Autor Wątek: Wydzielony - Racje ... żywnościowe  (Przeczytany 11757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« dnia: Kwiecień 23, 2019, 12:23:51 am »
Wydzielony bo temat ciekawy. A zaczęło się to od słów:

UZUPEŁNIENIE:
https://www.youtube.com/channel/UC2I6Et1JkidnnbWgJFiMeHA

Cytuj
Patrząc na te filmiki jak gość pokazuje czy to racje żywnościowe czy zestawy przetrwania to wydaje mi się, że my się zatrzymaliśmy gdzieś na poziomie kuchni polowej, która jedzie za walczącymi żołnierzami.

Jakieś tam "eSki" mieliśmy czy mamy, ale i tak jesteśmy daleko za murzynami bo gdzie indziej to wygląda tak, że w różnych czasach i miejscach były różne zestawy, które ewoluowały.



Potem był już wpis Szwajcara:

Problemem jest już nawet nie to jakie racje mamy a to co w nich jest. Litości w racji fasolka po bretońsku po ktorej wzdyma, pierdzi isę i mozna dostać sraczki? moje ulubione francuskie racje żywnosciowe to jest kosmos przy naszych.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2019, 04:19:21 pm wysłana przez LARPAK »
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2019, 12:26:51 am »
Eee uważam, że jedzeniowo stoimy aktualnie bardzo dobrze!  Nie mówie tu o smaku, bo to indywidualna sprawa (osobiście, generalizujac to sam nie przepadam ). Sam system jest naprawde na światowym poziomie i nie odbiega od innych armii NATO. Same racje żywnościowe są dwa rodzaje tzn, te pojedyncze "SR" i całodzienne "SRU". Oprócz Brytoli to nie kojarzę żeby ktoś taki wypas miał. Zwyczajiwo jeat tylko jeden rodzaj. A Bryci pomimo, że maja to dalej w pudełkach!
 No i masz zbiorowe racje czyli " WS". Do tego podstawa to dalej świeże produkty co jest normą wszędzie, nawet u amerykanów. Z tym że u nich to pojęcie względne bo jako świeże to też traktują głęboko mrożone mięso z lat np. 60-tych. Jechałem kiedyś przez chwile na włoskich zbiorowych. Niby spagetti czy inne rzeczy czym sie normalnie zażeram - ale smakowo to była chujnia ! Coś jak rozcieńczona pomidorowa z baru na dworcu pkp

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2019, 12:40:19 am »
SRU?
SRG to wiem, że jest jak i SR.

Tak czy inaczej jeżeli w SR'kach dali chemiczny podgrzewacz wzorem amerykańskich MRE to już w SRG jest cholerna kuchenka i paliwo do niej - brak w niej uchwytu puszki, a całości nie da się wymieszać bo tyle tam jest tego napchane - trzeba mieć porządne naczynie, aby to przerzucić i dopiero podgrzewać - tutaj niestety nasz system kuleje bo jedyne co mieliśmy/mamy to stare aluminiowe "maniorki" (tak mój pierwszy szef to nazywał) oraz menażki z czasów DWŚ oraz współczesne manierki z tworzywa, które są wyposażeniem maski pgaz. a nie odrębnym elementem wyposażenia.

Jedne racje (zwłaszcza SRG, ale SR też) są całkiem wypasione jeżeli chodzi o danie główne - sporo mięsa, nieco warzyw, gdzie inne mają sporo sosu i dwie lub trzy roladki wieprzowe - brak w nich wypełniacza bo tego chrupkiego pieczywa czy panzerwafli nie można nim nazwać. Zwyczajnie jakby poszli starym hasłem "zjedz mięsko a zostaw ziemniaczki".

Smakowo - co kto lubi - mi tam jedne z nich smakują, a inne nie.
Nie wiem dlaczego w Bochni nie chciałeś dobrej mięsnej konserwy z SRG ;)

Chyba trzeba będzie zrobić oddzielny temat odnośnie racji żywnościowych...

