Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - LARPAK

Strony: [1] 2 3 4
1
Temat tego co z naszą kolekcją broni i akcesoriów często wartymi drugie tyle co broń jak nie więcej nurtuje mnie już od pewnego czasu.

Pomijam już tutaj zostawienie testamentu czy ostatniej woli bo to zupełnie inny temat.

W temacie chodzi o aspekt praktyczny tego przedsięwzięcia z jakim zostaną nasi bliscy.
Ostatnimi czasy kilku kolegów z klubu odeszło na tamten świat i można było zaobserwować ile dał rodzinie okoliczny sklep za broń a ile zawołał za nią w komisie, podobnie z szafą, którą ktoś wystawił wołając nieco za mało - z szacunku do Kolegi odradziłem innemu chęć targowania się bo nie chciałbym aby ktoś z moją żoną się targował próbując wcisnąć jej zaniżoną wartość sprzętu i akcesoriów.

Od jakiegoś czasu w szafie mam wydrukowany wykaz z pliku, gdzie są dane broni oraz cena zakupu jak i szacunkowa wartość na podstawie cen rynkowych - sklepów jak i ogłoszeń prywatnych i ile wg mnie dana broń jest warta.
Co jakiś czas aktualizuję sam plik odnośnie cen.

Jednakże w przerwie świątecznej zrobiłem dodatkową zakładkę w pliku z dodatkowym wyposażeniem i wartością jak i ilością poszczególnych akcesoriów i powiem tylko tyle, że nie jest to wcale mała suma jak się zliczy wszystko razem.

Niejednokrotnie kupujemy jakieś dodatki, które udaje nam się zdobyć w dobrej cenie lub ich wartość po jakimś czasie wzrasta.
Dla przykładu magazynki do TT wz. 33 - kiedyś ich cena oscylowała w granicach 15 - 25 zł na allegro, a obecnie jest to 90 - 99 zł. Kto kupił w okazyjnej cenie kiedyś to teraz tylko zarobi, nawet jak rodzina będzie chciała sprzedać to obniży cenę do 70 zł, a i tak zarobią - pamiętajmy, że są ludzie, którzy żyją starymi cenami i dla nich jest to warte nadal 15 - 25 zł i tyle zaproponują "a bo to pani wie po 20 zł to dam 10 zł bo używane".

Jeżeli z samą bronią problem nie jest aż tak spory bo wydrukowana kartka w szafie mniej więcej załatwi problem to z akcesoriami jest już znacznie większy kłopot bo:
- nie leżą one w szafie,
- nie posiadają indywidualnych numerów (w większości przypadków),
- nie są w żaden sposób opisane (w większości przypadków),
- ich pochodzenie i historia nie jest znana dla laików.

W związku z czym jak na razie zrodził się pomysł, aby wykonać tekturowe lub na zalaminowanym papierze etykiety z kawałkiem pętelki ze sznurka, które będą przyczepione do danego sprzętu lub pudełka z nim.
W sumie podobną kartkę można zawiesić również przy broni, gdzie można wpisać numery akcesoriów odpowiadające danym dodatkom - oczywiście wszystko i tak znajduje się w pliku, do którego można dać dostęp bliskim poprzez wskazanie, gdzie on się znajduje lub trzymać kopię na pendrive w szafie.

Myślałem wcześniej o zrobieniu zdjęć i opisaniu ich, ale to za dużo roboty aby ktoś kto nie jest w temacie ogarnął. że ta kabura czy pas ze zdjęcia to jest ten, który wisi obok szafy czy może schowany lub przełożony do szuflady czy torby z bronią itd.

Tak czy inaczej jak na razie rozwiązanie, które wygrywa to dodanie etykiet do szpeju, który nie jest używany na codzień z bronią, a sobie leży i cieszy tylko nasze oczy i świadomość z jego posiadania.

Na szybko zrobiłem coś takiego, aby pokazać o co mi chodzi - sugestie odnośnie tego co powinno się na takiej etykiecie mile widziane:


Jeżeli ktoś uważa, że problem jest marginalny to polecam mu policzyć i wycenić to co ma dodatkowo bo może się nieźle zdziwić, że tyle pieniędzy wydał lub może zarobić jeżeli kupował w odpowiednim momencie.
Przy czym nie jest to kłopot, który dotyczy każdego bo mając jeden pistolet i tylko kaburę dodatkowo do niego to nie jest ten wątek przeznaczony dla niego.

