego miejsca stałego pobytu – wtedy WPA prześle Twoją teczkę do OŻW i od teraz to oni będą zajmowali się wszystkimi sprawami związanymi z posiadanymi przez Ciebie uprawnieniami i bronią.
30.   Co w przypadku kiedy mając pozwolenie na broń ubywam do rezerwy?
   informujesz swoje OŻW o ubyciu do rezerwy – przedstawiasz stosowne dokumenty jakie otrzymałeś w tej sprawie z sekcji personalnej jednostki – możesz sobie potwierdzić je za zgodność w S1 przy okazji i wskazujesz WPA właściwe dla miejsca stałego pobytu – niektórzy się przeprowadzają w rodzinne strony na drugi koniec kraju więc zasadnym jest to, aby OŻW wiedziało, gdzie wysłać dokumenty – od tego momentu wszystkimi sprawami z posiadanymi przez Ciebie uprawnieniami dotyczącymi broni palnej zajmować się będzie Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji stosownie do miejsca stałego pobytu.
31.   Czy z broni palnej posiadanej przeze mnie do celów kolekcjonerskich mogę korzystać na strzelnicy?
   tak, możesz. Jednakże na strzelnicy powinien być prowadzący strzelanie zgodnie z wzorcowym regulaminem – możesz te uprawnienia zrobić samodzielnie w LOK (PZSS dla samych kolekcjonerów nie przewiduje takich uprawnień), musi być natomiast instruktora bo to dwie różne „instytucje”.
32.   Czy OŻW może robić problemy, że korzystam z broni do celów kolekcjonerskich na strzelnicy?
   odpowiem cytując samego siebie:
Na takie pytanie odpowiada się  wprost:
- czy kolekcjoner samochodów, zwłaszcza zabytkowych ma je od kolekcjonowania czy jeżdżenia zwłaszcza, że przy obecnych wymogach bezpieczeństwa wiele z nich nie powinna znajdować się na drogach,
- czy kolekcjoner zegarków etc. może ich używać czy tylko mają sobie leżeć w szufladzie/na półce?
- czy kolekcjonowanie to również korzystanie z danego przedmiotu?
- kolekcjonujesz również buty i ich używasz - możesz czy nie?
Nie ma znaczenia tutaj reglamentacja jednych rzeczy względem innych, które się kolekcjonuje - ustawodawca nigdzie nie zabronił ich używania.
Do tego w skład Twoich zainteresowań względem broni palnej wchodzi również ich używanie w sposób do jakich zostały zaprojektowane - czynności manualne, strzelanie, ładowanie, rozładowanie itd.

33.   Czy pisać we wniosku, że będę się szkolił i doskonalił swoje umiejętności z posiadanej prywatnie broni do celów kolekcjonerskich – od tego są podobno inne rodzaje pozwolenia?
   a dlaczego miałbyś nie napisać czegoś takiego? Jak najbardziej samodoskonalenie jest wpisane w zawód i obowiązki żołnierza (podnoszenie kwalifikacji) – wynika to również z metodyki szkolenia, gdzie jest wzmianka o samokształceniu.
   Znajomość budowy, zasady działania, rozkładania, składania broni znajdującej się w kolekcji sprawia, że doskonale swoje umiejętności, które są przydatne oraz niejednokrotnie sprawdzane w czasie zawodowej służby wojskowej, na różnego rodzaju zajęciach ze szkolenia ogniowego. W związku z czym posiadanie kolekcji broni palnej i poznawanie jej właściwości zapisuje się w warunkach doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.
34.   Jestem żołnierzem WOT czy podlegam pod OŻW i jestem zwolniony z egzaminu i badań lekarskich?
   jeżeli jesteś żołnierzem zawodowym, na etacie w jednostce WOT to tak.
   Pytanie dość ciężkie i odnieść należy się do kilku ustaw:
- UoBiA - wzmianka o zwolnieniu z egzaminu i wydawaniu pozwoleń żołnierzom zawodowym,
- ustawa o powszechnym obowiązku obrony,
- ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych - określa kiedy jest się żołnierzem zawodowym.
W UoBiA nikt nie wprowadził zmian odnośnie WOT, a jest nadal wzmianka o żołnierzach zawodowych.
   jeżeli jesteś żołnierzem WOT, który normalnie pracuje w cywilu, a szkoli się tylko weekendowo to nie, nie podlegasz też pod OŻW tylko pod WPA.
to nie, nie podlegasz też pod OŻW tylko pod WPA.
35.   Jak kupić broń palną?
   broń palną możesz kupić od:
   sklepu,
   osoby prywatnej,
   uprawnionej instytucji np. agencji ochrony etc.
36.   Jak kupić broń od osoby prywatnej?
   upewniasz się, że owa broń jest legalna – jej posiadacz ma pozwolenie na broń,
   sprawdzasz numery na broni z tymi w legitymacji,
   spisujesz umowę kupna – sprzedaży broni palnej, pamiętaj, że przy kwocie powyżej 1000 zł opłacasz podatek PCC,
   zostawiasz sprzedającemu zaświadczenie uprawniające do zakupu broni palnej (tzw. promesa) oraz egzemplarz umowy,
   swój egzemplarz umowy (może być kopia) wysyłasz w celu rejestracji do OŻW – masz na to pięć dni.
37.   Mam mieć kontrolę w miejscu przechowywania broni – o co będą mnie pytali i co będą sprawdzali?
   sprawdzeniu zostanie poddana broń: jej stan ilościowy i numerowy, zgodnie z wpisami w legitymacji posiadacza broni,
   sprawdzone zostanie urządzenie do przechowywania broni: czy posiada klasę co najmniej S1 oraz hologram IMP,
   zapytają o kotwienie szafy i tutaj jak już wcześniej opisałem – nie ma takiego wymogu (patrz pismo KGP w tej sprawie), ale dla własnego spokoju lepiej to zrobić,
   zapytają, gdzie są przechowywane klucze i odpowiedź tutaj jest jedna i prosta: poza dostępem osób nieupoważnionych,
   zapytają, gdzie przechowujesz zapasowe klucze i odpowiedź tutaj jest taka sama: poza dostępem osób nieupoważnionych i niestety nie mogę tego panu powiedzieć bo nie jest pan upoważniony do tego, abym mógł zdradzić taką informację,
   mogą zadawać różne podchwytliwe pytania z cyklu czy NOSISZ broń, czy ktoś z rodziny ma dostęp do kluczy itp.
   przede wszystkim powoływać się na przepisy obowiązującego prawa, a przy wszelkich twierdzeniach, że jest inaczej prosić o podstawę prawną – akty prawne można teraz w telefonie bez żadnych problemów na bieżąco sprawdzić!
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2018, 05:25:52 pm wysłana przez LARPAK »

Okruch

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 1405
  • Zobacz profil
Odp: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2018, 10:05:33 pm »
Cytuj
Tzw. promesy są ważne bezterminowe, ale nie dłużej niż ważność dowodu osobistego, którego numer jest podany na zaświadczeniu.
Czyli punkt 0. Zmień dowód osobisty.

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
Odp: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2018, 10:32:15 pm »
Dowód może zmienić w trakcie i są dwie metody stosowane:
- zwracasz promesy i wnioskujesz o zmianę numeru dowodu osobistego - robią adnotację na promesie
- każą oddać stare promesy, zapłacić za nowe i wtedy wydadzą nowe z nowym numerem dowodu osobistego.

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
Odp: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2018, 08:13:52 pm »
37.   Mam mieć kontrolę w miejscu przechowywania broni – o co będą mnie pytali i co będą sprawdzali?
   sprawdzeniu zostanie poddana broń: jej stan ilościowy i numerowy, zgodnie z wpisami w legitymacji posiadacza broni,
   sprawdzone zostanie urządzenie do przechowywania broni: czy posiada klasę co najmniej S1 oraz hologram IMP,
   zapytają o kotwienie szafy i tutaj jak już wcześniej opisałem – nie ma takiego wymogu (patrz pismo KGP w tej sprawie), ale dla własnego spokoju lepiej to zrobić,
   zapytają, gdzie są przechowywane klucze i odpowiedź tutaj jest jedna i prosta: poza dostępem osób nieupoważnionych,
   zapytają, gdzie przechowujesz zapasowe klucze i odpowiedź tutaj jest taka sama: poza dostępem osób nieupoważnionych i niestety nie mogę tego panu powiedzieć bo nie jest pan upoważniony do tego, abym mógł zdradzić taką informację,
   mogą zadawać różne podchwytliwe pytania z cyklu czy NOSISZ broń, czy ktoś z rodziny ma dostęp do kluczy itp.
   przede wszystkim powoływać się na przepisy obowiązującego prawa, a przy wszelkich twierdzeniach, że jest inaczej prosić o podstawę prawną – akty prawne można teraz w telefonie bez żadnych problemów na bieżąco sprawdzić!
38.   Mam mieć wizytę dzielnicowego/żandarma na wywiadzie środowiskowym, o co może pytać?
   z pewnością zapyta się żony/męża/współmieszkańców czy: nie awanturujesz się, nie nadużywasz alkoholu lub innych substancji, nie bijesz żony/męża, nie masz zatargów z sąsiadami itp.,
   zapyta również żony/męża/współmieszkańców czy nie mają nic przeciwko broni, czy zdają sobie sprawę z tego, że to kosztowne hobby (jakby o tym wiedział czy komuś do portfela zaglądał),
   zapyta czy masz już szafę na broń – nie musisz jej mieć,
   zapyta czy znasz przepisy odnośnie przechowywania broni – będzie zadawał nieco podchwytliwych pytań typu czy możesz kupić samoczynną, co chcesz sobie kupić, komu możesz dać klucz od szafy itp.
   potem pójdzie do sąsiadów i zapyta jakim sąsiadem jesteś, czy nie masz zatargów, nie awanturujesz się, nie nadużywasz alkoholu itp.
   sąsiadom nie powinien powiedzieć w jakieś sprawie przeprowadza wywiad, ale jakby dociekliwy sąsiad lub sąsiadka pytali to odpowiedzieć należy, że to wywiad środowiskowy do poświadczenia bezpieczeństwa, wie pan/pani takie przepisy i sprawdzają wszystko dokładnie…

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
Odp: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2019, 09:28:58 pm »
Zmieniony wzór wniosku o pozwolenie na posiadanie broni:

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
SPIST TREŚCI:
I. Zapoznaj się z następującymi aktami prawnymi.
1. Ustawa o broni i amunicji.
2. Rozporządzenie w sprawie przechowywania broni.
II. Zapisz się do klubu/stowarzyszenia kolekcjonerów broni.
III. Wymagane dokumenty.
IV. Wniosek do Komendanta OŻW właściwego dla miejsca zamieszkania/stałego pobytu.
V. OŻW chce, abyś określił co chcesz kolekcjonować i wymienił rodzaj/typ broni, a nawet modele.
VI. Otrzymaliśmy decyzję pozytywną na wnioskowaną ilość broni palnej do celów kolekcjonerskich i co dalej?
VII. Mamy już „promesy”, decyzję i co dalej?
VIII. Kupiłem broni i co dalej?
IX. Mam już broń, książeczkę i co dalej?
X. Przepisy dotyczące przechowywania broni z podziałem dla posiadaczy poszczególnych rodzajów pozwolenia na posiadanie broni – przydatne dokumenty w szafie w razie kontroli.
XI. Pytania i odpowiedzi.
W tym punkcie zawarte są najczęściej zadawane pytania z jakimi możesz się spotkać w czasie postępowania o wydanie pozwolenia na broń, kontroli posiadania broni, procedury jej zakupu, rejestracji i innych, które mogą Ci się nasunąć – najpierw przeczytaj, zapewne odpowiedź na Twoje pytanie jest tutaj zawarta.