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2019, 08:18:37 am »
SRG - oczywiście literówka
1. Bardzo dobrze, ze w SRG nie ma podgrzewaczy chemicznych. Taka kuchenka na paliwo stałe wg mnie jest bardzo potrzebna! Ideałem by było jak byś miał wybór co zapotrzebować - zgodnie z aktualnymi potrzebami SR czy SRG. Ale tak dobrze to nie ma (choć teoretycznie jest!)
2. Brytole mają tylko i wyłącznie kuchenki na paliwo stałe - co wynika z częstego parzenia napojów. To nie żart - ten zwyczaj picia ciepłych napoi jest tam głęboko zakorzeniony i jest uważany za część walki o morale ! Dlatego cenie sobie te kochery !  Osobistycznie - jem rację zawsze na zimno bo na ciepło mi to przez gardło nie przechodzi. Ale lubię popić w miarę możliwości czymś ciepłym. Podgrzewacze chemiczne to używam tylko do robienia eksplozji ;-)
3. w kuchence do SRG jest uchwyt do trzymania puszek (taka podłużna blaszka, która trzeba zgiąć w odpowiedni sposób)
4. Manierka zgodzę sie całkowicie. W niektórych jednostkach dają camelbaki (co absolutnie nie powinno zastępować manierki !! )
5. Racje - nie mają na celu zapchania kichy !  Mają dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii !! Oprócz rosyjskich może - nie znam takich które to robią. MRE też mają śladowe ilości jedzenia ale dostarczają "fchuj" kalorii - mają też inną zaletę w boju,ale to już inna sprawa.

temat można podzielić bo ciekawy. Miałem okazję wpierniczać sporo tego syfu z całego świata. Rekord to masło orzechowe z 1945 roku ;-)


LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2019, 10:29:46 am »
Zapomniałem o tej blaszce z kochera. Jednakże nie jest ona zbytnio praktyczna.
Kocher ma swoje plusy - walka o morale, ale wymaga pewnych warunków, a chemiczny podgrzewacz można użyć nawet w czasie marszu zarówno pieszo jak i na pojeździe.

W zestawie jest kawa i herbata, ale zbytnio nie ma w czym tej wody podgrzać.
Łączenie starego z nowym jest bezsensem, ale kubek w stylu amerykańskiej manierki nie jest wcale taki głupi - pewnie w innych armiach znajdzie się lepsze/nowsze rozwiązanie.

U nas do SRG dają kubki papierowe - jakby żołnierz miał w czym tą wodę zagotować i zaczyna się kombinowanie.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2019, 01:09:15 pm »
A to fakt niezaprzeczalny:
Brak manierki z kubkiem !!!
Jak dla mnie połączenie amerykańskiej manierki z kubkiem i jeszcze z kocherem (bo też jest coś takiego jak "dedykowany" kocher do tego zestawu!) jest najlepszy.
Na upartego każdemu menażka przysługuje !! Ale osobiście też bym jej nie zabierał.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2019, 04:34:28 pm »
I właśnie na tym polega cały minus naszych "systemów" - nie są jednym systemem, a kilkoma mniejszymi, które nie są kompatybilne ze starszymi czy innymi, a do tego jeszcze niekompletne - patrz kubek w manierce czy sama manierka...

Tutaj opis SRG jaki popełniłem jakiś czas temu na potrzeby innego forum:

Trafiła mi się dobowa (1 DOS) polska racja żywnościowa S-RG-3 więc na razi wrzucam sam jej opis - kwestie smakowe/estetyczne opiszę przy okazji jak ją "odpalę".

Niestety nie wiem na ile dokładne są moje wagi, ale masa to ok. 1,2 - 2 kg.



Wymiary racji to ok. 40 x 22 x 10 cm:




Zawartość:


z boku kolorem czerwonym dopisałem daty ważności poszczególnych składowych racji żywnościowych, które przekraczają rok 2019, a cała racja ma termin do spożycia do 10.12.2018 roku - pewnie jest to data przydatności do spożycia cukierków bo takowej daty na żadnym z produktów nie udało mi się znaleźć.

Poszczególne posiłki (A, B, C - śniadanie, obiad, kolacja) oznaczone są odpowiednim kolorem, który odpowiada następnemu zdjęciu.



Kolorami zaznaczono poszczególne posiłki:


Zestaw do podgrzewania posiłków:


- sposób użycia zestawu do podgrzewania:


- zawartość:




- paliwo - 12 szt.
- zapałki sztormowe - 3 szt.
- zapałki zwykłe - 1 opak.
- uchwyt do puszek - 1 szt.
- kuchenka - 1 szt.
- worek foliowy - 1 szt.

Więcej dopiszę w swoim czasie.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2019, 05:01:24 pm »
Aktualnie z ciekawych to mam Kanadyjską. Jakieś MRE i chyba francuska też się znajdą.
Będę miał chwilę to obfocę i zamieszczę

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2019, 05:27:04 pm »
Wrzucaj, mam jakieś amerykańskie - w sumie nie otwarte jeszcze, ale całkiem możliwe, że za jakiś czas się za nie wezmę.

Tutaj moje racje żywnościowe sporządzone na podstawie ogólnie dostępnych towarów z założeniem minimum 12 miesięcy ważności:

W Biedronce pojawiła się sałatka z tuńczykiem i warzywami - cena to 6 zł, ale jest tego bodajże 280 gram i ważność do lutego 2018 roku.
Wartość energetyczna to 702 kalorie.
Nie jest to taka sałatka jak kiedyś w sosie pomidorowym, ale też smaczna.

