Autor Wątek: Widzenie i Ochrona Wzroku  (Przeczytany 6008 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Widzenie i Ochrona Wzroku
« dnia: Luty 19, 2017, 07:14:12 pm »
Zapraszam do zapoznania się z artykułem Krzysztofa Kluzy na stronie:
http://061.mil.pl/2017/02/19/widzenie-i-ochrona-wzroku/

W tym wątku można zadawać pytania i komentować - tym bardziej, ze autor jest u nas na forum!
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2017, 07:17:10 pm wysłana przez 061 »

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2017, 12:54:44 am »
Dobry, ciekawy i potrzebny artykuł. Raz że można poznać fizjologię oka a dwa że pokazuje jak ważna jest ochrona wzroku. Z doświadczenia wiem że jest ona często pomijana, lekceważona i się na niej oszczędza. A szkoda bo oczy nie odrastają. dobrze się tez w końcu w przystępny sposób dowiedzieć co tak na prawdę znaczą różne oznaczenia norm na brylach.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2017, 07:02:48 pm »
Super artykuł !!!

A w nawiązaniu do moich urazów oczu związanych ze strzelectwem - uważam ze każdy strzelec powinien się z tym zapoznać.

Osobiście dawnymi czasy (ze zwykłej głupoty  :-[  ) miałem w kolejności chronologicznej:
- Wbite w oko niedopalone ziarno prochu - zakończenie na ostrym dyżurze okulistycznym;
- kawałek płaszcza od 9mm po zrykoszetowaniu od metalowej rury w oku - zakończenie na ostrym dyżurze okulistycznym;
- łuska kalibru 5,56, która przyleciała z boku - odbiła się od celownika mojego karabinu i uderzyła centralnie w oko - skończyło się na smarowaniu jakąś maścią ale ból był straszny.

Tak, ze polecam chronic wzrok - wiem co pisze  8)

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2017, 01:56:35 pm »
Dziękuję za pozytywny odbiór :)
Taka ciekawostka, zawsze warto kupować ochrony wzroku w rzetelnych miejscach, darować sobie używki lub okazje, no i skreślić Alieks...babę ;)

http://www.thefirearmblog.com/blog/2016/02/08/arrest-made-in-revision-aided-sting-operation-against-chinese-counterfeit-ballistic-eyewear/

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2017, 02:21:38 pm »
Szefowa przychodzi i pyta:
- Co można poradzić dziecku, które poświeciło sobie w oko laserem?
- Hmm... Urzędową zmianę imienia na "Jurand"...

Zwróćcie proszę uwagę, czy wasze pociechy nie bawią się laserami. Im mniejsza długość fali, tym energia światła laserowego jest większa. Jeżeli promień trafi w plamkę (miejsce koncentracji czopków, odpowiedzialne za ostre widzenie i rozpoznawanie barw), to utrata wzroku będzie nieodwracalna.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2017, 09:12:46 pm »
A  teraz coś z zupełnie innej beczki.
Co nas czeka za lat około 30:
https://9gag.com/gag/aEBoMq9

(zaćma u siedemdziesięciolatków to norma)

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2017, 09:48:16 pm »
Od samego patrzenia na wizualizację oczy mnie bolą...

serrnik

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 276
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 26, 2017, 10:59:45 pm »
Oj tam zaćma... Odkąd zmieniłem soczewki nie widzę szczerbinki w RAKu. Bez soczewek widzę szczerbinke ale nie widzę tarczy  ;)

Juhas

  • Kolekcja 061
  • Jr. Member
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 01, 2018, 02:51:48 pm »
testował kto może okulary peltora Maxim ballistic?? Cena niska ale czy za niską ceną nie idzie niska jakość. No i jeszcze to- Zatyczki do uszu 3M PELTOR Combat Arms Earplugs- jakie odczucia i jak z żywotność. Kolega twierdzo, że warto ale on to dopiero zakupił i wiadome jak z nowym- podnieta. Mile widziane też sugestie o wartych uwagi konkurencyjnych produktach. Żonie chcę  kupić a ślepa i głucha to domu nie posprząta hehe :)

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2018, 04:20:58 pm »
Nigdy okularów peltora nie używałem, ale firma jest na tyle poważna w branży BHP , że na pewno nie może sobie pozwolić na wpadkę !
Co do modelu to już musisz przymierzać bo dużo zależy od twojej budowy a jeszcze więcej jak będziesz ich używał. Jak ze słuchawkami - to polecam modele do używania ze słuchawkami bo inaczej będziesz płakał.

Combat Armsów jestem absolutnym fanem i używam praktycznie tylko tego. Słuchawek nienawidzę i stosuję praktycznie tylko jak "instruktoruję".
Ale z najnowszymi generacjami Combat Armsów nie mam doświadczenia. Używałem tylko I i II generacji. W afg poza bazą praktycznie cały czas - często po kilka dni ciągiem!
Uwaga - bo są robione w rozmiarach - chyba dwóch(rozmiar jest oznaczony kolorem).
Żywotność - mam cały czas jeszcze swoje I generacji i cały czas ich używam - jakieś już ponad 10 lat!
W drugiej generacji dość szybko urywa się linka je łącząca - ale używam bez tego i jest git. W drugim komplecie - sam od razu obciąłem bo mi się to tylko plątało. W III generacji (nie dostępnej w Polsce) nie dali linki w ogóle tak jak w I, a w IV dali taką że się już raczej nie urwie.
Polecam !

Jest teraz model aktywny TEP-100 ale cena (grubo ponad 1k) mnie na razie odstrasza - może kiedyś sobie sprawię.

Z profesjonalnych (pseudo aktywnych) to są jeszcze SUREFIRE ale cena jest już sporo większa. I mi osobiście nie pasują do ucha.

Juhas

  • Kolekcja 061
  • Jr. Member
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2018, 05:33:14 pm »
Kurde z tymi rozmiarami to mnie zaskoczyłeś, nie zwróciłem na nie uwagi. Dzięki za info.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2018, 05:42:12 pm »
 Ja miałem dwie sztuki Maxim Ballistic. I odsprzedalem szybko bo mimo dobrej jakości wizjera noski i zauszniki były badziewne i przy moim ryju kiepsko całość się na nim trzymała. Może ktoś z szerszą twarzą nie miałby z tym problemów.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

Juhas

  • Kolekcja 061
  • Jr. Member
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
Odp: Widzenie i Ochrona Wzroku
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2018, 05:49:25 pm »
Kurde ja też nie mam ryja jak naleśnik tylko jajko, no to po tej opinii nie uniknę osobistej wycieczki :)