#############################################################################

I. Zapoznaj się z następującymi aktami prawnymi:
1. ustawa o broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990530549
2. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001224
3. Decyzja ministra ON: http://www.dz.urz.mon.gov.pl/zasoby/dziennik/pozycje/tresc-aktow/pdf/2016/05/Poz._90_dec._Nr_143.pdf


#############################################################################

II. Zapisz się do klubu/stowarzyszenia kolekcjonerów broni.
Może to być lokalny klub lub ogólnopolski taki jak BRATERSTWO/KS AMATOR.
Jeżeli myślisz o drodze sportowej i masz blisko lokalną strzelnicę to wybierz klub, który ma możliwość korzystania z takowej, a jednocześnie uprawnienia sportowe i kolekcjonerskie.
PAMIĘTAJ, aby po zapisaniu się poinformować dowódcę jednostki o przynależności do stowarzyszenia – zrobisz to zwykłym „drukiem” pt. informacja.

WZÓR TREŚCI INFORMACJI:


Najprostsze rozwiązanie to wzięcie wniosku informacji o wyjeździe za granicę i wpisanie powyższej treści – mamy wtedy pewność, że jest to wzór obowiązujący w naszej JW.

Postępowanie jest takie samo jak właśnie z każdym innym wnioskiem czy informacją obowiązującą w twojej JW.

III. Wymagane dokumenty:

1. Zaświadczenie o przynależności do klubu kolekcjonerów broni palnej. Uzyskasz je ze stowarzyszenia, do którego się zapisałeś.

Najlepiej, aby było jak najświeższe oraz podbite za zgodność w klubie – wszelkiego rodzaju pieczątki itd.

2. Statut stowarzyszenia – potwierdzony w stowarzyszeniu. Również uzyskasz go w swoim klubie razem z zaświadczeniem o przynależności.

3. Zaświadczenie o przydzieleniu broni służbowej – wyciąg z rozkazu dowódcy kompanii potwierdzony za zgodność w S1,
Zrobi to szef kompani, dowódca drużyny lub personalny w batalionie – wiele zależy od tego jak masz poukładane i jakie stanowisko służbowe zajmujesz bo możesz część z tych rzeczy zrobić samodzielnie.

4. Zaświadczenie o służbie wojskowej – do uzyskania w S1, wzór można pobrać na stronie OŻW,


Zanosisz to zaświadczenie (niewypełnione najlepiej, w zależności jak woli Twój personalny w jednostce) razem z wyciągiem z rozkazu z pkt. 3,

5. Kopia dowodu osobistego – potwierdzona za zgodność w S1,

6. Kopia opinii służbowej – nie jest to wymagany dokument, ale OŻW i tak o niego poprosi lub wystąpi o opinię specjalną do dowódcy jednostki,

7. Oświadczenie o miejscu stałego pobytu, do pobrania tutaj:

8. dwa zdjęcia legitymacyjne,

9. potwierdzenie opłaty administracyjnej w kwocie 242 zł do właściwego urzędu dla danego OŻW.
Numery kont do znalezienia na stronie KG ŻW pod poniższym adresem:
https://www.wojsko-polskie.pl/kgzw/u/93/d7/93d75eeb-ab35-405c-8083-47f3c47e08e2/23.pdf

10. Krótki życiorys – niektóre OŻW go wymagają, ale nie zawsze – zdarza się, że to samo OŻW od jednego wnioskodawcy chciało takowy, a od drugiego nie.
Jeżeli będą chcieli takowy życiorys to nas o tym poinformują – wtedy wystarczy zapytać o wzór, który mogliby nam przesłać MILNET-Z’etem.
Jeżeli nie mamy konta w MILNET-Z to na kogoś z pododdziału kto ma dostęp.
Wzór życiorysu:


11. Oświadczenie o administracji danymi osobowymi:


12. Oświadczenie o braku leczenia, zamiast NFZ – wzór:


#############################################################################

IV. Wniosek do Komendanta OŻW.

właściwego dla miejsca zamieszkania/stałego pobytu – aby nie było problemów z dosyłaniem odpowiednich dokumentów to tego, który jest właściwy dla miejsca stałego pobytu, który wskazaliśmy w oświadczeniu ale jeżeli jesteśmy tylko gościem w danym miejscu to może być różnie z wywiadem itp. rzeczami – jedynymi osobami, którym możemy zrobić w tym momencie pod górkę jesteśmy my sami.
Na tym punkcie zasadniczo kończy się cała procedura odnośnie wystąpienia o pozwolenie na broń palną do celów kolekcjonerskich.

Uzasadnienie jest banalnie proste i nie powinno nikomu nastręczać problemów, a mianowicie:
niniejsze oświadczenie przedkładam celem uzyskania pozwolenia na prywatną broń palną do celów kolekcjonerskich.

Wzór wniosku do OŻW o wydanie pozwolenia na broń:#############################################################################

V. OŻW chce, abyś określił co chcesz kolekcjonować i wymienił rodzaj/typ broni, a nawet modele.

Może się zdarzyć, że OŻW będzie chciało abyśmy określili się jakie typy/rodzaje broni chcemy kolekcjonować i o jakie wnioskujemy.
Nie ma takowej potrzeby z dwóch powodów:
1. Pozwolenie kolekcjonerskie nie jest obwarowane podziałami wynikającymi np. z dyscyplin jakie chcemy uprawiać w przypadku pozwolenia do celów sportowych czy na jaką zwierzynę polować w przypadku broni do celów łowieckich.
2. Stanowisko KGP o wydawaniu decyzji bez podziału: https://i.imgur.com/v5drfzO.jpg

Na jaką broń otrzymamy pozwolenie?
Zasadniczo na wszystko na co zezwala ustawa, ale z praktyki z ostatnich lat wynika, że otrzymacie decyzję, w której znajdzie się wyłączenie broni samoczynnej (strzelającej ogniem ciągłym).
W związku z czym otrzymamy możliwość zakupu broni palnej:
- krótkiej i długiej, powtarzalnej i samopowtarzalnej centralnego zapłonu,
- krótkiej i długiej, powtarzalnej i samopowtarzalnej bocznego zapłonu,
- broni gładkolufowej.

Jednakże gdyby się okazało, że już musicie (chcecie) coś im wysłać to napisz następująco:
 w Internecie znajdź listę broni – wikipedia czy cokolwiek innego i skopiuj ją zaznaczając, że chcesz wyłącznie kolekcjonować egzemplarze samopowtarzalne i powtarzalne,
 „w związku z tym, że katalog broni kolekcjonerskiej nie jest i nie może być zbiorem zamkniętym, a z racji tego iż zamierzasz kolekcjonować broń różnych rodzajów i typów więc nie jesteś w stanie określić ile egzemplarzy broni palnej centralnego zapłonu, bocznego zapłonu oraz gładkolufowej będziesz miał w swojej kolekcji.”

W związku z powyższym przedstawiasz stanowisko KGP o braku konieczności wydania pozwolenia na broń z podziałem na rodzaje broni, które jest zamieszczone powyżej.

OŻW chce, abym skorzystał z wzoru wniosku z ich strony – jak już napisałem wcześniej: jest to wniosek z podziałem, który ogranicza rodzaje broni jaką możemy posiadać (pozwolenie z podziałem) – ich wniosek nie jest nigdzie umocowany prawnie!
Nie ma żadnej konieczności korzystać z ich wzoru i ograniczać swoje pozwolenie.

Jeżeli będą nalegali o skorzystanie z ich wniosku to poproście o podanie podstawy prawnej na piśmie – na telefon takich rzeczy się nie załatwia!
Nie dostaniecie takowej podstawy i nic się nie stanie jak nie skorzystać z ich wzoru.

UZUPEŁNIENIE:
OŻW chce, abym skorzystał z wzoru wniosku z ich strony.
jak już napisałem wcześniej: jest to wniosek z podziałem, który ogranicza rodzaje broni jaką możemy posiadać (pozwolenie z podziałem) – ich wniosek nie jest nigdzie umocowany prawnie!

Nie ma żadnej konieczności korzystać z ich wzoru i ograniczać swoje pozwolenie.

Jeżeli będą nalegali o skorzystanie z ich wniosku to poproście o podanie podstawy prawnej na piśmie – na telefon takich rzeczy się nie załatwia!
Nie dostaniecie takowej podstawy i nic się nie stanie jak nie skorzystacie z ich wzoru.

Żandarmeria chce żeby dosłać jaka broń chcę kolekcjonować według ich wzoru na stronie.
Wypisz im całą listę broni jaką znajdziesz w internecie - oczywiście w wersji powtarzalnej i samopowtarzalnej (z wyłączeniem broni samoczynnej).
- zaznacz, że zbiór broni kolekcjonerskiej nie jest i nie może być zbiorem zamkniętym jak w uzasadnieniu wniosku już wspomniałeś,
- w związku z powyższym chcesz kolekcjonować broń bocznego zapłonu, centralnego zapłonu oraz gładkolufową i nie jesteś w stanie określić ile jakich modeli/typów/rodzajów każdego z powyższych znajdzie się w Twojej kolekcji,
- wyślij pismo o braku konieczności pozwolenia z podziałem - jest na pierwszej stronie.

OŻW chcę abym skorzystał z ich wzoru wniosku o wydanie pozwolenia na broń.
Wzór wniosku nie jest nigdzie prawnie uregulowany i jest tylko i wyłącznie ich wzorem wniosku.
Zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych dokumentem jest nawet kawałek deski z naniesionym tekstem więc możesz wniosek napisać jak chcesz i na czym chcesz – wzór ten nie jest również zdefiniowany przez Ustawę o broni i amunicji jak i Kodeks Postępowania Administracyjnego.
Jeżeli ktoś z OŻW upiera się, że to musi być ich wzór wniosku to poproś go o podanie podstawy prawnej na piśmie.

#############################################################################

VI. Otrzymaliśmy decyzję pozytywną na wnioskowaną ilość broni palnej do celów kolekcjonerskich i co dalej?
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, która uprawomocniła się w podanym terminie wysyłamy wniosek o wydanie zaświadczenia na zakup broni palnej – każdy taki jeden wniosek kosztuje 17 zł – możemy wystąpić o maksymalnie taką ilość na ile sztuk broni dostaliśmy pozwolenie.
Tzw. promesy są ważne bezterminowe, ale nie dłużej niż ważność dowodu osobistego, którego numer jest podany na zaświadczeniu.

W otrzymanej decyzji będzie pouczenie o prawie do odwołania, tam będzie też termin uprawomocnienia się decyzji – na tym etapie możemy wysłać oświadczenie o tym, że zgadzamy się z otrzymaną decyzją i jednocześnie wysłać wniosek/podanie o wydanie zaświadczeń do nabycia broni (promes).
Numer konta, na który wysyłamy opłatę za promesy jest ten sam, na który wysyłaliśmy 242 zł opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia.
Na tym etapie jeszcze nie otrzymamy czerwonej książeczki – legitymacji posiadacza broni palnej.