Na szybko policzyłem ile kalorii zawierają moje racje żywnościowe - zestawy takie jakie założyłem na początku:

ZESTAW 1:       
Wafle kukurydziane 35 g    -   133
Sezamki            -   141
Cukier 3 szt.        -   12
Miód            -   47
Mielonka 110 g         -   132/138
Pasztet 131 g         -   267/274
Guma do żucia         -   
Herbata Tetley          -   2
Herbata Vitax         -   3
RAZEM:     737/750
       
ZESTAW 2:       
Wafle kukurydziane 35 g    -   133
Sezamki            -   141
Cukier 3 szt.         -   12
Miód            -   47
Mielonka 110 g         -   132/138
Pasztet 131 g         -   267/274
Gorący kubek         -   60/64 lub na wypasie 110/130
Guma do żucia         -   
Herbata Tetley         -   2
Herbata Vitax         -   3
RAZEM:    797/814 lub na wypasie 860/880
       
ZESTAW 3:       
Wafle kukurydziane 35 g    -   133
Sezamki           -   141
Cukier 3 szt.         -   12
Miód            -   47
Parówki kotlińskie    -   536
Fasolka w sosie pomidorowym     -   364/404
Pasztet 131 g         -   267/274
Gorący kubek         -   60/64 lub na wypasie 110/130
Guma do żucia           -   
Herbata Tetley         -   2
Herbata Vitax         -   3
RAZEM:     1563/1614 lub na wypasie 1613/1680
       
ZESTAW 4:        
Wafle kukurydziane 35 g    -   133
Sezamki            -   141
Cukier 3 szt.         -   12
Miód            -   47
Mielonka 110 g         -   132/138
Fasolka w sosie pomidorowym     -   364/404
Pasztet 131 g       -   267/274
Gorący kubek         -   60/64 lub na wypasie 110/130
Guma do żucia         -   
Herbata Tetley         -   2
Herbata Vitax          -   3
RAZEM:    1161/1212 lub na wypasie 1211/1278
       
ZESTAW 5:       
Wafle kukurydziane 35 g     -   133
Sezamki             -   141
Cukier 3 szt.          -   12
Miód              -   47
Sałatka z tuńczyka z warzywami     -   702
Guma do żucia          -   
Herbata Tetley          -   2
Herbata Vitax          -   3
RAZEM:     1040

Jak łatwo można zauważyć niekiedy (zależnie od zestawu) przewyższają lub dorównują gotowym zestawom z Arpolu.


Do zestawu dorzuciłem jeszcze małe opakowanie rodzynek jakie można dostać w Biedronce (6-cio pak za bodajże 4,50 zł) - 50 kcal w opakowaniu.
Doszła jeszcze jedna tabletka do odkażania wody - niejako za radą jednej osoby z jednostki strzeleckiej, która do swojego opracowania posłużyła się moim rozwiązaniem, które tutaj wstawiam.

Przy okazji dopracowałem metodę zgrzewania folii przy użyciu żelazka i powstała oto taka podstawka:



Dzięki niej bez problemu zgrzałem rękaw folii długości jednego metra - dłuższego nie próbowałem, ale pewnie też by się dało tylko po co.

Podstawa składa się z dwóch desek ze sklejki, a pomiędzy nie są włożone dwa aluminiowe kątowniki.

Do zgrzewania używam starego żelazka ustawionego na wełnę/jedwab oraz papieru mikrowoskowanego lub papieru do pieczenia.

Tak wygląda zgrzew przy użyciu papieru do pieczenia:



Jak na razie skompletowałem w całości zestaw numer jeden:



W worku po lewej są następujące rzeczy:
- 3 x herbata
- 3 x cukier
- 1 x tabletka do odkażania wody
- 1 x łyżka
- 1 x nóż
- 1 x chusteczka nawilżona
- 5 x papierowy ręcznik
- 1 x guma do żucia
- 1 x sól
Pozostałe składniki to:
- 1 x wafle kukurydziane/ryżowe
- 1 x pasztet
- 1 x mielonka
- 1 x miód
- 1 x rodzynki
- 1 x sezamki

Spakowany zestaw wygląda następująco:



Dodałem opis zestawu, który jednocześnie razem z opakowaniem może posłużyć za podstawkę...

Masa zestawu to niespełna 450 gram:



Mieści się on w bocznej kieszeni spodni munduru wz. 2010 oraz SFU Next.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2019, 06:08:25 pm »
W przypadku polskich racji to kiedy jest fasolka albo bigos to nazwa SRU jest iście idealna.

