Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - LARPAK

Strony: [1] 2 3 ... 176
1
BROŃ / Odp: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.
« dnia: Styczeń 24, 2021, 08:50:37 pm »
W "katalogu zestawów eksploatacyjnych do sprzętu uzbrojenia | część I broń strzelecka" sygn. 955/68, wyd. 1968 r. a zasadniczo to w uzupełnieniu do niego sygn. 1793/76, wyd. 1976 r. jest wzmianka w opisie zestawu indywidualnego nr 115, którego przeznaczenie jest do karabinków AKM, AKMS i AKMSŁ:Jak na razie jest to jedyna wzmianka w literaturze o istnieniu karabinka AKMSŁ i potwierdza to chociaż częściowo, że jednak typ celownika określał czy to będzie karabinek AKMSN czy AKMSŁ.

Jak widać w kolumnie "uwagi" celownik NSP-3 jest przeznaczony tylko do karabinków AKMŁ i AKMSŁ.

2
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Ciekawostki z internetu
« dnia: Styczeń 09, 2021, 10:31:10 pm »
Mi to się marzą zawody w stylu Finnish Brutality i MCS pasuje do ich przeprowadzenia jak nic.

3
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Ciekawostki z internetu
« dnia: Styczeń 08, 2021, 09:59:31 pm »
Strzelanie z AK i AR pod wodą w zwolnionym tempie:
https://www.youtube.com/watch?v=8zNBzlnSwMk

4
Jak na razie pierwsza strona wygląda tak:

5
Tego co mogę to śledzę ceny na rynku i w pliku uaktualniam na bieżąco i ceny adekwatnie obniżam.
Tak czy inaczej można dać informację, aby przy wystawianiu w celu szybszej sprzedaży nieco je obniżyć.

Zastanawiałem się nad zrobieniem w wersji elektronicznej takiego katalogu broni i akcesoriów - w sumie próbę tego, ale w innym celu, gdzie miałoby się znaleźć informacje na temat broni:
- marka,
- model,
- szacowany przebieg,
- kaliber,
- posiadane akcesoria,
- przeprowadzony tuning,
- koszt zakupu,
- koszt akcesoriów,
- szacowane ceny broni z jak i bez akcesoriów,
- itd.
Do tego zdjęcia broni i akcesoriów.

Wydrukowaną wersję można wrzucić do szafy, a do broni dołączyć tylko małą etykietę z numerem w katalogu oraz nazwą, kaliberm.

6
Na iwebie temat nieco się rozgrzał i zdania są podzielone nawet co do sensowności.

Policzyłem, a w sumie to nadal liczę ile za akcesoria można wziąć, jaka jest ich wartość i pewna kwota nawet przy lekkim zaniżaniu (bo to kwota jaką można zawołać, aby szybciej sprzedać) i tak wychodzi już dość spora.

Nad poradnikiem jak i kilkoma innymi udogodnieniami się zastanawiam bo właśnie na iwebie ktoś wspomniał o katalogu wydrukowanym z opisem, zdjęciem ogólnym jak i numerów broni.
Pomysł nawet ciekawy, ale wykonanie może być już różne bo niestety nie da się trzymać wszystkich gratów razem z bronią i stąd właśnie pomysł, aby dodać etykiety z opisem i wartością - pal sześć drobnicę, ale np. taki NSP-3 kosztuje w metalowej skrzynce 750 zł, a w drewnianej już 600 zł - sprawdzając cenę można ją zaniżyć zwłaszcza jak ktoś nie sprawdzi dokładnie, ale jednocześnie mój egzemplarz w przeciwieństwie do tego na allegro jest już sprawdzony i sprawny, a tamte mają w opisie, że stan działania jest nieznany. Co za tym idzie podnosi to atrakcyjność oferty jak nawet jej wartość.

7
Jak żona Ci do szafy nie zagląda to na tych karteczkach podajesz rzeczywistą kwotę, a nie tą jaką jej ppwoedziałeś, że zapłaciłeś.

Jednakże w tym temacie nie chodzi tylko o broń, ale o pozostałe akcesoria.
Polecam policzyć sobie ich wartość bo się okazuje, że to robi się dość spora kwota.

8
Temat tego co z naszą kolekcją broni i akcesoriów często wartymi drugie tyle co broń jak nie więcej nurtuje mnie już od pewnego czasu.

Pomijam już tutaj zostawienie testamentu czy ostatniej woli bo to zupełnie inny temat.

W temacie chodzi o aspekt praktyczny tego przedsięwzięcia z jakim zostaną nasi bliscy.
Ostatnimi czasy kilku kolegów z klubu odeszło na tamten świat i można było zaobserwować ile dał rodzinie okoliczny sklep za broń a ile zawołał za nią w komisie, podobnie z szafą, którą ktoś wystawił wołając nieco za mało - z szacunku do Kolegi odradziłem innemu chęć targowania się bo nie chciałbym aby ktoś z moją żoną się targował próbując wcisnąć jej zaniżoną wartość sprzętu i akcesoriów.

Od jakiegoś czasu w szafie mam wydrukowany wykaz z pliku, gdzie są dane broni oraz cena zakupu jak i szacunkowa wartość na podstawie cen rynkowych - sklepów jak i ogłoszeń prywatnych i ile wg mnie dana broń jest warta.
Co jakiś czas aktualizuję sam plik odnośnie cen.

Jednakże w przerwie świątecznej zrobiłem dodatkową zakładkę w pliku z dodatkowym wyposażeniem i wartością jak i ilością poszczególnych akcesoriów i powiem tylko tyle, że nie jest to wcale mała suma jak się zliczy wszystko razem.