#############################################################################

VII. Mamy już „promesy”, decyzję i co dalej?
Dalej to już kupujemy broń i kasetkę/szafę z certyfikatem S1.
Szafa/urządzenie do przechowywania broni palnej musi być kupione najpóźniej razem z pierwszą zakupioną sztuką broni – musimy mieć, gdzie ją przechowywać.
Oczywiście teoretycznie możemy ją użyczyć jakiemuś sportowcowi, ale temat jeżeli dla prawników jest dość oczywisty to niekoniecznie dla interpretującego przepisy kontrolującego.

Szafa S1 nie musi być przytwierdzona do elementu konstrukcyjnego budynku – chociaż dla własnego RWD jak jest możliwość to lepiej ją przytwierdzić – nawet lepiej dla ubezpieczyciela.
Stanowisko KGP w sprawie kotwienia urządzeń do przechowywania broni o klasie minimum S1:


#############################################################################

VIII. Kupiłem broni i co dalej?
1. Czy może nosić broń do celów kolekcjonerskich?
- bez zgody odpowiedniego organu nie możesz nosić broni do celów kolekcjonerskich, ale możesz ją przemieszczać.
2. Czym jest przemieszczanie, a czym noszenie broni
- noszenie broni jest wtedy kiedy w broni znajduje się amunicja – w komorze nabojowej lub magazynku przyłączonym do borni,
- przemieszczenie broni jest wtedy kiedy jest ona rozładowana – rozporządzenie stanowi o tym, że broń nosi się w kaburach lub futerałach – jednakże ustawa jasno wskazuje, że noszenie występuje w przypadku załadowanej broni więc przemieszczać można ją nawet w reklamówce ze sklepu byle była rozładowana.
Oczywiście dla własnego RWD lepiej jest mieć ją w odpowiednim pokrowcu lub futerale.
3. Najpóźniej w dniu zakupu powinienem mieć, gdzie przechowywać zakupioną broń – czyli razem z bronią powinienem mieć również szafę/kasetkę klasy S1.
4. Razem z bronią mogę kupić do niej amunicję.
5. Po zakupie broni mam 5 dni na jej rejestrację – można to zrobić listownie lub osobiście.
a) osobiście: do OŻW udaję się z umową kupna – sprzedaży broni lub fakturą ze sklepu,
b) listownie: do OŻW wysyłam pismo przewodnie/wniosek o rejestrację danej sztuki broni do celów kolekcjonerskich – liczy się data stempla pocztowego – razem z pismem przewodnim, w którym warto zawrzeć nazwę broni, markę, model, kaliber, rodzaj amunicji (np. 9 x 19 mm, 9 x 18 mm) również numery broni – dane te powinny pokrywać się z tym co jest zapisane w umowie/fakturze.
6. Po rejestracji pierwszej sztuki w liście zwrotnym otrzymamy legitymację posiadacza broni palnej czyli tzw. czerwoną książeczkę.
Przy rejestracji kolejnej zakupionej sztuki broni palnej musi odesłać legitymację, aby nowa broń została do niej wpisana.
7. W czasie kiedy poruszamy się z bronią musimy mieć przy sobie legitymację posiadacza broni palnej lub decyzję administracyjną i umowę kupna-sprzedaży broni/fakturę.
8. Amunicję do posiadanej broni kupujemy na podstawie legitymacji posiadacza broni palnej i nigdzie jej nie rozliczamy – panie i panowie to nie jest wojsko tylko prywatna broń czyli strzelasz na tyle na ile cie stać.

#############################################################################

IX. Mam już broń, książeczkę i co dalej?

Teraz możesz śmiało jechać na strzelnicę.
Czy na strzelnicy możesz strzelać samodzielnie? Niestety nie – potrzebujesz prowadzącego strzelanie – możesz być nim sam lub ktoś inny, ale taka osoba jest wymagana regulaminem strzelnicy.
Uprawnienia prowadzącego strzelanie możesz zrobić samodzielnie. Ostatnio jakieś stowarzyszenie robi prowadzącego strzelanie na broń samoczynną – dla mnie to pic na wodę bo czym różni się prowadzący strzelanie dla AK strzelającego ogniem ciągłym od AK strzelającego ogniem pojedynczym? Niczym.
Jeżeli w okolicy masz strzelnicę i klub strzelecki/kolekcjonerski, który ma do niej dostęp to wart pomyśleć nad zapisaniem się do nich w zależności od tego co daje członkostwo np. dostęp do strzelnicy itp.

X. Przepisy dotyczące przechowywania broni z podziałem dla posiadaczy poszczególnych rodzajów pozwolenia na posiadanie broni – przydatne dokumenty w szafie w razie kontroli.

Przepisy rozporządzenia w sprawie przechowywania broni z oznaczeniem tego co dotyczy poszczególnych posiadaczy (pozostali posiadacze to m.in. kolekcjonerzy):


Wersja do druku:

Stanowisko KGP w sprawie braku konieczności kotwienia szaf S1:


LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
X. PYTANIA I ODPOWIEDZI

PYTANIE 1
Jaki muszę mieć staż służby, aby ubiegać się o pozwolenie na broń?

dosłownie zerowy, warunkiem jest bycie żołnierzem zawodowym i posiadanie przydzielonej broni służbowej – wtedy jesteś zwolniony z egzaminu i badań lekarskich.

PYTANIE 2.
Zapisałem się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim i co dalej?

Po pierwsze musisz powiadomić dowódcę jednostki wojskowej o tym, że przynależysz do danego stowarzyszenia – jest to zwykła informacja, w której zawierasz dane o tym, gdzie i od kiedy należysz i to tyle, na podstawie art. 107 ust. 1. „Ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych” z 11. września 2003 (Dz.U. nr. 90 poz. 593. z późn. zm.):
Żołnierz zawodowy pisemnie informuje dowódcę jednostki wojskowej, w której zajmuje stanowisko służbowe, o swojej przynależności do stowarzyszenia i innej organizacji krajowej.

Po drugie zbierasz wszystkie potrzebne dokumenty zgodnie z poradnikiem.

Po trzecie pilnujesz składek, aby się nie okazało, że nie jesteś już członkiem stowarzyszenia bo jest to podstawa do cofnięcia pozwolenia na broń – ustaje ważna przyczyna jej posiadania.

PYTANIE 3
Czy muszę informować dowódcę JW o przynależności do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim?


Tak, wynika to z art. 107 Ustawy o służbie żołnierzy zawodowych.

PYTANIE 4
Jakiego komendanta ŻW/OŻW wpisać we wniosku?

Wpisać masz właściwego komendanta dla OŻW pod jakiego podlegasz w związku z miejscem stałego pobytu np. w Warszawie, Żaganiu, Krakowie itd.

PYTANIE 5
Gdzie wysłać i jak zaadresować dokumenty z wnioskiem o wydanie pozwolenia do celów kolekcjonerskich?

Wniosek wysyłamy do właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu Oddziału Żandarmerii Wojskowej i adresujemy go do jego Komendanta - nie podajemy jego personaliów tylko ogólnie wpisujemy funkcję.
Reguła taka sama jak przy pisaniu wniosku do dowódcy jednostki wojskowej.

Pod jaki OŻW podlegamy to musimy ustalić samodzielnie – nie udało mi się na stronie ŻW znaleźć zasięgu odpowiedzialności terytorialnej danych OŻW.
Tutaj linki do poszczególnych OŻW:
https://www.wojsko-polskie.pl/kgzw/oddzialyzw/

PYTANIE 6
Czy muszę wysłać „oświadczenie NFZ”?


Oświadczenie NFZ jest skróceniem procedury wydania pozwolenia - sam miałem takowe przedłużane przez brak zwrotki z NFZ.
Dla przykładu koledze wyszło, że się "leczył" po wypadku związanym ze służbą wojskową i też musiał napisać stosowne oświadczenie.

PYTANIE 7
Czy po uzyskaniu pozwolenia na broń mogę się wypisać ze stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim?
Oczywiście, że możesz, ale jest to wtedy podstawa do cofnięcia pozwolenia na broń ponieważ ustaje ważna przyczyna jej posiadania czyli członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.

PYTANIE 8
Przełożony nie może znaleźć numeru rozkazu, w którym przydzielił mi broń czy jest on potrzebny do wydania pozwolenia na broń?

W magazynie broni na wykazie przydzielonej broni powinien być numer rozkazu i data z kiedy on jest.
Wyciąg z rozkazu jest głównie potrzebny S1 w Twojej JW, aby wiedzieli, że masz przydzieloną broń i jaką, którą wypiszą na zaświadczeniu o tym, że jesteś żołnierzem zawodowym oraz masz przydzieloną broń służbową.
OŻW nie powinno się tutaj domagać wyciągu z rozkazu bo są przypadki, gdzie wystarczyło samo zaświadczenie.
Tutaj wiele zależy od danego S1 oraz OŻW.
Jeżeli OŻW będzie chciało wyciąg z rozkazu to szefowi kompanii/przełożonemu pokazujesz pismo i mówisz, że takowy wyciąg jest Ci koniecznie potrzebny.

PYTANIE 9
Na jakie rodzaj broni mogę otrzymać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich?

Żołnierze są nieco w lepszym położeniu niż policjanci i zasadniczo otrzymują pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej bez żadnego podziału.
W związku z czym otrzymujemy pozwolenie na broń bocznego zapłonu (np. kbks), centralnego zapłonu (karabinki, pistolety, rewolwery etc.) i gładkolufową (wszelkiej maści strzelby).
Zasadniczo żołnierze otrzymują pozwolenie na broń powtarzalną i samopowtarzalną wszelkiego rodzaju.

PYTANIE 10
W swojej JW mam przydzielony np. 5,56 mm kbs wz. 96 BERYL – na jaki rodzaj OŻW wystawi pozwolenie?

Pozwolenie jest na "broń do celów...", a nie na poszczególny rodzaj broni. OŻW wystawi pozwolenie do takiego celu o jaki wnioskujesz. Na kolekcjonerkę możesz kupić praktycznie każdy rodzaj broni oprócz samoczynnej.
Tutaj ważne jest aby uniknąć podziału jak dla broni sportowej czyli broń centralnego zapłonu do 12 mm bo już np. 12,7 mm czy 14,5 mm sobie nie kupimy.

PYTANIE 11
Chciałbym wyrobić pozwolenie na broń oraz dorobić sobie w ochronie, gdzie takie pozwolenie jest wymagane – mam przydzielony tylko karabinek czy uzyskam również pozwolenie na broń krótką?

1. Pozwolenie jest do celów – poradnik jest o uzyskaniu pozwolenia w celu kolekcjonerskim.
2. W ochronie możesz dorobić, ale:
- musisz mieć zgodę dowódcy JW na podjęcie zatrudnienia poza strukturami SZ RP,
- musisz być KPOF z wpisem na listę i posiadać stosowną licencję,
- musisz mieć dopuszczenie do broni obiektowej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- nie możesz wykorzystywać broni posiadanej na prywatne pozwolenie do celów kolekcjonerskich jako broni pracownika ochrony – broń wykorzystywana niezgodnie z celem posiadania i raczej żaden pracodawca nie dopuści cie do pracy z taką bronią.
3. Pozwolenie otrzymasz bez rozgraniczenia na broń krótką i długą.

