Autor Wątek: Optyka.  (Przeczytany 42075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Optyka.
« dnia: Grudzień 13, 2016, 08:15:53 pm »
Słowo się rzekło więc jedziemy z tematem optyki wszelkiej maści...

1. Białoruskie Belomo 6 x 42:





2. Czeska Meopta 7 x 50A:



W takim stanie już kupiona razem z karabinem - jakiemuś myśliwemu się chyba kolor biały nie podobał:


3. Ruskie, ale nie pamiętam nazwy o powiększeniu x4:





4. Ruski PO-1 o powiększeniu x4:





5. Białoruski kolimator SimplexReflex:



Osobiście nie polecam.
Nie udało mi się tego na AKMSN ustawić - brakuje regulacji na głównej śrubie, która unosi/opuszcza cały kolimator.
Do tego nie trzyma zbytnio zera.
Ustawienie kropki wymaga skontrowania głównej śruby (osi) przy pomocy mniejszej śrubki - co oznacza, że regulacja nie jest ani łatwa ani płynna.

Niestety w czasie kiedy go kupowałem nie było na polskim rynku zbyt wiele tanich kolimatorów...

6. Vortex SPARC 1 x 22 - na zdjęciu z dokręconym doublerem z zestawu:



Problemem w tym modelu były włączniki - dość szybko padały co też stało się u mnie.
Posiadał tryb NV - zwyczajnie bardzo słabo świeciła kropka ;)

W zestawie montaże różnej wysokości, doubler (powiększalnik x2), który niestety jest wkręcany więc jego szybkie użycie jest problematyczne - można się zaopatrzyć w montaż uchylny, ale do takiego zestawienia jak na fotce ciężko znaleźć taki niski.

Plamka wielkości 2 MOA.

7. Vortex SPARC II 1 x 22:



Plamka również wielkości 2 MOA.

Poprawiona wersja SPARC - gdzie już nie ma osobnego włącznika trybu NV - podobno najniższe dwa ustawienia współpracują z noktowizją...
Zasadniczo niby poprawili przyciski, ale na mrozie nadal ciężko go włączyć/wyłączyć - trochę trzeba się nawciskać.

Plusem firmy jest to, że jak mi padł SPARC to wymienili mi go na SPARC II - niestety w zestawie dwójki nie ma już powiększalnika, ale odesłano mi go ze starego, zareklamowanego produktu.

Ilość i wielkości montaży w zestawie nie zmieniły się względem "jedynki" - zmieniono tylko śruby montażowe z imbusowych na torx'y.

8. Chiński kolimator od ASG w stylu Docter'a:



Działa, trzyma zero na .22LR.

9. Delta Optical EntryDOT:



Fotka nie moja tylko z internetów.

Budżetowy kolimator, który działa - jak na razie wiele na jego temat nie mogę powiedzieć - mam i zamontowałem na PM wz. 63 RAK - ale montaż robiłem młotkiem więc na 50 m coś miałem problem z odpowiednim ustawieniem, ale nigdy nie było czasu nad nim posiedzieć dłużej aby porządnie wyzerować.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:36:03 pm »
Inna "pozycja" z mojej kolekcji:

- PZO 8 x 30 w pełnym ukompletowaniu fabrycznym:




061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:43:42 pm »
Ha - mam taką samą i cały czas używam do różnych celów - z "pracowymi" włącznie.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:51:33 pm »
Nie mam fotki, a teraz już mi się nie chce robić - to mam jeszcze LP 7 x 45z (do której chyba Ci wysyłałem instrukcję nawet).

Zasadniczo do jednej i drugiej szukam jakiejś ładownicy/pokrowca, aby można było to do oporządzenia przyczepić, zapewniało łatwy dostęp, a do tego odpowiednio chroniło sprzęt - możesz coś doradzić?

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:56:21 pm »
Do tej małej używam ładownicy z zestawu MOLLE II czy jak kto woli FLC, do km na 100 kulek - z wkładką do noktowizora - również z FLC.
Podeślę jutro fotkę. Fajne się to sprawdza !!!
Do 7x45 to już musi być kawał torby!

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:59:13 pm »
W sumie to też optyka więc dlaczego nie mimo iż pasuje to do ZTS/DIY.