2
Przy oglądaniu pewnego filmu, gdzie omawiano konserwację Colt 1903 moją uwagę zwrócił sposób mocowania lufy, wczoraj trafiłem na inny film o 1903 i stąd ten wątek.

Wiadomo, że mamy na rynku broń, która sporo czerpała w swojej konstrukcji z innych modeli jak np. VIS wz. 35 wzorowany na BHP i 1911 czy też TT wz. 30 czy wz. 33 posiadający rozwiązania wzorowane na 1911 czy SIG 550, który ma zamek uderzająco podobny do tego z AK, ale również suwadło koncepcyjnie przypominające to z vz. 58 czyli odseparowanie tłoka ze sprężyną od suwadła itd.

Jakie znacie przypadki występowania zaczerpnięcia rozwiązań z innych, starszych modeli, które zastosowano w późniejszych, teoretycznie nowocześniejszych rozwiązaniach - coś jak właśnie poniższy 1903 i wz. 1963 - przy czym nie chodzi o klony np. 1911 czy Glocka?

1903:


PM wz. 1963:3
FORUM POZATEMATYCZNE / WESOŁYCH 2020!
« dnia: Grudzień 24, 2020, 01:59:35 am »
WESOŁYCH

4
BROŃ / 26 mm pistolet sygnałowy wz. 1978.
« dnia: Wrzesień 14, 2020, 09:05:07 pm »
Szukam informacji na temat wyposażenia 26 mm pistoletu sygnałowego wz. 1978 - jeżeli w instrukcji jest napisane, że naboje i pistolet przenosi się w torbie, a torba ma miejsce na 13 naboi to ciekawi mnie jakie to były dokładnie naboje.

Jeżeli w pistolecie wz. 1944 liczba przenoszonych naboi wynosiła 10 to nie problemem jest tutaj domyślić się, że w skład zestawu wchodził tzw. komplet czyli:
- biały ogień - 2 szt.
- czerwony ogień - 3 szt.
- zielony ogień - 3 szt.
- niebieski dym - 1 szt.
- czerwony dym - 1 szt.

Jednakże w skład pistoletu sygnałowego wz. 1978 wchodzi 13 szt. naboi - analogicznie 10 szt. z kompletu, ale jakie to były pozostałe naboje?Czy były to naboje oświetlające dobierane pojedynczo wg potrzeb czy jakiekolwiek inne w zależności od rodzaju wojsk czy sytuacji?

Jak na moje to całkiem możliwe, że powinny to być naboje oświetlające, ale jak na razie w literaturze nie natknąłem się na stosowną informację.

5
FORUM POZATEMATYCZNE / Poszukuję map Polski z lat 1980'tych.
« dnia: Sierpień 20, 2020, 08:22:58 pm »
Tak jak w temacie poszukuję map Polski z lat 1980'tych.

Znalazłem coś takiego, ale część rzeczy jest nieaktywna a i też nie ma okresu jaki mnie interesuje.

Interesuje mnie głównie południowa Polska - obecne województwo dolnośląskie lub dawne wałbrzyskie i okolice.

6
W końcu jest nieco czasu aby zabrać się za dokończenie dzienników strzelań, metryk przystrzelania broni itp. informacji na temat posiadanych egzemplarzy i prowadzonych strzelań.

Potrzebna jest wasza pomoc w tym co jeszcze dodać - różne rodzaje tarcz będą zawarte tak, aby każdy mógł wydrukować sobie to co mu potrzebne.

Karty strzelań i metryki broni, gdzie zawarte są informacje o przystrzelaniu broni, warunkach atmosferycznych/oświetlenia, rodzaju amunicji, przyrządów celowniczych i ich nastaw, punktu celowania i trafienia.

