Autor Wątek: Elaboracja  (Przeczytany 9525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Elaboracja
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 09:51:42 pm »
Dzięki Panowie.
Zastosowanie i działanie papieru LIK znam. Jest ono ograniczone w czasie. Czy bela tego papieru co prawda oryginalnie ciasno nawiniętego, ale jednak pochodząca z minionego tysiąclecia nie straciła swoich właściwosci? Ktoś chce mnie na siłe uszczęśliwić takim papierem dlatego szukam kontrargumentów.

LARPAK-u kolego czy dobrze mniemam i kojarzę z innego forum że byłeś "szczęśliwym"? posiadaczem zestawu LEE LOADER?
Jako że jestem ubogim obywatelem, a bardzo lubię .38 Specjal chciałbym zapytać
 czy warto....

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2018, 10:46:45 pm »
Jestem nadal jego posiadaczem, a chwilowo to jest Nasza Emisja w jego posiadaniu.

Na lekkich pociskach (125 grain) nie osiągnąłem kompresji, a zasadniczo każdy strzał kończył się utknięciem pocisku u wylotu lufy.
Natomiast na ciężkich (158 grain) nie miałem żadnych problemów, ale w sumie od czasu zrobienia testów nie robiłem więcej - jakoś tak nie było kiedy strzelać z .38 SPC.

Do własnego użytku jak masz miejsce na klepanie młotkiem i nie masz parcia na jakieś skupienia/wyniki czy masową produkcję to jak najbardziej jest to ciekawy wybór.
Można też zejść nieco z ceny w porównaniu do fabrycznej amunicji, a koszt całego zestawu zwróci się dość szybko.

Koszt zestawu tak orientacyjnie licząc zwróci się w jakiś 500 nabojach, a nawet mniej.

Łuski myjesz w butelce PET - ciepła woda, płyn do mycia naczyń, kwasek cytrynowy i tym wszystkim mieszasz lub wrzucasz na podłogę lub do bagażnika w samochodzie w drodze do pracy czy z pracy etc.
Następnie płukam w zwykłej ciepłej wodzie, a potem w destylowanej i suszę suszarką do włosów.
Wyczyszczenie jakiś 100 łusek zajmuje (robiąc wszystko ręcznie) jakieś 30 minut - w zależności jak długo są w butelce.
Jak weźmiesz większą butelkę do zmieścisz więcej łusek na raz.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2018, 11:10:46 pm »
Elaboracja to dla mnie coś nowego, znanego mi tylko z teorii. Ciagnie mnie do tego bo satysfakcja to raz, a oszczędność dwa. Nie stać mnie na razie na dobry zestaw z prasą dlatego poważnie myślę o tym zestawie.

Ten kwasek cytrynowy w procesie czyszczenia czemu służy?

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2018, 11:15:18 pm »
Usuwa syf z mosiądzu.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2018, 11:22:46 pm »
No i łuski sie ładnie błyszczą.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2018, 11:31:14 pm »
Jak już kupię to się pochwalę.
Ostatnie pytanie na dziś. Ta miarka do prochu, to do jakiego prochu jest dedykowana? Da się tym powtarzalnie nasypywać?

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2018, 07:17:00 am »
Miarka jest uzależniona od rodzaju amunicji, dla 9 mm PARA i .38 SPC jest to 5 grain, a do .357 MAG bodajże 7 grain.
Miarka do prochu jest odpowiednia do podanej tabeli w zestawie.
Matryca do .38 jest również do .357, ale miarkę trzeba by mieć odpowiednią.

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2018, 09:02:44 am »
Kup najtańszą wagę szalkową, nawet Lee ( mam takową) bo przy braku doświadczenia i mikronaważkach błąd zbyt dużej ilosci prochu może Cię kosztować drogo.

Robienie ręczne 9. czy innych pistoletowych to bezsens. Zarobisz 2 zł za godzinę pracy , albo i dołożysz :)

Elaboracja opłaca sie dopiero przy nabojach karabinowych , gdzie amunicja fabryczna kosztuje od 4 zł w zwyż.

Dla przykładu zrobienie amunicji (najtańszej) do SR to 1,1 pocisk .308 ( S&B najtańszy na rynku) , około 1 proch (Lovex najtańszy ) , 0,2 spłonka , 0,5 zł łuska ( przy 8 razach średnio przeładunku)
Daje to około 2,8 zł / sztukę takiej sobie amunicji dobrej do prztykania na 50 m.  A gdzie amortyzacja sprzętu i robocizna .....?

