Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie – 23.09.2022

23.09.2022 w Dzień Spadochroniarza, podczas drugiego dnia obchodów Święta 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, korzystając z zaproszenia dowódcy brygady, Kolekcja061 zaprezentowała swoją kolekcję.  Tradycyjnie pokazujemy filmik z przygotowań:

 

W 81 rocznicę mianowania 4 Brygady Kadrowej Strzelców na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, której tradycje dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa,  jednostki wchodzące w jej skład zaprezentowały pokazy statyczne oraz dynamiczne.  O godzinie 12:15 odbył się desant spadochronowy z samolotu CASA wprost na płytę historycznego Lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie, gdzie odbywała się impreza.

 

Do pokazów statycznych jednostki z Gliwic, Bielska-Białej oraz Krakowa wykorzystały część używanego na co dzień sprzętu: spadochronów, broni strzeleckiej: MSBS GROT, UKM 2000P, wyrzutni pocisków PPK SPIKE oraz nowoczesnych Pojazdów Wojsk Aeromobilnych AERO czy legendarnych już HMMWV (potoczna nazwa Humvee). Całość pokazów statycznych uzupełniły liczne stowarzyszenia i organizacje kultywujące tradycje spadachroniarskie oraz zrzeszające spadochroniarzy z całej Polski.

 

Najmniejsi uczestnicy święta nie mogli narzekać na nudę, gdyż organizatorzy zadbali o szereg rozrywek: bańki mydlane, kolorowanki, strzelanie z zabawek typu”Nerf”. Dla starszych przygotowano lekcje chodzenia na sczudłach czy możliwość wcielenia się w rolę kierowcy oraz celowniczego karabinu maszynowego.  Wojskowa kuchnia dbała o to, by z imprezy nikt nie wyszedł głodny, gdyż ochoczo częstowała pyszną grochówką i bigosem.

 

Oprawę muzyczną święta 6 BPD zapewniła orkiestra wojskowa oraz wielu artystów, z których najmocniejszą nutę zagrała formacja Oberschlesien ze swoimi hitami Jo chca, Robot.

Wszystkim spadochroniarzom w dniu ich święta życzymy zawsze pełnych czasz i miękkich lądowań!

Zapraszamy na nasze wystawy.

Ekpia 061 na Facebook