1. Karta przystrzelania broni:


2. Karta przystrzelania broni do tarczy 23p - oczywiście do innych tarcz też będzie dostępna, to jest jednak z wersji tarcz:


3. Karta strzelania dla kbk AK/AKM/Tantal/Beryl do tarczy 23p - inne wersje tarcz również będą dostępne, tak samo jak i dla różnej broni - będzie można wpisać swoją broń:


4. Karta broni - wersja 1:
- tutaj zawarte są wszelkie informacje na temat danej broni


5. Karta broni - wersja 2:
- tutaj zawarte są wszelkie informacje na temat danej broni


6. Karta przystrzelania broni do tarczy do zerowania broni "kolekcja061":


7. Karty prowadzonych strzelań w dwóch wersjach:
- z gotowymi liniami:


- do samodzielnego odkreślania - pozwalają prowadzić dłuższe zapisy dla jednego strzelania:


Całość zostanie wydana w formie elektronicznej - .pdf gdzie każdy będzie mógł sobie wydrukować to co mu jest potrzebne, spiąć w całość i włożyć do szafy lub torby strzelnicowej.
Można oczywiście wydrukować to na papierze RiteInTheRain czy ich notatniku i wtedy mamy to zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

7
BROŃ / Broniowe ciekawostki - NIE nowości.
« dnia: Kwiecień 26, 2020, 06:11:58 pm »
Wydawało mi się, że taki temat mamy - w sumie jest o nowościach i ciekawostkach z internetu ogólnie, a chyba jednak pora na temat o broniowych ciekawostkach, niekoniecznie nowościach.

Wpadłem na film Iana o Norinco CF-98 i zastanowiło mnie to, że broń ta ma jak SIG P320/M17 MHS oddzielną rękojeść od ramy/szkieletu, a jest to broń zaprojektowana w 1994 roku:
https://www.youtube.com/watch?v=FzvcyXmlZxQ

Czy jeszcze jakieś modele broni krótkiej przed lub po Norinco stosowały tego typu rozwiązanie?

Czy to Chińczycy zostali skopiowani ;)

8
BROŃ / Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.
« dnia: Listopad 01, 2019, 07:18:29 pm »
W związku z tematem na jednym z for amerykańskich zaczęła mnie zastanawiać kwestia nazewnictwa odmian karabinka AK, w związku z czym przeszukałem literaturę z różnych lat i doszukać się można następujących nazw:

- pmK - pistolet maszynowy Kałasznikowa - poradnik o zasadach strzelania z broni strzeleckiej z 1963 roku,
- ksK - karabinek samopowtarzalny Kałasznikowa - uzupełnienie do instrukcji napraw... w odniesieniu do celownika NSP-2 z 1965 roku,
opis i użytkowanie karabinków z 1988 roku:
- AK - frezowany, kolba drewniana,
- AKP - frezowany, kolba drewniana, trytowe przyrządy celownicze,
- AKS - frezowany, kolba składana,
- AKM - tłoczony, kolba drewniana,
- AKMŁ - tłoczony, kolba drewniana, szyna boczna do celownika,
- AKMŁP - tłoczony, kolba drewniana, szyna boczna do celownika, trytowe przyrządy celownicze
- AKMS - tłoczony, kolba składana,
- AKMSN - tłoczony, kolba składana, szyna boczna do celownika,
- AKMSNP - tłoczony, kolba składana, szyna boczna do celownika, trytowe przyrządy celownicze,
- kbkg wz. 1960 - frezowany, kolba drewniana stała,
- kbkg wz. 1960/72 - frezowany, kolba drewniana odłączalna.

W sieci jednakże można spotkać określenie AKMSŁ, którego nie spotkałem w literaturze, a jedyne gdzie się pojawiło to na skrzynkach celowników NSP-3, ale to było raczej domalowywane w warsztatach uzbrojenia po sparowaniu karabinka z celownikiem - taka moja teoria bo napisy te jak się spojrzy na zdjęcia nie są tak równe jak te fabryczne i do tego stosowane z myślnikiem.
Jak się też dobrze poszuka to są zdjęcia skrzynek oznaczone jako AKMŁ co ma rację bytu i jest zgodne z literaturą.

W związku z czym skąd wzięło się określenie AKMSŁ?

9
BROŃ / Tarcza do przystrzeliwania AK/AKM/TANTAL/BERYL/AR15 na 25/50 m.
« dnia: Lipiec 04, 2019, 12:37:33 am »
Tarcza do przystrzeliwania AK/AKM/TANTAL/BERYL/AR15 na 25/50 m.