To nie jest tak, że z pozwoleniem kolekcjonerskim pójdziesz sobie na ochronę - nie próbuj nawet tak kombinować bo to może się skończyć odebraniem pozwolenia, a w razie jakiegoś wypadku/użycia innymi konsekwencjami, które jak grom z jasnego nieba spadną na pozostałych kolekcjonerów - nie tylko tych w mundurach.

PYTANIE 12
Czy otrzymam pozwolenie na broń samoczynną?

Kiedyś OŻW wydawały pełne pozwolenia kolekcjonerskie bez wyłączenia broni samoczynnej, obecnie już wydają decyzje na broń do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej.

PYTANIE 13
Czy posiadając patent strzelecki PZSS i licencję zawodniczą, chcąc ubiegać się jednocześnie o pozwolenie na broń sportową i broń sportową do celów kolekcjonerskich, muszę złożyć dwa osobne wnioski? Jeśli tak, to czy muszę do każdego wniosku dołączyć osobno załączniki, czy wystarczą jedne te same, do dwóch wniosków?


Po co chcesz się ubiegać o pozwolenie do celów kolekcjonerskich w zakresie broni sportowej skoro z egzaminu jesteś zwolniony i dostajesz bez niczego pozwolenie do celów kolekcjonerskich w pełnym jego zakresie (z wyłączeniem broni samoczynnej).
Chociaż z obecnym postępowaniem OŻW odnośnie dokonywania podziału w pozwoleniach, ale nie ma sensu występować o pozwolenie ograniczone tak jak robią to cywile sportowcy bo owe ograniczenie robią, aby być zwolnionym z egzaminu.

Tak, musisz złożyć dwa osobne wnioski, tak samo jak dwa razy opłacić 242 zł bo to są dwa odrębne postępowania.
Możesz spróbować na jednym wniosku, ale opłata cie nie ominie.
Jednakże liczyć należy się z tym, że zostaniesz poproszony o uzupełnienie dokumentów = zdublowanie dokumentów więc lepiej je zdublować już na samym początku niż później załatwiać wszystko od początku.


Rozwiązania masz dwa:
- piszesz wszystko na jednym wniosku, dajesz jeden komplet dokumentów, robisz dwie opłaty skarbowe - licz się z tym, że zostaniesz poproszony o dosłanie kwitów do drugiego postępowania,
- piszesz dwa różne wnioski, dajesz dwa komplety kwitów, robisz dwie opłaty skarbowe - to jest moim zdaniem najsłuszniejsze rozwiązanie.

Złóż jednym listem dwa wnioski:
1) o pozwolenie do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej,
2) o pozwolenie do celów sportowych.

Zapewne OŻW poprosi Cie o dokonanie podziału na x sztuk BZ, y sztuk CZ i z sztuk GL w obu pozwoleniach.

Jednakże zwróć uwagę, aby nie dać sobie ograniczyć kolekcjonerskiego do zakresu broni sportowej!
Chociaż o to w obecnych czasach może być co raz trudniej.

PYTANIE 14
OŻW chce, abym określił się we wniosku jaką broń chcę kolekcjonować.

 nie ma takowej potrzeby, aby określać się konkretnie co chcemy kolekcjonować – nie pytają nas czy to będzie CZ 75B, P-83 czy coś innego, ale chodzi im o np. 5 egzemplarzy broni centralnego zapłonu, 3 egzemplarze broni bocznego zapłonu i 2 egzemplarze broni gładkolufowej – taki podział jest bezsensowny i niepotrzebny tym bardziej, że zasadny on był przy pozwoleniu sportowym, ale nie kolekcjonerskim, a do tego mamy stanowisko KGP w sprawie wydawania decyzji administracyjnej bez podziału:
https://i.imgur.com/FKRLtrM.jpg

UZUPEŁNIENIE:

Od pewnego czasu OŻW mają wytyczne, że pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich muszą być wydane z określeniem rodzaju broni zgodnie z art. 12 ustawy.
Do tego zawężają ten zakres tylko i wyłącznie jak dla broni do celów sportowych (art. 10 ust. 4 pkt 4) pomijając zupełnie fakt, że zakres broni do celów kolekcjonerskich jest znacznie szerzy.
Również pomijają fakt, że zgodnie ze stanowiskiem KGP z 2017 roku jeżeli nie ma żadnych przesłanek negatywnych to pozwolenie można wydać bez podziału.

Tutaj mamy dwa wyjścia:
- ograniczyć się jak dla broni do celów sportowych,
- walczyć o brak podziału i wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich z wyłączeniem broni samoczynnej zgodnie z art. 10 ust. 4 pkt 7.

Pamiętajmy, aby z OŻW rozmawiać na piśmie a nie na telefon ponieważ nie mamy żadnej podkładki, a wszelkie dokumenty, które nie są odpowiedzią na pismo z OŻW są naszą własną inicjatywą bo rozmowa telefoniczna nie jest rejestrowana i przez telefon nie dowiemy się o podstawach prawnych ich żądań.

PYTANIE 15
We wniosku o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich wpisałem broń przystosowaną do strzelania wyłącznie za pomocą prochu czarnego (dymnego) – OŻW chce, abym tego nie wpisywał.

Od pewnego czasu OŻW nakazują wpisywać we wniosku rodzaje broni dokonując w ten sposób podziału w pozwoleniu przy czym powołują się na podział dla broni sportowej zgodnie z art. 10 ust. 4 pkt 4 UoBiA i zgodnie też z tym artykułem właściwie została wpisana broń CP.
Jednakże OŻW należy zwrócić uwagę, że nie chodzi o broń CP dostępną bez zezwolenia, która jest bronią rozdzielnego ładowania i wyprodukowana przed 1885 rokiem jak i jej repliki, ale broń nowszą, która nie wchodzi w zakres broni określonej w art. 11 pkt 10.
Broń zasilana wyłącznie czarnym prochem jak najbardziej wchodzi w zakres pozwolenia do celów kolekcjonerskich (art. 10 ust. 7 pkt 7 czyli broń wymieniona w art. 10 ust. 4 pkt. 1 – 6) i na taką również powinniśmy otrzymać zezwolenie.


PYTANIE 16
OŻW chce abym ograniczył zakres broni we wniosku do art. 10 ust. 4 pkt 4 w odniesieniu do broni centralnego zapłonu czyli do 12 mm.

Od pewnego czasu OŻW chcą takiego określenia rodzaju broni zgodnie z art. 12 ust. 1 UoBiA przy czym za wzór i podstawę podają art. 10 ust. 4 pkt 4 UoBiA czyli określenie jak dla broni do celów sportowych.
Ważne jest tutaj to, że wnioskujemy o broń do celów kolekcjonerskich art. 10 ust. 4 pkt 7, który zawiera w sobie broń do celów sportowych (art. 10 ust. 4 pkt 4) a także broń do celów łowieckich (art. 10 ust. 4 pkt 3), która to nie ma ograniczenia kalibru, a jest dopuszczona do wykonywania polowania.
Owo dopuszczenie do wykonywania polowania to minimalna energia pocisku na dystansie 100 metrów wynosząca 1000J przy czym często PZŁ jak i WPA/OŻW powołują się na „tradycję łowiecką”,  która nie jest nigdzie prawnie spisana. A jakby patrzeć na ową tradycję to żadne tzw. półautomaty śrutowe nie powinny być dopuszczone do polowania jak i kulowa broń samopowtarzalna (czyt. nie powinny zostać zarejestrowane do takiego celu), a tak się jednak nie dzieje.

PYTANIE 17
OŻW chcę abym uzupełnił uzasadnienie wniosku odnośnie tego czy coś jeszcze kolekcjonuję np. naszywki, berety i od kiedy interesuję się kolekcjonowaniem oraz co chciałbym kolekcjonować – co im odpisać?

Po pierwsze czy OŻW chce tego od nas na piśmie czy na telefon?
Jeżeli na telefon to prosimy o przesłanie tego o co mamy uzupełnić nasz wniosek na piśmie – dlaczego?
Dlatego, że nie pominiemy niczego, a prowadzący postępowanie będzie musiał umieścić podstawę prawną, aby uzasadnić swoje żądanie – oczywiście może powołać się na zebranie materiału dowodowego, ale tutaj przechodzimy dalej.
Czyli po drugie:
1. Ustawowym warunkiem otrzymania pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich jest przynależność do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim.
2. Wypisz im całą listę broni jaką znajdziesz w internecie - oczywiście w wersji samopowtarzalnej.
3. Zbiór broni jaką chcesz i będziesz kolekcjonował jest zbiorem otwartym i nie sposób określić co dokładnie znajdzie się w Twojej kolekcji.
4. Poczekaj na pismo - nie musiałeś za dzieciaka jeździć konno na motocyklu czy nartach, aby zająć się tym teraz.

PYTANIE 18
OŻW chce abym przedstawił oświadczenie współmałżonki/a – czy jest to normalne postępowanie?

Po pierwsze czy takie żądanie zostało skierowane do ciebie na piśmie czy w rozmowie telefonicznej.
Jeżeli w rozmowie telefonicznej to poproś o podanie tego na piśmie wraz z podstawą prawną oraz wzorem owego oświadczenia.
Po drugie nie jest takowe oświadczenie wymagana żadnymi przepisami prawnymi w związku z czym nie otrzymamy pisma z takim żądaniem jak i podaniem podstawy prawnej.

Po trzecie to wy jesteście stroną w tym postępowaniu a nie wasza żona czy mąż.

Po czwarte z OŻW rozmawia się na piśmie.

PYTANIE 19
OŻW chce abym wypisał listę broni jaką chcę kolekcjonować czy zobowiązuje mnie to w jakiś sposób do kupna wymienionych egzemplarzy?


OŻW od pewnego czasu domaga się podania rodzajów broni jakie chce się kolekcjonować – jakby to był katalog zamknięty i argumentują to art. 12 ust. 1 UoBiA przy czym domagają się sprecyzowania tego jak w art. 10 ust. 4 pkt 4 czyli dla broni sportowej.

Oczywiście jak im wyślemy sporą listę broni to wtedy sprecyzują swoje domagania się lub już wcześniej podadzą przykład np. 5 szt. broni centralnego zapłonu, 3 szt. broni bocznego zapłonu, 2 szt. broni gładko lufowej itp.
Istnieje ryzyko, że podziału dokonają zgodnie z wypisaną przez nas listą broni.

Często OŻW zwłaszcza w rozmowach telefonicznych twierdzą, że owa lista broni nie jest wiążąca – więc nie rozumiem po co ją wysyłać, ale logiki bym się tam nie doszukiwał.
Dlatego też nie wysyłają tak sprecyzowanego żądania na piśmie a robią to telefonicznie.

Można wysłać, że chcesz kolekcjonować powtarzalne i samopowtarzalne:
- karabiny,
- karabinki,
- pistolety,
- strzelby.

