Autor Wątek: Zerowanie kolimatora - mój sposób.  (Przeczytany 14871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Zerowanie kolimatora - mój sposób.
« dnia: Grudzień 09, 2016, 09:45:09 pm »
Taki mój sposób na szybkie wstępne wyzerowanie kolimatora bez użycia amunicji.

Wstępne ustawienie możesz zrobić w bardzo prosty sposób.
1. Upewnij się, że broń jest rozładowana.
2. Zmierz odległość pomiędzy środkiem lufy a środkiem kolimatora - będzie ok. 10 cm podejrzewam.
3. Na twardej stałej powierzchni narysuj flamastrem (możesz użyć zaklejek do tarczy) dwie kropki właśnie w takiej odległości jaką uzyskałeś w punkcie 1 - jedna nad drugą.
4. Najlepiej, aby te kropki były na pionowej powierzchni - wtedy przyłóż wylot lufy karabinka do dolnej kropki, a kolbę do ramienia - tak jakbyś chciał się złożyć do strzału.
5. Włącz kolimator i używając monety/śrubokręta etc. ustaw znak celowniczy kolimatora na górną kropkę jaką narysowałeś.
6. Brawo, masz wstępnie ustawiony kolimator na jakieś 25 metrów w punkt. Oczywiście pewne odstępstwa mogą być, ale wtedy już przechodzimy do doklikania idealnie w punkt na dystansie jaki nas interesuje i nie musimy kombinować tracąc amunicję.

Metoda sprawdzona na BeringOptics Simplex Reflex, SPARC, SPARC II oraz jeszcze jakiś dwóch kolimatorach, których marki nie pamiętam.


Dla tych co nie zrozumieli jak mają zmierzyć odległość odnośnie wstępnego ustawienia kolimatora:

Interesuje nas wysokość pomiędzy osią lufy, a kolimatora czyli niebieska kreska na poniższym obrazku:


Wyjdzie jakieś 10 - 12 cm może więcej może mniej zależnie od wielkości montażu jaki zastosowałeś.

Kropki na twardej powierzchni oddalone są na taką wysokość jaka wyszła z pomiarów (patrz niebieska kreska).
Do dolnej kropki przykładasz wylot lufy, a do górnej ustawiasz kolimator - ważne jest, aby robić to tak jakbyś składał się do strzału.
Jest to wstępne ustawienie kolimatora.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Zerowanie kolimatora - mój sposób.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2016, 10:12:43 pm »
Dzięki wielkie za podzielenie się !
Nie znałem tego - na awaryjne wizowanie - idealne.

Nie omieszkam wypróbować i rozpowszechnić  ;)

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Zerowanie kolimatora - mój sposób.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2016, 11:45:46 pm »
Ustawiłem już tak kilka kolimatorów.
Kilku ludzi ustawiło zgodnie z tym opisem.

Oczywiście później trzeba sobie doklikać do dystansu jaki nas interesuje, ale nie jest to szukanie po kulochwycie/ekranie przestrzelin.

Do tego przystrzeliwując na dalszy/krótszy dystans można sobie później sprawdzić ile milimetrów niżej/wyżej jest kropka od pierwszej, którą zaznaczyliśmy i później na sucho można ją zaznaczyć i przejść już ze strzelaniem na właściwy dystans.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Zerowanie kolimatora - mój sposób.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2016, 07:20:27 am »
Genialne w prostocie!