Poniższa tarcza pozwala na przystrzelanie karabinka AK/AKM/TANTAL/BERYL na dystansie 25 lub 50 metrów zgodnie z wojskową instrukcją jak na 100 metrów.

Tarcza jest również na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystać do przystrzelania innych typów broni, naniesiona siatka ma kwadrat o boku 1 x 1 cm.
Mały okrąg (dystans 25 m) oraz duży (dystans 50 m) z przerywanej linii odpowiada pomniejszonej do danego dystansu okręgowi pola nr 10 na wojskowej tarczy 23p.


Na tarczy zostały naniesione kierunku regulacji mechanicznych przyrządów celowniczych muszki (M) i szczerbinki (S) oraz kierunek ich regulacji oznaczony odpowiednią strzałką:


UWAGA:
Każde strzelanie na krótszym dystansie należy zweryfikować na dystansie docelowym czyli w tym przypadku z tej samej nastawy na docelowym dystansie 100 metrów.

 
WZÓR TARCZY:


PRZYSTRZELIWANIE BRONI
kbk AK/AKM, TANTAL, BERYL


Zgodnie z wojskową instrukcją - wersja skrócona:
- karabinek podparty bez podpiętego bagnetu itp.,
- dystans strzelania 100 m,
- cel: figura bojowa nr 23p
- nastawa celownika:
* 3 - AK/AKM,
* 4 - TANTAL/BERYL,
- punkt celowania: środek podstawy celu.

DOBÓR PUNKTU CELOWANIA:


Jeżeli  ŚPT  znajduje  się  poniżej  PK, to  muszkę  wkręcić, a  jeżeli  powyżej - wykręcić  o  wartość  proporcjonalną  do  wielkości  odchylenia.

UWAGA:
WKRĘCENIE  (WYKRĘCENIE) muszki  o  jeden  pełny  obrót  powoduje  przesunięcie  ŚPT  w  wysokości  o  20  cm  na  odległości  100 m.
Jeżeli  ŚPT  znajduje  się  z  lewej  strony  PK, to  obsadę  muszki  przesunąć  w  lewo, a  jeżeli  z  prawej  strony, to  w  prawo  o  wartość  proporcjonalną  do  wielkości  odchylenia .

UWAGA:
Przesunięcie  obsady  muszki  w  lewo  lub  w  prawo  o  1  mm powoduje przesunięcie  ŚPT  o  26 cm  (AK/AKM, TANTAL)/27 cm (BERYL) na  odległości  100 m.

Prawidłowość  przesunięcia  muszki  (obsady  muszki)  sprawdzić  poprzez  powtórne  strzelanie .
Po  przystrzelaniu  karabinka  zaklepać  starą  ryskę  na  obsadzie  muszki  i  wykonać  nową.


PRZYSTRZELIWANIE BRONI

Pocisk uderzył poniżej celu:
   – szczerbinka do góry, albo muszka na dół,
Pocisk uderzył powyżej celu:
   – szczerbinka na dół, albo muszka do góry,
Pocisk uderzył po lewej celu:
   – szczerbinka w prawo, albo muszka w lewo,
Pocisk uderzył po prawej celu:
   – szczerbinka w lewo, albo muszka w prawo.

Szczerbinka w przeciwna stronę od punktu uderzenia, muszka w stronę punktu uderzenia.


GRAFICZNE PRZEDSTAWIENIE ZASADY REGULACJI PRZYRZĄDÓW CELOWNICZYCH:
TABELE PRZEWYŻSZEŃ/OBNIŻEŃ TORU LOTU POCISKU dla 7,62 x 39 mm i 5,45 x 39 mm:

JAK PRZYSTRZELAĆ BROŃ DO TARCZY POMNIEJSZONEJ:
- karabinek podparty bez podpiętego bagnetu itp.,
- dystans strzelania 25 lub 50 m,
- cel: tarcza "kolekcja 061"
- nastawa celownika:
* 3 - AK/AKM,
* 4 - TANTAL/BERYL,
- punkt celowania:
* 25 m środek podstawy celu - ZGIĄĆ TARCZĘ wzdłuż dolnej krawędzi górnego czarnego paska,
* 50 m środek podstawy celu - celować pod dolną krawędź dolnego czarnego paska.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA TARCZY DO STRZELANIA NA 25 metrów:


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TARCZA JEST DO POBRANIA NA DOLE ARTYKUŁU NA STRONIE:
http://061.com.pl/2019/07/09/tarcze-do-przystrzeliwania-od-ekipy-061/

10
BROŃ / Amunicja 7,62 x 25 mm.
« dnia: Kwiecień 25, 2019, 04:46:59 pm »
Dzisiaj znalazłem, w katalogu od 1900 do 1945 roku taką planszę amunicji 7,62 x 25 mm:
Ktoś podejmie się tłumaczenia na ludzki język?

11
GIEŁDA / [P] Poszukuję pokrowca.
« dnia: Kwiecień 10, 2019, 07:54:10 pm »
Poszukuję pokrowca:
- wymiary długość 95 cm, szerokość 50 - 55 cm, wysokość 30 cm,
- tani - najlepiej jakiś demobil np. torba na kamizelkę czy coś takiego,
- cena ma znaczenie.

Ktoś wie co by miało podane wymiary i było w miarę tanie?

12
Na sprzedaż mam:
1) używany przez pewien czas na początku swojej drogi z bronią palną pas (używałem go jakieś dwa sezony).
Pasz sztywny, wykonany przez firmę Holster z Wrocławia.
Posiada pas wewnętrzny, który służy do przytrzymania oporządzenia założonego na pasie głównym – jeżeli ktoś ma smykałkę lub osobę z maszyną do szycia to spokojnie sobie przerobi lub dorobi pas wewnętrzny, aby spełnić wymogi IPSC.

Pas sprzedaję bez widocznych na zdjęciach ładownic.
Obwód pasa to obecnie ok. 100 cm, ale jest jeszcze nieco zapasu, aby go wydłużyć.


Koszt: 50 zł

2) elastyczne gumowe ładownice na magazynki systemu AR15 (5,56 mm):


U mnie miały wisieć na zewnątrz drzwi szafy na broń jako kieszenie na magazynki, ale zrobiłem sobie inne rozwiązanie, które bardziej mi się podoba i sprawdza się.

Na sprzedaż mam 4 szt.
Koszt: 1 szt. to 12 zł.

3) Łącznik magazynków firmy UTG – używany na dwóch zawodach, brak kartonika (zdjęcie poglądowe):
Koszt: 30 zł

4) drewniane okładziny do CZ 75B/SP-01:
Koszt: 200 zł.

W kwestii wszystkich przedmiotów:
Ceny podlegają racjonalnej negocjacji.
Wysyłka: paczkomat + 13 zł.

13
FORUM POZATEMATYCZNE / Muzyka w służbie i nie tylko...
« dnia: Luty 11, 2019, 01:51:38 am »
Można powiedzieć, że od zawsze w jakimś stopniu byłem i jestem związany z muzyką. Śledziłem nowości jak i stare kawałki, tym bardziej w okresie kiedy zdecydowałem się związać z wojskiem - co w tamtym czasach dla fana muzyki było znacznie bardziej trudniejsze niż ma to miejsce obecnie - brak smartfonów, archiwizacji wszystkiego itd.

Utwór, który wtedy królował i za mną chodził to:
Michael Gray - The Weekend :
https://www.youtube.com/watch?v=N3kkNfH4yco

oraz puszczany w lokalnej stacji radiowej:
Opus III - It's A Fine Day
https://www.youtube.com/watch?v=TjIPzyVlK60

Jak to było u was?

14
BROŃ / Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.
« dnia: Styczeń 28, 2019, 06:54:37 pm »
Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Na fali pewnego tematu (na tym i/lub innym forum) postanowiłem zrobić zbiór dokumentów jakie warto mieć w szafie w przypadku kontroli przez OŻW czy WPA (dzielnicowego), który potrafi wymyślać różne dziwne przypadki jak to, że jako posiadacze broni do celów sportowych czy kolekcjonerskich to musimy mieć magazynki rozładowane, a broń krótka w stojakach pod kątem 45 stopni itp. bzdury nie mające odzwierciedlenia w przepisach.