Jeżeli tego nie zaakceptują to:
- otwierasz wikipedię lub google,
- wpisujesz broń palna lub współczesna broń palna,
- kopiujesz listę wszelakich typów broni krótkiej, długiej etc.
- na wstępie tej listy dużymi literami, podkreślone, wytłuszczone, zaznaczone jaskrawym kolorem słowa: chcę kolekcjonować powtarzalne oraz samopowtarzalne egzemplarze poniższej broni z wyłączeniem broni samoczynnej, a także modele, które na tej liście nie znalazły miejsca, a leżą w zbiorze moich zainteresowań.

PYTANIE 20
Opłata skarbowa – skąd wziąć numer konta?

numery kont do znalezienia na stronie głównie ŻW:
https://www.wojsko-polskie.pl/kgzw/u/93/d7/93d75eeb-ab35-405c-8083-47f3c47e08e2/23.pdf


PYTANIE 21
Potwierdzenie opłaty skarbowej – czy musi być potwierdzone za zgodność?

nie ma takiego wymogu, aby zostało ono potwierdzone za zgodność, zwykły wydruk z naszego konta bankowego, który możemy wygenerować w Internecie jest wystarczający.

PYTANIE 22
Ile trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na broń?

zgodnie z przepisami postępowanie administracyjne trwa 30 dni, ale może zostać przedłużone o kolejne 30 dni zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego – po tym czasie powinna zostać wydana decyzja pozytywna lub negatywna.

PYTANIE 23
Czy postępowanie musi się zakończyć po dwóch miesiącach ? Czy może być kolejny raz przedłużone o kolejne 30 dni?


Odpowiedź na to pytanie zawarta jest pod następującym linkiem:
https://www.infor.pl/prawo/gmina/postepowanie-administracyjne/686594,Jaki-czas-ma-organ-na-wydanie-decyzji.html


PYTANIE 24
Co napisać w uzasadnieniu wniosku o wydanie pozwolenia na broń?

wzór wniosku jest zamieszczony w poradniku jednakże jakby ktoś chciał coś zmienić to zwyczajnie należy napisać zgodnie z prawdą, że chce się kolekcjonować broń palną ponieważ jest to w zakresie naszych zainteresowań – każdy ma swój powód, ale samo wpisanie „dla mania” nie jest do końca najlepszym pomysłem.
- zacytuję tutaj sam siebie z wątku na jednym z for internetowych:
Może zwyczajnie napisz dlaczego chcesz kolekcjonować broń palną - prawdę napisz i tyle.

Chcesz zapewne doskonalić swoją wiedzę na temat uzbrojenia SZ RP jak i państw obcych, a także ćwiczyć posługiwanie się bronią palną w wolnym czasie co przełoży się na utrwalenie jak i umocnienie Twoich osobistych umiejętności strzeleckich co jest przydatne w czasie dalszej służby wojskowej.

Takie lanie wody można pisać w nieskończoność...
Nieco inwencji twórczej...

PYTANIE 25
Czy potrzebny jest życiorys?

jedne OŻW wymagają takowe, a inne z kolei nie. Były przypadki, gdzie ten sam oddział w tym samym czasie przy dwóch postępowaniach od jednego żołnierza wymagał takiego życiorysu, a od drugiego nie.
 wzór życiorysu:
https://i.imgur.com/FDiLdaK.jpg

PYTANIE 26
Czy jeżeli posiadam patent strzelecki lub inne uprawnienia związane z bronią palną to mam je załączyć do wniosku?

nie potrzeba załączać patentu strzeleckiego do wniosku o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich jednakże nic to nie zaszkodzi tym bardziej jeżeli opiewa on na PKS (Pistolet, Karabin i Strzelbę).
do wniosku załączamy wszystkie dokumenty jakie uznamy za stosowne, a tym bardziej jeżeli są związane one z bronią palną – może to być służbowy kurs posługiwania się bronią palną, kurs rusznikarza czy mechanika broni strzeleckiej lub kurs z budowy, obsługiwania i eksploatacji danego typu broni np. FB Radom etc. – wszelkie dokumenty zarówno cywilne jak i służbowe są na plus dla nas i świadczą o naszych zainteresowaniach związanych z bronią.

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
PYTANIE 27
Otrzymałem pismo o zakończonym postępowaniu, ale nie ma tam nic poza tym, o co chodzi?

otrzymałeś pismo, w którym poinformowano Cię, że zostało zakończone postępowanie – zgodnie z informacją zawartą w piśmie masz na ogół siedem dni na zapoznanie się z aktami sprawy i po tym terminie zostanie wydana decyzja administracyjna, która uprawomocni się po czternastu dniach.
 możesz wysłać do OŻW oświadczenie o rezygnacji z zapoznania się z aktami – mimo iż zrobiłeś to we wniosku lub załączyłeś do niego to i tak w większości przypadków chcą chronologii stosownych oświadczeń.
 jednocześnie możesz wysłać informację o tym, że nie będziesz się odwoływał od wydanej decyzji jeżeli jest ona zgodna z wnioskiem strony.

PYTANIE 28
Jaki jest okres oczekiwania na uzyskanie zaświadczenia na zakup broni (tzw. promesa)?

W zależności od wielu czynników - poczty, obecności ludzi w OŻW, danego OŻW, ale średnio do 14 dni od wysłania promesy są na miejscu.
Po odebraniu promes polecam dokładnie sprawdzić dane jak i numer decyzji czy jest dobrze wpisana.

PYTANIE 29
Czy ktoś już się spotkał z tym, że OŻW chce aby promesy odebrać u nich osobiście?

Twierdzą, że to są druki ścisłego zarachowania. Czy mają obowiązek wysłać je pocztą?
Nie.
Nie ma na to podstawy prawnej – informacja od radcy prawnego, z którym to pytanie było konsultowane.

Zapewne coś takiego dowiedziałeś się telefonicznie.
Z OŻW „rozmawiamy” tylko na piśmie zwłaszcza w sprawach wątpliwych!

Wysyłasz do nich pismo przewodnie, że prosisz o wydanie X zaświadczeń na zakup broni i przesłanie ich na podany przez Ciebie adres - wtedy OŻW ma podkładkę, że chcesz ich wysłania.
A jak dalej będą twierdzili, że osobiście to poproś o to na piśmie i dopytaj o:
- podanie podstawy prawnej,
- wskazanie, gdzie i kto oraz na jakiej podstawie wyliczenia kosztów zwróci za Twoją podróż w obie strony przy czym nie ma żadnego przepisu, że musisz zrobić to na zasadzie PKP TLK II kl. a pojazdem prywatnym,
- możliwości złożenia zawiadomienia o opieszałości organu i zbytecznym przeciąganiu sprawy.

Jeżeli rozmawiasz z nimi telefonicznie i nie jesteś pewien swego oraz znajomości przepisów to nie rób tego więcej poza pytaniem czy już wysłali legitymację bo mają tego nie robić ponieważ kupiłeś kolejną sztukę i wysyłasz do nich umowę/fakturę lub tego typu błahe sprawy.

PYTANIE 30
W rozmowie telefonicznej powiedziano mi, że przy składaniu wniosku o promesy mam się określić na jaki rodzaj broni chcę zaświadczenie (centralny, boczny zapłon, gładkolufowa). Powiedziano, że mam tak zrobić pomimo tego, że mam decyzję bez podziału.


Pamiętajmy, aby z OŻW rozmawiać na piśmie a nie na telefon ponieważ nie mamy żadnej podkładki, a wszelkie dokumenty, które nie są odpowiedzią na pismo z OŻW są naszą własną inicjatywą bo rozmowa telefoniczna nie jest rejestrowana i przez telefon nie dowiemy się o podstawach prawnych ich żądań.

W piśmie przewodnim o wydanie promes zaznaczamy, że chcemy je otrzymać zgodnie z posiadaną decyzją administracyjną, której numer oczywiście podajemy.

Jeżeli zadzwonią sami i powiedzą, że chcą abyś się określił ile czego to poproś o podanie tego na piśmie z podstawą prawną.

Zamiast pisma to przyjdą promesy i to tyle.

Jeżeli ktoś bierze wszystkie promesy lub nawet kilka na zapas to wystarczy, że powie iż nie wie co kupi pierwsze bo może się zdarzyć, że będzie to 5 egzemplarzy broni centralnego zapłonu, a on weźmie teraz na strzelbę to nie będzie mógł kupić itd.

PYTANIE 31
Czy napisać we wniosku deklarację, że posiadam w domu sejf/magazyn do przechowywania broni?

nie ma takiej potrzeby, a do tego jeżeli nie posiadasz odpowiedniego urządzenia do przechowywania broni czy magazynu broni to oświadczasz nieprawdę.

PYTANIE 32
Kiedy muszę mieć w domu sejf/szafę na broń?

- urządzenie do przechowywania broni w klasie minimum S1 zgodnie z rozporządzeniem MSWiA musisz posiadać z chwilą nabycia broni.
- nie ma żadnego wymogu, abyś musiał posiadać szafę/sejf na broń jeszcze przed wydaniem pozwolenia na broń.
- tak samo nie ma wymogu, abyś posiadał szafę/sejf na broń jeżeli nie kupiłeś jeszcze żadnej broni.

PYTANIE 33
OŻW w czasie postępowania o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich zapytało się mnie gdzie znajduje się urządzenie S1 do przechowywania broni (sejf) ponieważ kontrole planują z rocznym wyprzedzeniem.

Oczywiście na etapie prowadzonego postępowania nie jesteśmy w żaden sposób zobligowani do posiadania urządzenia o klasie co najmniej S1 do przechowywania broni ponieważ nie mamy jeszcze pozwolenia ani tym bardziej broni, którą będziemy tam przechowywali (jak i amunicji do tej broni) w związku z czym taki zakup nie jest uzasadniony.

Z przepisów nie wynika, że mamy obowiązek informowania, gdzie będzie przechowywana broń – jednakże możemy to zrobić lub nie i jest to nasza wola – ułatwi to kontakt jak i przeprowadzenie kontroli, a i tak po pierwszej kontroli dowiedzą się gdzie jest ta broń.

Sejf/szafę/kasetkę będziesz musiał posiadać w momencie zakupu broni – nie wcześniej, ale też nie później.

PYTANIE 34
Czy muszę kotwić/przytwierdzić szafę/sejf do podłoża.

Podczas kontroli warunków przechowywania broni ŻW wymaga kotwienia sejfu. Wg nich żołnierzy obowiązuje dokument zwany normą obronną. Nie miałem jeszcze kontroli więc nie wiem o jaki konkretnie dokument chodzi ale kilku kolegów już taką kontrolę miało i wymagano od nich kotwienia sejfu.

W sprawie kotwienia szaf pisał trybun:
http://trybun.org.pl/2015/12/27/szafy-na-bron-spelniajace-wymagania-co-najmniej-klasy-s1-nie-musza-byc-mocowane-trwale-do-elementow-konstrukcyjnych-budynku/

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami szafa nie musi być przytwierdzona.
Jednakże dla własnego komfortu psychicznego, względnie ubezpieczyciela jak i interpretacji OŻW na daną chwilę jak już coś złego by się stało to lepiej przytwierdzić szafę do ściany lub podłogi.

Nikt nam nie zarzuci wtedy, że szafa i broń w niej nie były należycie przechowywane.

Zdrowy rozsądek i tzw. RWD powinny wziąć tutaj górę.