Teraz do rzeczy. Z mojego doświadczenia tak:

MRE nie są zbyt smaczne, walą chemią ale same się podgrzewają i są wiecznotrwałe, trzymane w chłodnej piwnicy z grubsza będą dobre za 20 lat czego dowdzą goście z mreinfo. Czasem mam ochotę kupić karton na czas W

Francuskie 24h to mercedesy wśród racji, są:
- bardzo smaczne
- dobrze przemyślane
- różnorodne (na śniadanie zawsze jest muslie, czesto z czekolada i liofilizowanymi owocami)
- puszki są fajnie pomyślane bo z racji kształtu łatwo je podgrzać co nie jest oczywiste w przypadku naszych konserw
- w środku jest świetna paczka ciastek podobnych do naszych petitberow, polowa jest słodka połowa słona, zastępują nasze suchary i chleb chrupki i biją je na głowe
- są dobrze zbilansowane kalorycznie
- jedzenie i słodycze są dobrej bardzo jakości, mimo że od 20 lat brania leków mam dość słaby żoładek nigdy nie miałem  z nim problemów.
Minusem jest opakowanie w karton i worek foliowy. wolałbym taki zgrzewany rękaw jak w naszych i MRE.

Nasze SR to trochę tragedia jak dla mnie... Zwłaszcza że znajdowałem  w niektórych tubkę mleka... Sam cukier i liczy się do kaloryczności ale nie daje tak szybko poczucia sytości reszta wad pokrewna do tych z SRG. Jako jeden posiłek wolałbym już kupić liofilizowane żarcie turystyczne albo sampodgrzewajacą się puszke od c-borga.

SRG to fajnie zaprojektowane racje ale:
- menu nie jest zbyt ciekawe a wersja z fasolka albo bigosem może zrobić SRU. Och na serio fasolka, bigos, łazanki z kapustą i pulpety w sosie wazywnym to najlepsze na co nas stać? Do tego wszystko przypomina wyrzyganą breję.
- puszki są za wysokie przez co przy podgrzewaniu na szybko nie zawsze dogrzewają się w środku.
- słodycze są kiepskiej jakości, czekolady i cukierki tanie komercyjne do tego nie zbilansowane kalorycznie
- chleb chrupki beznadziejny, kto na to wpadł?
- suchary... twarde i kruszace się... na serio lepiej toto i chleb byłoby zastąpić ciastkami jak w racji francuskiej. Ma to tez pewien akcent zdrowotny... w teoretycznie wojennej sytuacji czasie W łatwo w różnych okolicznosciach potracić częśc zębów i bez tego nie da ich się zjeść.
- kubki papierowe? Kompletna bzdura, przez 20 lat w nato nie dorobiliśmy się natowskiej manierki z kubkiem i jak tu już zauwazyli przedmówcy wody nie ma w czym grzać. To kolejny przykład że nasza armia nie funkcjonuje jako całość tylko zbiór pewnych części które się miedzy sobą nie komunikują a wyniki ich prac nie są komplementarne. Pewnie ci co bardziej ogarnięci i tak mają już nalgenke z kubkiem tatonki.

Na plus bardzo bogaty zestaw dodatków i pokrywki na puszki i chwalone przeze mnie opakowanie, szkoda jeszcze że nie jest to opakowanie próżniowe. Ale to już detal. Gdyby poprawić jakość jedzenia i słodyczy a zamiast puszek i kochera dać samopodgrzewacz i jedzenie w foliowych opakowaniach to by była rewelacja.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2019, 06:58:24 pm »
Co ty pie...lisz. Francuskie - najlepsze ???? Nic francuskiego nie może być najlepsze  ;D ;D ;D ;D
To na pewno gó...o jakieś !!!

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2019, 07:11:30 pm »
Właśnie racje mają zajebiste! Jak kupie wieeksza partię to Ci jedna sprezentuje cobys się napchał. ;D
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2019, 07:14:58 pm »
Zjadłem tego fchuj ! Nieważne!! Może się składać z samego tiramisu i tak są chu...we bo Francuskie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2019, 07:20:17 pm »
Lepsza prawilna polska sraka po fasolce?
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielony - Racje ... żywnościowe
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2019, 07:21:18 pm »
Z francuskich rzeczy to:
- miłość,
- Alain Deloin,
- Jean Paul Belomondo,
- Luc Besson,
- Jean Reno,
- Renault (bo jeżdżę),
- Louis DeFunes,
- Eva Green.

I to by było na tyle.
No może jeszcze kilka piosenek się znajdzie.

A tak poza tym to nic bo ich najlepsze wojsko składa się z cudzoziemców.