A w sklepie masz amunicję S&B do SR w cenie 2,9 zł/sztukę, którą możesz strzelać z wynikiem na 300 m.

W tej 9. to może trochę zaoszczędzisz jak będziesz sam odlewał pociski z ołowiu.  Ogólnie przy normalnym strzelaniu robienie ammo do 9. to bezsens.  Chyba, ze ktoś strzela dynamicznie i potrzebuje 500-800 sztuk dziennie , ale tego nawet na zwykłej prasie nie zrobisz. Musi być progresywna.

Ja elaborację traktuję jako cześć hobby, bo kasy z tego nie ma, wbrew tz opiniom chomików :) :) :)

Moi koledzy elaborują ammo do karabinów wyczynowych  z pociskiem monolitycznym, gdzie przebitka z ceną sklepową jest jakieś 5-8 zł/sztuce. Wtedy to ma sens ....
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2018, 09:16:38 am wysłana przez eustachy »

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2018, 09:47:13 am »
A co do mycia, to robię podobnie. Do butli po Coli wrzucam łuski i trochę śrutu stalowego. Płyn do mycia Diper K2 .  Butelka zakręcona :) . I to wszystko do pralki z praniem.

Łuski jak nowe :) po myciu :)

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2018, 11:42:21 am »
Skorzystam z waszych rad i pewnie jeszcze nie raz poruszę temat .
To mój pierwszy krok w stronę elaboracji. Teoretycznie to jestem przygotowany aż za bardzo, ale sami wiecie jak się ma teoria do praktyki…
Pewnie zgodzicie się że nabój rewolwerowy jest tym najprostszym do robienia. Zestaw młotkowy bo tylko na taki mogę sobie w tym momencie pozwolić. Jeśli dobrze mi będzie szło to myślę odlewać pociski WC. Tu mam doświadczenie z CP.
Dodam że jestem niereformowalnym ortodoksyjnym wyznawcą rewolwerów  ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2018, 12:09:35 pm wysłana przez bike »

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 18, 2018, 09:34:20 pm »
Na młotkowym zestawie robienie 9 mm jeżeli strzela się sporo to udręka, zwłaszcza jak nie ma się zbytnio miejsca na to.
W przypadku .38 SPC jest podobnie, ale jeżeli nie strzela się z tego dużo to spokojnie można zaoszczędzić jakieś 30 - 40 groszy na fabrycznych komponentach.

Kolega na moim zestawie (mają prasę progresywną) ogarnął sobie próbne naważki OAL amunicji .357 MAGNUM bez potrzeby zmiany ustawień prasy do każdego zestawu - zrobił testy, określił przy tym, która naważka i OAL jest najlepsze dla niego i jego broni, a następnie ustawił sobie prasę.

Nie strzelam dużo z .38 SPC, a ten zestaw traktuję jako ciekawostkę.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2018, 08:22:37 am »
Chcę zacząć od czegoś prostego i niskonakładowego. Przy .38 WC odpada mi też dbanie o OAL bo ten jest równy długości łuski. Tylko czy zestaw o którym mowa, poradzi sobie z wadcutter-ami? Czy trzeba go jakoś modyfikować?
I tu pytanie zasadnicze:  A może chciłbyś się pozbyć tej ciekawostki? Np. wymienić na brzęczące monety?  ;D

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2018, 08:55:14 am »
Z WC może być problem, als do ogarnięcia.
Nie, jest fajny i mam zamiar na nim robić sobie .38 SPC.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2018, 09:15:17 am »
Rozumiem ja tez tak mam :)
Wobec tego chyba będę musiał chwile poczekać i Św. Mikołajowi wytłumaczyć co to LEE LOADER  ;D

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2018, 04:32:11 pm »
W elaboracji najważniejsza jest naważka i długość całkowita naboju.

W czarnym prochu możesz wsypać dwie fiolki do komory i bęben to wytrzyma. Wsypujesz łyżeczką i czy jest lekko niedosypana czy czubata to dla bezpieczeństwa ma drugorzędne znaczenie.

W nitro jak wsypiesz do 9x19 o jeden gr za dużo to możesz mieć kabum , a grejn to raptem 0,0648 grama czyli tyle co kot napłakał w przypadku CP.

Wciśniesz pocisk za głęboko o milimetr do łuski i ciśnienie wzrośnie = kabum .....

Polecam lekturę i pomoc Kumotrów z www.reloading.pl