PYTANIE 35
Po jakim czasie od wysłania dokumentów spodziewać się wizyty przedstawicielstwa OŻW w celu przeprowadzenia wywiadu miejscu zamieszkania?

Wiele zależy od danego OŻW oraz tego jak prowadzą postępowania – czy mają środki na to, aby jechać w odległy koniec swojego rejonu działania i przeprowadzić takowy wywiad.
Częstą praktyką jest skierowanie zapytania do Policji w rejonie miejsca stałego pobytu i/lub zameldowania i odpowiedź wystarcza zwłaszcza, że dzielnicowy dla świętego spokoju lub sformułowania pisma robi wywiad środowiskowy.
Inną praktyką jest wizyta zarówno Policji jak i żandarma – nie ma tutaj reguły.
Zwyczajowy okres to jakieś 2 – 4 tygodnie jak wynika z informacji uzyskanych od ludzi, którzy takowe postępowanie już przeszli.

PYTANIE 36
Kolega złożył dokumenty do OŻW tydzień po mnie i on już miał wizytę dzielnicowego, a ja jeszcze nie. Czy mam się upomnieć w OŻW lub na komisariacie?

Każda sprawa jest traktowana indywidualnie.
Może twoją sprawą zajmuje się inna osoba w OŻW, może twój dzielnicowy nie dostał jeszcze zlecenia na ciebie, może on jest na urlopie lub L4.
Zadzwonić możesz, ale na początkowym etapie postępowania jeszcze bym się nie gorączkował.

Możliwe, że dzielnicowy do ciebie nie przyjdzie bo zwyczajnie zapytanie z OŻW dotyczyło tylko tego czy jesteś w kręgach zainteresowania danej komendy/komisariatu i w odpowiedzi było napisane „nie jest w kręgach naszych zainteresowań i nie figuruje w bazie danych”.

PYTANIE 37
Czy na wywiad środowiskowy w odległe miejsca jeżdżą osobiście żandarmi czy ma to zlecone dzielnicowy w ramach jakiejś współpracy?


Wiele zależy od tego jakimi środkami dysponuje dany OŻW i jaka to jest odległość.
Często zlecają wykonanie wywiadu środowiskowego najbliższej placówce ŻW najbliżej miejsca wskazanego jako miejsce stałego pobytu, ale zdarza się też, że odwiedzają miejsce zameldowania.

Do Policji jest kierowane odrębne pismo odnośnie tego czy widniejesz w zapiskach dzielnicowego etc.
I tutaj też różnie bywa od treści zapytania, które wyszło z OŻW i albo odpowiadają tylko albo dla własnego RWD robią dodatkowo wywiad środowiskowy.
Nie ma reguły.

PYTANIE 38
Co mam zrobić po zakupie broni?

 masz 5 dni na dokonanie rejestracji broni – zgodnie z art. 13 ustawy o broni i amunicji.

PYTANIE 39
Jak mogę dokonać rejestracji broni?

 broń możesz zarejestrować osobiście jeżeli masz akurat blisko do OŻW.
 broń możesz zarejestrować listownie na podstawie dowodu zakupu – faktura lub umowa kupna - sprzedaży.

PYTANIE 40
Co muszę dostarczyć do OŻW w celu rejestracji broni?

- dowód zakupu broni – faktura ze sklepu lub umowa kupna – sprzedaży broni.
- pismo przewodnie/wniosek o rejestrację, gdzie wymieniasz do jakiego celu chcesz zarejestrować broń, na podstawie jakiej decyzji (jej numer), podać kaliber i numer broni oraz jej typ i rodzaj np. pistolet centralnego zapłonu GLOCK 17, kal. 9 mm (9 x 19 mm PARA) o numerze ABC 1234.
- legitymację posiadacza broni jeżeli już ją posiadasz – nie jest to Twoja pierwsza rejestracja broni.

PYTANIE 41
Czy w celu rejestracji pierwszej sztuki broni wysyłam do OŻW „wniosek” z oryginałem faktury i czy ten oryginał zostanie mi zwrócony?

W celu rejestracji pierwszej sztuki broni jak i każdej następnej (tylko tutaj dodajesz jeszcze legitymację posiadacza broni) wysyłasz pismo przewodnie (możesz je nazwać wnioskiem, podaniem etc.), w którym podajesz informację co rejestrujesz, w jakim celu (przydatne jak masz nie tylko pozwolenie kolekcjonerskie), podajesz numery broni, kaliber itd.

Możesz wysłać kopię faktury lub umowy kupna – sprzedaży broni, a przy wysłaniu oryginału jeżeli chcesz jego zwrotu to warto to zaznaczyć w piśmie przewodnim – oryginały są twoją własnością jednakże większość sklepów daje dwa egzemplarze faktury, gdzie jeden jest twój a drugi dla OŻW. Jeżeli sklep tego nie robi to warto o to poprosić.

Zamieszczasz w nim, że wnosisz o zarejestrowanie poniższego egzemplarza broni do celów kolekcjonerskich zgodnie z decyzją nr XYZ z dnia ABC:
- 9 mm (9 x 19 mm PARA) pistolet Glock 17 o numerze AB 123456.

Lub coś w tym stylu.

Jak ktoś ma obiekcje do tego po co numer decyzji - jak wpiszą błędny to macie podkładkę, że podaliście go przecież - więc to ich wina.
Jak masz kilka decyzji to warto wskazać tą właściwą.
Jak użyłeś innej promesy niż cel na jaki rejestrujesz też warto o tym wskazać w piśmie.
Po co utrudniać jak można ułatwiać robotę i nie liczyć na to, że ktoś się domyśli o co nam chodzi.

PYTANIE 42
Zgodnie z art. 13 Ustawy rejestracji broni dokonuje się na postawie dowodu nabycia broni, czy „rachunek” ze sklepu jest takim dowodem nabycia?

Jeżeli na rachunku znajdują się dane sklepu, które identyfikują sprzedawcę jak i nabywcę oraz wszelkie inne stosowne zapisy wymagane dla takiego dowodu zakupu zgodnie z obowiązującymi przepisami, którymi wystawiając taki rachunek posługuje się sprzedawca to tak, jest to dowód zakupu.

PYTANIE 43
OŻW chce abym w celu rejestracji broni poza fakturą/umową kupna-sprzedaży i legitymacji wysłał również zdjęcia broni z widocznym numerem seryjnym broni.

Nie ma żadnego wymogu prawnego, aby wysyłać im zdjęcia chyba, że to jakaś ich inwencja twórcza.
Na takie żądanie zapytałbym o podstawę prawną oraz wskazanie kto i w jakim terminie zwróci mi za wykonanie zdjęć.

PYTANIE 44
OŻW życzy sobie oryginał faktury, której mi nie zwrócą (włączają fakturę do akt, na każdy mój wniosek mogą zrobić jej odpis).

Oryginały dokumentów są twoją własnością i to OŻW może zrobić sobie ich odpis w odpowiedniej kancelarii.
Warto tutaj wrócić do poprzedniego pytania i w sklepie poprosić o dwa egzemplarze faktury.

PYTANIE 45
Kiedy otrzymam legitymację posiadacza broni czyli tzw. czerwoną książeczkę?

Legitymację posiadacza broni otrzymasz listownie po rejestracji pierwszego egzemplarza broni.

PYTANIE 46
Wykorzystałem wszystkie promesy na broń palną, chciałbym poszerzyć swoją kolekcję. Co teraz muszę zrobić?


Praktyką zarówno przy rozszerzaniu pozwolenia sportowego jak i kolekcjonerskiego utarło się to, że OŻW traktują rozszerzenie w trybie art. 155 KPA jako nowe postępowanie i wymagają wszystkich dokumentów od nowa.

Co jest dla mnie dziwne bo przecież w SEW online mogą sobie sprawdzić czy ktoś jest żołnierzem, a tym bardziej zaświadczenie o pełnieniu służby mogliby sobie darować bo przecież mamy już pozwolenie na broń, a nasza teczka jest u nich. No, ale logiki się tutaj nie ma co doszukiwać.
Najlepiej dokładnie zapytać w swoim OŻW bo może mają inne podejście.

Musisz napisać wniosek ponownie, nie uiszczasz żadnej opłaty.
Jeżeli masz jakiś dziwny podział w pozwoleniu to jednocześnie możesz go sobie znieść.

Przygotuj się na kontrolę przechowywania broni bo przy rozszerzeniu to robią.
Raz zrobili mi wywiad środowiskowy, a raz nie.
Na wywiad przyjechał żandarm, który myślał, że dopiero robię kwity i chciał mnie nieco straszyć jeszcze przez telefon, ale niestety mu nie wyszło jak mu powiedziałem, że pozwolenie to już mam od kilku lat. Na próbie podchwytliwych pytań to sam poległ bo w przepisach to się tylko orientował po macoszemu... Ty jako posiadacz pozwolenia powinieneś wiedzieć więcej od niego!

PYTANIE 47
Czy mogę kupić i posiadać amunicję do broni palnej do celów kolekcjonerskich?

- mimo tego co twierdził żandarm z jednego z OŻW to jeżeli nie posiadamy w pozwoleniu (decyzji administracyjnej) wyłączenia posiadania amunicji to możemy ją zakupić i posiadać, nie musimy jej kupować na strzelnicy i tam całą zużyć.
- możesz posiadać amunicję do takiej broni jaką aktualnie posiadasz.

PYTANIE 48
Na jakiej podstawie mogę kupić amunicję?

- przy zakupie broni możesz również kupić amunicję do tej broni na podstawie posiadanego zaświadczenia uprawniającego do zakupu broni (tzw. promesa).
- po zarejestrowaniu broni i otrzymaniu legitymacji posiadacza broni ze stosownym wpisem możesz kupić amunicję na podstawie legitymacji posiadacza broni palnej – art. 14 ustawy o broni i amunicji:
„Art. 14.
Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji.”

PYTANIE 49
Czy mogę nosić broń palną do celów kolekcjonerskich?

- nie bez zgody odpowiedniego organu (art. 10 ust. 8 ), którym dla żołnierzy jest Żandarmeria Wojskowa (art. 9 ustawy):
Art. 10 ust. 8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.
Ale spokojnie, możesz tą broń przemieszczać!

PYTANIE 50
Czym w takim razie jest noszenie i czym różni się od przemieszczania?

- zgodnie art. 10 ust. 9 noszenie broni to każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez jej posiadacza:
Art. 10 ust. 9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.
- w związku z tym (art. 10 ust. 9 oraz ust. 8 ) nie możesz mieć przy sobie załadowanej broni (czyli broni, w której znajduje się amunicja – dotyczy).
- na podstawie przepisów możesz mieć przy sobie broń w kaburze, ale baz amunicji w broni bo wtedy nie mówimy o noszeniu broni w świetle przepisów, a o jej przemieszczaniu – ważne jest, aby była ona zabezpieczona przed osobami nieuprawnionymi i nie wzbudzała „sensacji” – zdrowy rozsądek jest tutaj konieczny.

PYTANIE 51
Czym jest załadowana broń w świetle przepisów?

- załadowana broń to taka, w której znajduje się amunicja – w magazynku nabojowym podpiętym do broni lub nabój w bębnie lub komorze nabojowej.
- oznacza to, że pusty magazynek może być podpięty do broni jak również to, że załadowany magazynek może być w kieszeni lub torbie.
- dopóki nie ma amunicji w broni nie możemy mówić o tym, że jest ona załadowana.