I.   To my jako posiadacze broni palnej musimy znać dokładnie przepisy i zasady przechowywania broni palnej jaką posiadamy.
Nie możemy dać kontrolującemu sobie wmówić, że jest tak jak on mówi skoro rzeczywistość jest znacznie inna!
II.   Na każde „złamanie prawa” jakie nam próbuje wmówić jak załadowany magazynek, broń w stojakach itd. od razu prosimy o podanie podstawy prawnej przy czym obecnie ustawę czy rozporządzenie można mieć na poziomie smartfona.

III.   W szafie trzymamy następujące dokumenty:
1.   Ustawa o broni i amunicji (tekst ujednolicony):
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990530549
2.   Rozporządzenie w sprawie przechowywania broni:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140001224
Tutaj w wersji, gdzie zaznaczyłem kogo dotyczą jakie przepisy, gdzie paragraf odnośnie podmiotów często jest podawany przez dzielnicowych jako ten, który musi przestrzegać posiadacz broni, który podmiotem nie jest (zwyczajnie nie znają się na tym więc czytają coś tam na szybko i później wychodzą dziwne rzeczy):

3.   Stanowisko KGP w sprawie braku konieczności kotwienia szaf S1:


IV.   Mam mieć kontrolę w miejscu przechowywania broni – o co będą mnie pytali i co będą sprawdzali?
   sprawdzeniu zostanie poddana broń: jej stan ilościowy i numerowy, zgodnie z wpisami w legitymacji posiadacza broni,
   sprawdzone zostanie urządzenie do przechowywania broni: czy posiada klasę co najmniej S1 oraz hologram IMP,
   zapytają o kotwienie szafy i tutaj jak już wcześniej opisałem – nie ma takiego wymogu (patrz pismo KGP w tej sprawie), ale dla własnego spokoju lepiej to zrobić,
   zapytają, gdzie są przechowywane klucze i odpowiedź tutaj jest jedna i prosta: poza dostępem osób nieupoważnionych,
   zapytają, gdzie przechowujesz zapasowe klucze i odpowiedź tutaj jest taka sama: poza dostępem osób nieupoważnionych i niestety nie mogę tego panu powiedzieć bo nie jest pan upoważniony do tego, abym mógł zdradzić taką informację,
   mogą zadawać różne podchwytliwe pytania z cyklu czy NOSISZ broń (do celów kolekcjonerskich – co najwyżej przemieszczasz – patrz definicja noszenia i zakaz noszenia broni do celów kolekcjonerskich bez zgody), czy ktoś z rodziny ma dostęp do kluczy itp.
   przede wszystkim powoływać się na przepisy obowiązującego prawa, a przy wszelkich twierdzeniach, że jest inaczej prosić o podstawę prawną
   akty prawne można teraz w telefonie bez żadnych problemów na bieżąco sprawdzić!

V.   Posiadanie w szafie broni palnej, która została nam użyczona na podstawie art. 28 Ustawy.
Tutaj należy mieć świadomość, że ustawa zezwala posiadaczom pozwolenia do celów łowieckich i sportowych wzięcie w użyczenie broni odpowiadającej celom sportowym lub łowieckim stosownie do posiadanego pozwolenia. Teoretycznie wg poniższych zapisów jest możliwe wzięcie w użyczenie broni np. od kolekcjonera jeżeli jest się sportowcem lub myśliwym, ale jest to jeszcze takie na pograniczu bo „niby można, ale…” więc lepiej nie ryzykować dla własnego spokoju.POPRAWIONA WERSJA ROZPORZĄDZENIA Z ZAZNACZONYMI FRAGMENTAMI DO DRUKU.

15
GIEŁDA / [K] kolbę do IŻ 43M lub 27 - może być uszkodzona.
« dnia: Grudzień 25, 2018, 09:03:02 pm »
Tak jak w temacie kupię kolbę do IŻ 43M lub 27, może być uszkodzona - byle część przy baskili była w miarę OK i trzymała jako tako całość.

Cena czyni cuda więc od razu zaznaczam, że koszt kolby powyżej ceny kompletnej strzelby jest dla mnie nie akceptowalny.

Strony: [1] 2 3 4