Niejednokrotnie kupujemy jakieś dodatki, które udaje nam się zdobyć w dobrej cenie lub ich wartość po jakimś czasie wzrasta.
Dla przykładu magazynki do TT wz. 33 - kiedyś ich cena oscylowała w granicach 15 - 25 zł na allegro, a obecnie jest to 90 - 99 zł. Kto kupił w okazyjnej cenie kiedyś to teraz tylko zarobi, nawet jak rodzina będzie chciała sprzedać to obniży cenę do 70 zł, a i tak zarobią - pamiętajmy, że są ludzie, którzy żyją starymi cenami i dla nich jest to warte nadal 15 - 25 zł i tyle zaproponują "a bo to pani wie po 20 zł to dam 10 zł bo używane".

Jeżeli z samą bronią problem nie jest aż tak spory bo wydrukowana kartka w szafie mniej więcej załatwi problem to z akcesoriami jest już znacznie większy kłopot bo:
- nie leżą one w szafie,
- nie posiadają indywidualnych numerów (w większości przypadków),
- nie są w żaden sposób opisane (w większości przypadków),
- ich pochodzenie i historia nie jest znana dla laików.

W związku z czym jak na razie zrodził się pomysł, aby wykonać tekturowe lub na zalaminowanym papierze etykiety z kawałkiem pętelki ze sznurka, które będą przyczepione do danego sprzętu lub pudełka z nim.
W sumie podobną kartkę można zawiesić również przy broni, gdzie można wpisać numery akcesoriów odpowiadające danym dodatkom - oczywiście wszystko i tak znajduje się w pliku, do którego można dać dostęp bliskim poprzez wskazanie, gdzie on się znajduje lub trzymać kopię na pendrive w szafie.

Myślałem wcześniej o zrobieniu zdjęć i opisaniu ich, ale to za dużo roboty aby ktoś kto nie jest w temacie ogarnął. że ta kabura czy pas ze zdjęcia to jest ten, który wisi obok szafy czy może schowany lub przełożony do szuflady czy torby z bronią itd.

Tak czy inaczej jak na razie rozwiązanie, które wygrywa to dodanie etykiet do szpeju, który nie jest używany na codzień z bronią, a sobie leży i cieszy tylko nasze oczy i świadomość z jego posiadania.

Na szybko zrobiłem coś takiego, aby pokazać o co mi chodzi - sugestie odnośnie tego co powinno się na takiej etykiecie mile widziane:


Jeżeli ktoś uważa, że problem jest marginalny to polecam mu policzyć i wycenić to co ma dodatkowo bo może się nieźle zdziwić, że tyle pieniędzy wydał lub może zarobić jeżeli kupował w odpowiednim momencie.
Przy czym nie jest to kłopot, który dotyczy każdego bo mając jeden pistolet i tylko kaburę dodatkowo do niego to nie jest ten wątek przeznaczony dla niego.

9
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Polecane strony.
« dnia: Styczeń 03, 2021, 07:48:37 pm »
Dość ciekawa strona z pojazdami wojskowymi z USA:
http://afvdb.50megs.com/index.html

Tutaj już konkretnie pojazdy podzielone na kategorie:
http://afvdb.50megs.com/usa/index.html

Tutaj linia czasu wprowadzenia, niektórych modeli:
http://afvdb.50megs.com/timeline.html


10
PALNA / Odp: [23] KARABIN GALIL SAR ( גליל רובה )
« dnia: Styczeń 01, 2021, 04:17:36 pm »
Fajne to.

11
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Ciekawostki na aukcjach internetowych
« dnia: Grudzień 29, 2020, 01:15:16 pm »
Coż za VIS wz. 35 dla "elyty":
https://www.egun.de/market/item.php?id=12845435

12
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Kącik Humoru
« dnia: Grudzień 28, 2020, 06:54:57 pm »
Kiedy wprowadzą ograniczenia pojemności magazynka do 10 naboi:

13
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Ciekawostki z internetu
« dnia: Grudzień 28, 2020, 03:53:17 pm »
Prawo do posiadania broni w Austro-Węgrzech:
https://unblinkingeye.com/Guns/LBAutos/lbautos.html

14
Przy oglądaniu pewnego filmu, gdzie omawiano konserwację Colt 1903 moją uwagę zwrócił sposób mocowania lufy, wczoraj trafiłem na inny film o 1903 i stąd ten wątek.

Wiadomo, że mamy na rynku broń, która sporo czerpała w swojej konstrukcji z innych modeli jak np. VIS wz. 35 wzorowany na BHP i 1911 czy też TT wz. 30 czy wz. 33 posiadający rozwiązania wzorowane na 1911 czy SIG 550, który ma zamek uderzająco podobny do tego z AK, ale również suwadło koncepcyjnie przypominające to z vz. 58 czyli odseparowanie tłoka ze sprężyną od suwadła itd.

Jakie znacie przypadki występowania zaczerpnięcia rozwiązań z innych, starszych modeli, które zastosowano w późniejszych, teoretycznie nowocześniejszych rozwiązaniach - coś jak właśnie poniższy 1903 i wz. 1963 - przy czym nie chodzi o klony np. 1911 czy Glocka?

1903:


PM wz. 1963:15
FORUM POZATEMATYCZNE / Odp: Polecane strony.
« dnia: Grudzień 27, 2020, 11:33:19 am »
W USA pewnie jeszcze się nieco utrzyma bo więcej broni czyli zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie znacznie większe niż u nas, gdzie takiej broni jest bardzo mało.
Dlatego też nie jest to zbyt atrakcyjny zawód, a i wcale nie prosty do nauczenia zwłaszcza dla młodego pokolenia, które ma problemy z przełączeniem obrotów we wkrętarce.


Strony: [1] 2 3 ... 176