PYTANIE 52
Broń do celów kolekcjonerskich możemy przemieszczać, a sportową przenosić. Czy gdybym się zdecydował się na napisanie wniosku do kolekcji sportowej to muszę wystąpić o nową decyzję? I rozumiem to tak, że w kolekcji sportowej mogę broń nosić?


W ustawie mamy wymienione dwa stany broni:
- noszenie – oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni,
- przemieszczanie.
Jest to określone w art. 10 ust. 9.

Dla przykładu:
- broń w kaburze wewnętrznej na pasku z amunicją w magazynku i/lub komorze nabojowej czy bębnie nabojowym jest noszona,
- broń w kaburze wewnętrznej bez amunicji w magazynku i/lub komorze nabojowej czy bębnie nabojowym jest przemieszczana.

Nie możesz nosić broni zarejestrowanej do celów kolekcjonerskich art. 10 ust. 8.
Mimo iż nie ma za to sankcji to jednak dalej jest to niezgodne z zapisem ustawy i jej przestrzeganiem.
Tak zwana kolekcja sportowa to cały czas pozwolenie kolekcjonerskie ograniczone w swym zakresie do broni sportowej art. 10 ust. 4 pkt 4.

Nie ma sensu występować o tzw. kolekcję sportową bo jest ona ograniczona a kolekcja pełna jest znacznie szersza.

Pamiętaj, że każdy nowy wniosek o broń do nowego celu to nowa opłata i cała papierologia.

LARPAK

 • Kolekcja 061
 • Hero Member
 • *
 • Wiadomości: 2816
  • Zobacz profil
PYTANIE 53
Czy będąc w służbie kandydackiej jestem zwolniony z egzaminu na broń i podlegam pod OŻW?

Nie, w służbie kandydackiej nie jesteś jeszcze żołnierzem zawodowym, a tacy żołnierze są dopiero zwolnieni z egzaminu na broń oraz podlegają pod OŻW – w związku z czym o pozwolenie występujesz do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji jak osoby cywilne.

PYTANIE 54
Czy kopia opinii służbowej jest konieczna?

Nie, nie jest ona konieczna, ale OŻW często jej wymagają więc lepiej ją od razu dosłać i oszczędzić sobie czasu.

OŻW i tak może, ale nie musi wystąpić o opinię specjalną do dowódcy JW.
Jak załączysz i nie wystąpią to postępowanie powinno iść nieco szybciej.
Jak nie załączysz to z pewnością wystąpią do dowódcy JW o opinię specjalną

PYTANIE 55
Przyszło pismo do jednostki o wydanie opinii.

Jeżeli nie załączyłeś kopii opinii służbowej do wniosku to dlatego o nią wystąpili.
Jeżeli załączyłeś kopię opinii służbowej a mimo to o nią do dowódcy JW wystąpili to takie mają prawo, ale nie ma co się przejmować.

PYTANIE 56
Przy rozmowie odnośnie wypisania opinii dla OŻW przełożony zapytał się mnie po co mi to jak z takim pozwoleniem nie kupię amunicji i nie będę mógł strzelać na strzelnicy, tylko mogę to trzymać w domu – co mu odpowiedzieć?


W rozmowie należało go uświadomić, a najpierw to zapytać na podstawie czego tak twierdzi, ale tutaj sami musimy znać przepisy, aby móc udzielić odpowiedniej i zgodnej z przepisami odpowiedzi.
Możesz zawsze przytakiwać, a i tak wiedzieć swoje.

PYTANIE 57
Co w przypadku kiedy nie posiadam opinii służbowej lub takowej nie dostarczę?

W przypadku kiedy nie dostarczysz opinii służbowej – nie posiadasz jeszcze takowej lub nie chcesz jej dostarczyć to OŻW powinno wystąpić o opinię specjalną do JW, w której służysz – zazwyczaj i tak mimo przedstawienia opinii służbowej zasięgają jeszcze informacji w jednostce – proszą o prostą opinię etc.

PYTANIE 58
Czy mając zaświadczenie o pełnieniu zawodowej służby wojskowej i przydzieleniu broni służbowej potrzebuję jeszcze wyciąg z rozkazu o przydzieleniu broni?

- sekcja personalna S1 w jednostce raczej bez wglądu do rozkazu dziennego dowódcy kompanii (równorzędnego) nie wystawi zaświadczenia, w którym potwierdzi przydzieleni broni służbowej jeżeli takiego nie zobaczy – oni nie mają sami z siebie wglądu do tego.
- dodatkowo wyciąg z rozkazu o przydzieleniu broni służbowej to dodatkowy dokument, który działa „uspokajająco” na OŻW – kolejny świstek do kolekcji, a teczka robi się grubsza...

PYTANIE 59
Czy  wyciąg z rozkazu dziennego kompanii o przydzieleniu broni służbowej, musi być potwierdzony przez S1, czy potwierdzeniem tego, jest zaświadczenie o służbie zawodowej i przydzielonej broni służbowej i przeszkoleniu, wystawione przez S1?

Wyciąg z rozkazu to:
- potwierdzenie dla S1, że masz przydzieloną broń służbową,
- potwierdzenie dla OŻW, że S1 na jakiejś podstawie wystawiło zaświadczenie,
- OŻW zbiera papierki więc jeden więcej nie zaszkodzi.

Zaświadczenie o służbie wojskowej i przydzielonej broni służbowej powinno wystarczyć, ale skoro masz już ten wyciąg to jeden kwit więcej i masz spokój jakby go chcieli nagle zobaczyć "bo coś".

PYTANIE 60
Czy  wyciąg z rozkazu dziennego kompanii o przydzieleniu broni służbowej, musi być potwierdzony przez S1, czy potwierdzeniem tego, jest zaświadczenie o służbie zawodowej i przydzielonej broni służbowej i przeszkoleniu, wystawione przez S1?

Wyciąg z rozkazu to:
- potwierdzenie dla S1, że masz przydzieloną broń służbową,
- potwierdzenie dla OŻW, że S1 na jakiejś podstawie wystawiło zaświadczenie,
- OŻW zbiera papierki więc jeden więcej nie zaszkodzi.

Zaświadczenie o służbie wojskowej i przydzielonej broni służbowej powinno wystarczyć, ale skoro masz już ten wyciąg to jeden kwit więcej i masz spokój jakby go chcieli nagle zobaczyć "bo coś".

PYTANIE 61
W Zaświadczeniu o pełnieniu zawodowej służby wojskowej i posiadaniu broni służbowej ze strony KGŻW, jest zawarty podpis dowódcy tylko którego dowódcy?

Zaświadczenie wystawia poprzez S1 dowódca Jednostki Wojskowej i to jego podpis oraz pieczęć tam widnieje.

PYTANIE 62
Co w przypadku kiedy mam pozwolenie na broń, a zostałem żołnierzem zawodowym?

powinieneś powiadomić swoje dotychczasowe WPA o zmianie podległości i wskazać stosowne OŻW dla swojego miejsca stałego pobytu – wtedy WPA prześle Twoją teczkę do OŻW i od teraz to oni będą zajmowali się wszystkimi sprawami związanymi z posiadanymi przez Ciebie uprawnieniami i bronią.

PYTANIE 63
Co w przypadku kiedy mając pozwolenie na broń ubywam do rezerwy?

Informujesz swoje OŻW o ubyciu do rezerwy – przedstawiasz stosowne dokumenty jakie otrzymałeś w tej sprawie z sekcji personalnej jednostki – możesz sobie potwierdzić je za zgodność w S1 przy okazji i wskazujesz WPA właściwe dla miejsca stałego pobytu – niektórzy się przeprowadzają w rodzinne strony na drugi koniec kraju więc zasadnym jest to, aby OŻW wiedziało, gdzie wysłać dokumenty – od tego momentu wszystkimi sprawami z posiadanymi przez Ciebie uprawnieniami dotyczącymi broni palnej zajmować się będzie Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji stosownie do miejsca stałego pobytu.

PYTANIE 64
Czy z broni palnej posiadanej przeze mnie do celów kolekcjonerskich mogę korzystać na strzelnicy?
 tak, możesz. Jednakże na strzelnicy powinien być prowadzący strzelanie zgodnie z wzorcowym regulaminem – możesz te uprawnienia zrobić samodzielnie w LOK (PZSS dla samych kolekcjonerów nie przewiduje takich uprawnień), musi być natomiast instruktora bo to dwie różne „instytucje”.

PYTANIE 65
Czy OŻW może robić problemy, że korzystam z broni do celów kolekcjonerskich na strzelnicy?

Odpowiem cytując samego siebie:
Na takie pytanie odpowiada się wprost:
- czy kolekcjoner samochodów, zwłaszcza zabytkowych ma je od kolekcjonowania czy jeżdżenia zwłaszcza, że przy obecnych wymogach bezpieczeństwa wiele z nich nie powinna znajdować się na drogach,
- czy kolekcjoner zegarków etc. może ich używać czy tylko mają sobie leżeć w szufladzie/na półce?
- czy kolekcjonowanie to również korzystanie z danego przedmiotu?
- kolekcjonujesz również buty i ich używasz - możesz czy nie?
Nie ma znaczenia tutaj reglamentacja jednych rzeczy względem innych, które się kolekcjonuje - ustawodawca nigdzie nie zabronił ich używania.
Do tego w skład Twoich zainteresowań względem broni palnej wchodzi również ich używanie w sposób do jakich zostały zaprojektowane - czynności manualne, strzelanie, ładowanie, rozładowanie itd.

PYTANIE 66
Czy pisać we wniosku, że będę się szkolił i doskonalił swoje umiejętności z posiadanej prywatnie broni do celów kolekcjonerskich – od tego są podobno inne rodzaje pozwolenia?

A dlaczego miałbyś nie napisać czegoś takiego? Jak najbardziej samodoskonalenie jest wpisane w zawód i obowiązki żołnierza (podnoszenie kwalifikacji) – wynika to również z metodyki szkolenia, gdzie jest wzmianka o samokształceniu.
 Znajomość budowy, zasady działania, rozkładania, składania broni znajdującej się w kolekcji sprawia, że doskonale swoje umiejętności, które są przydatne oraz niejednokrotnie sprawdzane w czasie zawodowej służby wojskowej, na różnego rodzaju zajęciach ze szkolenia ogniowego. W związku z czym posiadanie kolekcji broni palnej i poznawanie jej właściwości zapisuje się w warunkach doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.

PYTANIE 67
Jestem żołnierzem WOT czy podlegam pod OŻW i jestem zwolniony z egzaminu i badań lekarskich?

Jeżeli jesteś żołnierzem zawodowym, na etacie w jednostce WOT to tak.
Pytanie dość ciężkie i odnieść należy się do kilku ustaw:
- UoBiA - wzmianka o zwolnieniu z egzaminu i wydawaniu pozwoleń żołnierzom zawodowym,
- ustawa o powszechnym obowiązku obrony,
- ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych - określa kiedy jest się żołnierzem zawodowym.
W UoBiA nikt nie wprowadził zmian odnośnie WOT, a jest nadal wzmianka o żołnierzach zawodowych.
 jeżeli jesteś żołnierzem WOT, który normalnie pracuje w cywilu, a szkoli się tylko weekendowo to nie, nie podlegasz też pod OŻW tylko pod WPA.

