Autor Wątek: Niewłaściwy nabój w broni - film.  (Przeczytany 6234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Niewłaściwy nabój w broni - film.
« dnia: Listopad 10, 2018, 06:28:56 pm »
DemolitionRanch umieścił taki filmik na swoim kanale:
https://www.youtube.com/watch?v=lkJuu7rwNEc&feature=youtu.be

Gdzie załadował niewłaściwą amunicję do broni - przyjął pewną zasadę, że wymiary/kaliber powinien się w miarę zgadzać - użył mniejszego lub równego kalibru w danej broni.
I tak, odpalił:
- amunicję .380 ACP w pistolecie na amunicję 9 x 19 mm PARA
- amunicję 9 x 19 mm PARA w pistolecie na amunicję .40 S&W
- amunicję .223 REM w pistolecie na amunicję .40 S&W

Zabrakło testów z żelem balistycznym, ale pewnie to gdzieś na YT można znaleźć bo ktoś to już z pewnością zrobił.

Znacie podobne przypadki?

Słyszałem o odpaleniu 9 x 19 mm z AK, ale nie widziałem tego więc ciężko mi coś stwierdzić.
Awaryjnie dobrze mieć taką wiedzę i świadomość, że się da...

Razorblade1967

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2018, 09:39:44 pm »
Znacie podobne przypadki?
Może nie aż tak "drastyczne", ale ostatnio na pewnej znanej mi strzelnicy wystrzelali pół pudełka 9 mm x 17 z... P-83. Działało, a zorientowali się dopiero po strzelaniu, że to nie ta amunicja... Pomylili pudełka. ;D

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2018, 11:23:37 pm »
W sumie teraz mi się przypomniało, że znam przypadek odpalenia z PM wz. 63 RAK amunicji 9 x 19 mm PARA SUBSONIC, która jest krótsza i bez problemu można załadować ją do magazynka.

Też zorientowano się dopiero jak chciano wziąć 9 mm PARA i załadować do innej broni i nagle brakuje w pudełku amunicji, a leżała pełna paczka tak samo otwarta obok MAKAROWA...

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2018, 09:45:53 pm »
Moi podopieczni przy nagrywaniu wyzwania 061 też chcieli ładować Para do P-64. Sztuka jest sztuka ;)
Na szczęście skończyło się na tłumaczeniu.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2018, 08:24:33 pm »
Z tym subsoniciem tez słyszałem.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2018, 08:39:28 am »
Wkładanie innej amunicji, niż nominalna to głupota.  Raz się uda a raz nie.  To musi być odłam grupy idiotów z pod znaku czarnego prochu, co dosypują nitro do bębnów...

Przy podobnych wymiarach niby wszystko jest ok, ale masz np. 38Spl i 357 mag. Oba wchodzą w ten sam bęben bo mają identyczne wymiary nominalne średnicy i ten sam pocisk ale rewolwer 38 spl może nie wytrzymać strzału z  naboju 357 mag.

To samo, ale odwrotnie w szwajcarskich rewolwerach. Wchodzi do nich 32 sw long, ale on ma ciśnienie mniejsze od firmowego 7,5 ord i wszystko jest OK.  Zalecam umiar przy wkładaniu byle czego do lufy.  Dobieranie amunicji pod względem wymiaru zewnętrznego to jawna ignorancja i głupota.

W karabinach Schmidt Rubin 1889 stosuje się naboje wymiarowo podobne do naboju 7,5x55 swiss, ale ciśnienie maksymalne jest tam około 40% niższe.  Szwajcarzy zalecają używanie nowej amunicji GP11 w starych karabinach na amunicję GP90 tylko w przypadku walk w czasie wojny ( kiedy i tak nie masz nic do stracenia ) . Oczywiście GP90 stary 7,5x53,5 swiss to nie jest to samo co nowy GP90 o kalibrze 223rem :)

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2018, 09:37:55 pm »
Dobrze to zniósl, widzialem takie które rozleciały się na kawałki.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

kermit

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 30, 2020, 10:29:13 am »
Parę dni temu kolega oddał 2 strzały z TANTALA amunicją 5.56mm...sytuacja "filmowa": doświadczony strzelec zagadał się z atrakcyjną dziewczyną i wpakował dwa naboje z niewłaściwej kupki do magazynka... obyło się bez strat własnych!

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2020, 10:32:13 am »
Broń doryglowała? Jak wyglądały bruzdy w lufie po tym?
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2020, 12:52:52 pm »
kermit,
Masz może jakieś zdjęcia ?

franek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 89
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 30, 2020, 09:02:04 pm »
Może nie aż tak "drastyczne", ale ostatnio na pewnej znanej mi strzelnicy wystrzelali pół pudełka 9 mm x 17 z... P-83. Działało, a zorientowali się dopiero po strzelaniu, że to nie ta amunicja... Pomylili pudełka. ;D
średnica pocisku różna o 0,01mm  (mniejsza)  to się nawed wkręci w obroty ...   jak pazur zaczepił o łuskę to może nawet opalić .. ot, ciut dłuższy "stożek przejściowy" :-)
za to 9x19 w 9x17 Browning czy 9x18 Mak ... to może zaboleć jak mu dupę urwie przy niedomkniętym zamku ... :-(

a co mają powiedziedź ofiary który łapią na pewniaka amunicję "po pudełku"  mam kilka paczek zmiotków 9x18 Mak   w pudełkach jakie miałem, przekreślonych zielonych S&B 9x19 ...
na czerwony krzyżyk nie zwracają uwagi ... tylko wierzą słowu pisanemu ...
Czasem w pudełkach po .223 Hornady Steel Match mam ... 5,45x39  ... tego chyba nie da się pomylić ???

Ale są miszczowie , co skracają 9x19 i elaborują na tym 9x18 ... to dopiero zmyłka ... patrz powyżej ...

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 30, 2020, 09:11:49 pm »
Kumpel zrobił kiedyś na 9 x 19 mm PARA na łusce od 9 x 18 mm i odpaliło.
Z kolei znam przypadek pomylenia 9 x 19 mm subsonic i załadowaniu go do RAK'a - na długość nawet pasuje i odpalił - zorientowano się po strzale, a to tylko dlatego, że pokazowo załadował jeden do magazynka i wystrzelił i jak chciał ładować więcej to się zdziwił, że ma pełną paczkę, a brakuje w drugiej.

kermit

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Niewłaściwy nabój w broni - film.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2020, 08:53:14 pm »
Broń doryglowała? Jak wyglądały bruzdy w lufie po tym?
Nic się nie wydarzyło...no może poza ekstremalnym wytrzeszczem oczu właściciela i właściwym dla sytuacji monologiem z którego na tym forum można przytoczyć tylko znaki interpunkcyjne :-\. Jak to w takich sytuacjach od razu zebrało się konsylium najtęższych strzelnicowych umysłów, broń została rozłożona, sprawdzona, wyczyszczona jeszcze raz sprawdzona i...nic, karabinek strzelał dalej celnie i strzela do dziś :-*