PYTANIE 68
Jestem żołnierzem TSW.

TSW - Ustawa mówi o żołnierzach zawodowych.
W związku z czym żołnierze TSW podlegają cywilnej procedurze i WPA KWP ponieważ nie są żołnierzami zawodowymi zgodnie z Ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Co za tym idzie muszą zdać stosowny egzamin policyjny, wykonać badania lekarskie itd.
Tutaj najprościej im będzie zrobić pozwolenie do celów kolekcjonerskich.


PYTANIE 69
Jestem żołnierzem TSW i mam przydzieloną etatowo broń. Jestem powoływany rotacyjnie na szkolenia w WOT. ŻW mówi, ze podlegam jako cywil, a WPA, ze podlegam pod ŻW. Co mam robić?


Kluczem jest tutaj ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i powszechnym obowiązku obrony - tam jest określone kto i kiedy jest żołnierzem zawodowym.
WOT się pod to nie łapie.

PYTANIE 70
Jak kupić broń palną?

- broń palną możesz kupić od:
- sklepu,
- osoby prywatnej,
- uprawnionej instytucji np. agencji ochrony etc.

PYTANIE 71
Jak kupić broń od osoby prywatnej?
- upewniasz się, że owa broń jest legalna – jej posiadacz ma pozwolenie na broń,
- sprawdzasz numery na broni z tymi w legitymacji,
- spisujesz umowę kupna – sprzedaży broni palnej, pamiętaj, że przy kwocie powyżej 1000 zł opłacasz podatek PCC,
- zostawiasz sprzedającemu zaświadczenie uprawniające do zakupu broni palnej (tzw. promesa) oraz egzemplarz umowy,
- swój egzemplarz umowy (może być kopia) wysyłasz w celu rejestracji do OŻW – masz na to pięć dni.

PYTANIE 72
Mam mieć kontrolę w miejscu przechowywania broni – o co będą mnie pytali i co będą sprawdzali?

- sprawdzeniu zostanie poddana broń: jej stan ilościowy i numerowy, zgodnie z wpisami w legitymacji posiadacza broni,
- sprawdzone zostanie urządzenie do przechowywania broni: czy posiada klasę co najmniej S1 oraz hologram IMP,
- zapytają o kotwienie szafy i tutaj jak już wcześniej opisałem – nie ma takiego wymogu (patrz pismo KGP w tej sprawie), ale dla własnego spokoju lepiej to zrobić,
- zapytają, gdzie są przechowywane klucze i odpowiedź tutaj jest jedna i prosta: poza dostępem osób nieupoważnionych,
- zapytają, gdzie przechowujesz zapasowe klucze i odpowiedź tutaj jest taka sama: poza dostępem osób nieupoważnionych i niestety nie mogę tego panu powiedzieć bo nie jest pan upoważniony do tego, abym mógł zdradzić taką informację,
- mogą zadawać różne podchwytliwe pytania z cyklu czy NOSISZ broń, czy ktoś z rodziny ma dostęp do kluczy itp.
- przede wszystkim powoływać się na przepisy obowiązującego prawa, a przy wszelkich twierdzeniach, że jest inaczej prosić o podstawę prawną – akty prawne można teraz w telefonie bez żadnych problemów na bieżąco sprawdzić!

PYTANIE 73

Mam mieć wizytę dzielnicowego/żandarma na wywiadzie środowiskowym, o co może pytać?
- z pewnością zapyta się żony/męża/współmieszkańców czy: nie awanturujesz się, nie nadużywasz alkoholu lub innych substancji, nie bijesz żony/męża, nie masz zatargów z sąsiadami itp.,
- zapyta również żony/męża/współmieszkańców czy nie mają nic przeciwko broni, czy zdają sobie sprawę z tego, że to kosztowne hobby (jakby o tym wiedział czy komuś do portfela zaglądał),
- zapyta czy masz już szafę na broń – nie musisz jej mieć,
- zapyta czy znasz przepisy odnośnie przechowywania broni – będzie zadawał nieco podchwytliwych pytań typu czy możesz kupić samoczynną, co chcesz sobie kupić, komu możesz dać klucz od szafy itp.
 potem pójdzie do sąsiadów i zapyta jakim sąsiadem jesteś, czy nie masz zatargów, nie awanturujesz się, nie nadużywasz alkoholu itp.
- sąsiadom nie powinien powiedzieć w jakieś sprawie przeprowadza wywiad, ale jakby dociekliwy sąsiad lub sąsiadka pytali to odpowiedzieć należy, że to wywiad środowiskowy do poświadczenia bezpieczeństwa, wie pan/pani takie przepisy i sprawdzają wszystko dokładnie…

PYTANIE 74
OŻW chce, abym skorzystał z wzoru wniosku z ich strony.

jak już napisałem wcześniej: jest to wniosek z podziałem, który ogranicza rodzaje broni jaką możemy posiadać (pozwolenie z podziałem) – ich wniosek nie jest nigdzie umocowany prawnie!

Nie ma żadnej konieczności korzystać z ich wzoru i ograniczać swoje pozwolenie.

Jeżeli będą nalegali o skorzystanie z ich wniosku to poproście o podanie podstawy prawnej na piśmie – na telefon takich rzeczy się nie załatwia!
Nie dostaniecie takowej podstawy i nic się nie stanie jak nie skorzystacie z ich wzoru.

UZUPEŁNIENIE:

Żandarmeria chce żeby dosłać jaka broń chcę kolekcjonować według ich wzoru na stronie.
Wypisz im całą listę broni jaką znajdziesz w internecie - oczywiście w wersji powtarzalnej i samopowtarzalnej (z wyłączeniem broni samoczynnej).
- zaznacz, że zbiór broni kolekcjonerskiej nie jest i nie może być zbiorem zamkniętym jak w uzasadnieniu wniosku już wspomniałeś,
- w związku z powyższym chcesz kolekcjonować broń bocznego zapłonu, centralnego zapłonu oraz gładkolufową i nie jesteś w stanie określić ile jakich modeli/typów/rodzajów każdego z powyższych znajdzie się w Twojej kolekcji,
- wyślij pismo o braku konieczności pozwolenia z podziałem - jest na pierwszej stronie.

OŻW chcę abym skorzystał z ich wzoru wniosku o wydanie pozwolenia na broń.
Wzór wniosku nie jest nigdzie prawnie uregulowany i jest tylko i wyłącznie ich wzorem wniosku.
Zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych dokumentem jest nawet kawałek deski z naniesionym tekstem więc możesz wniosek napisać jak chcesz i na czym chcesz – wzór ten nie jest również zdefiniowany przez Ustawę o broni i amunicji jak i Kodeks Postępowania Administracyjnego.
Jeżeli ktoś z OŻW upiera się, że to musi być ich wzór wniosku to poproś go o podanie podstawy prawnej na piśmie.

PYTANIE 75
Zmieniłem resort/podległość służbową z MSW na MON co mam zrobić?


W przypadku zmiany podległości OŻW <=> WPA należy powiadomić właściwy organ pod, który podlegaliśmy o zmianie naszego "stanu" podległości służbowej.

Jeżeli pozwolenie otrzymaliśmy w cywilu, nasza podległość była pod WPA np. Wrocław to do tego WPA powinniśmy wysłać:
- informację o zmianie podległości w związku z rozpoczęciem zawodowej służby wojskowej (służba kandydacka np. w WAT, AWL itp. nie łapie się pod to bo nie jesteśmy wtedy żołnierzem zawodowym)
- potwierdzoną (najlepiej) kopię rozkazu personalnego/kontraktu

Dane OŻW jest determinowane miejscem stałego pobytu, a nie miejscem służby - jednakże możemy określić nasze miejsce stałego pobytu jako miejsce służby skoro się przeprowadziliśmy.

PYTANIE 76
Co w przypadku jak rozpocznę procedurę i ubywam do cywila?

Najważniejsze to, że warto ją skończyć przed wyjściem do cywila.
Jeżeli procedura wydania pozwolenia zakończy się po ubyciu do cywila to w jednym z przypadków jakie prowadziłem w takiej samej sytuacji zakończyło się to odmową wydania pozwolenia ze względu na zmianę podległości (czyt. pod WPA KWP).

Dlatego ważne jest to, aby całą procedurę rozpocząć odpowiednio wcześniej.

PYTANIE 77
Mam podział na rodzaj broni czy mogę go znieść?

Podział na rodzaje broni można znieść w trybie art. 155 K.P.A., ale ostatnimi czasy OŻW są mocno przywiązane do stosowania podziału takiego jak dla broni sportowej (art. 10 ust. 4 pkt 4) mimo iż występujemy o szerszy zakres bo wynikający z art. 10 ust. 4 pkt 7, a stosując ograniczenie podziału jak dla broni sportowej i tak jesteśmy w tym momencie poszkodowani.
Jedyny plus zniesienia podziału to brak ograniczenia co do ilości sztuk broni bocznego/centralnego zapłonu i gładko lufowej.

PYTANIE 78
Czy to jest tak że jak napisałem o kolekcje w podaniu że chce: 5 szt. broni centralnego zapłonu, 2 szt. broni bocznego zapłonu i 3 szt. broni gładko lufowej to będę mógł sobie kupić 10 szt. broni centralnego zapłonu?


To, że we wniosku zrobiliśmy podział nie zawsze oznacza, że ów podział będzie na decyzji - niestety ostatnio jednak wychodzi, że podział jest bo ŻW ma swoją interpretację przepisów, która nie obowiązywała jak policja dawała pozwolenia sportowe z podziałem, a teraz policja daje bez podziału, a OŻW z podziałem.

Przede wszystkim musimy sprawdzić co jest napisane w naszej decyzji.
Jeżeli jest to podział taki jak w tytule pytania to nic z tym nie zrobimy w tym momencie.
Jeżeli w decyzji jest napisane tylko „10 szt. broni palnej do celów kolekcjonerskich” to wtedy nie mamy podziału i możemy kupić 10 szt. czego chcemy (na co pozwala nam nasza decyzja).

PYTANIE 79
Jestem żołnierzem zawodowym posiadam pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich w postaci pistoletów i karabinków centralnego zapłonu i pistoletów bocznego zapłonu. Pozwolenie zrobiłem jak byłem w cywilu WPA Policji. Moja teczka z WPA trafiła do OŻW. I teraz chciał bym uzyskać jeszcze pozwolenie na karabinki bocznego zapłonu. Czy wystarczy tylko napisać wniosek do komendanta o wydanie pozwolenia na karabinki bocznego zapłonu?


Niestety rozszerzenie o nowy rodzaj broni to nowe postępowanie czyli wszystkie kwity + opłata 242 zł.
Można zadzwonić do OŻW i potwierdzić, ale niestety jestem przekonany, że potwierdzą to co powiedziałem.

Prościej i korzystniej będzie wystąpić o nowe zezwolenie lub zmianę obecnie posiadanego o broń do celów kolekcjonerskich czyli BZ, CZ, GL i cała reszta.
Chociaż i tak będą chcieli zrobić podział właśnie na BZ, CZ i GL.