Okazało się jednak, że mój noktowizor PNW 57A działa.
Rok produkcji 1966 jednak jest w nim "optyka" wymieniona i datowana na 1984 rok.

Jako oświetlacza użyłem latarki z diodą IR: UltraFire WF-501B IR 3W.
Zasilanie noktowizora to akumulator LiPo 11,1 V - jeszcze nie ładowany więc pewnie ma trochę to wpływ na działanie.

Odległość do ściany ok. 5 - 6 metrów.


Zdjęcie z powiększeniem aparatu.



Zdjęcie wykonane komórką więc szału nie ma.

Szybki test w terenie: można śmiało poruszać się i widzieć na ok. 15 - 20 metrów - odległość nie była mierzona, czekam na odpowiednio ciemną noc oraz na dostosowanie noktowizora do współpracy z oświetlaczem i akumulatorem.

W najbliższym czasie do wykonania jest:
- wykonanie/zakup montażu oraz zamontowanie noktowizora na replice hełmu MICH 2001/2002
- dodanie pojemnika na akumulator
- podłączenie na stałe nowego kabla zasilającego (dwie śrubki)
- dostosowanie przejściówki zasilania do współpracy z noktowizorem
- wykonanie włącznika/wyłącznika
- zamontowanie oświetlacza IR pod binokularem (pośrodku soczewek), a w tym celu dodanie koszyka na akumulator 18650 oraz wykonanie zaślepki głowicy latarki i jej montaż.


Dodatkowo dodam, że mój egzemplarz jest wyposażony w nakładki zbliżające, które umożliwiają pracę precyzyjną taką jak czytanie mapy czy naprawy sprzętu.


Początek prac.

Wymiana przewodu zasilania - chwilowo jeszcze bez włącznika bo zastanawiam się, w którym miejscu go umieścić i dokładnie w jakiej formie.

Przetwornica:

Na zdjęciu zaznaczono zakrętkę przełącznika zmiany napięcia wejściowego.


Widok na przełącznik zmiany napięcia pracy - obecnie w położeniu 12V.


Kabel zasilający.
Strzałką oznaczono położenie śrubki kontrującej - przed odkręceniem osłony gniazda/kabla należy ją odkręcić.



Kabel zasilający.


Oznaczenie "+" i "-".


Dorobione nowe kable oraz oczka pod śrubki.
Na zdjęciu kolory zamienione na potrzeby wykonania fotografii.


Całość złożona do kupy - jeszcze pozostaje zalutowanie kabli, dodanie izolacji (koszulka termokurczliwa) oraz gumowej uszczelki.
No i oczywiście dodanie włącznika chociaż zastanawiam się czy nie zrezygnować z tego elementu, ale odpinanie i podpinanie wtyczki jest uciążliwe.
[/quote]


Post pod postem, ale o dziwo postęp prac ruszył do przodu bez konieczności posiadania lub dorabiania odpowiednich obejm/montaży.
Chociaż z przodu prawdopodobnie powędruje montaż do noktowizora jaki można zakupić w sklepach z ASG.


Zaizolowane kable zasilające.


Wewnątrz oryginalna uszczelka i chyba tekstolitowe podkładki.


Sposób montażu przetwornicy i odciągu do repliki hełmu MICH 2001.


Zamontowanie odciągu do oryginalnego "żurawia" noktowizora.






Kompletnie zamontowany noktowizor PNW-57A na replice hełmu.
W ładownicy od LM znajduje się bateria.
Prawdopodobnie docelowo powędruje tam podwójna lub pojedyncza ładownica na magazynek pistoletowy.
Jeżeli pojedyncza ładownica na baterię LiPo zostanie użyta to analogicznie znajdzie się druga po przeciwnej stronie na zapasowe akumulatory 18650 do oświetlacza IR.

Pozostało jeszcze tylko zamontowanie oświetlacza IR z boku lub na górze hełmu.
Inne rozwiązanie to zamontowanie go od dołu binokularu z przeniesieniem zasilania i dodatkowym włącznikiem.
Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że od spodu światło będzie padało bezpośrednio na binokular i zamazywało obraz.

Przy okazji sprawdziłem działanie oświetlacza IR z telefonem komórkowym - nie działa.
Jeżeli poświeci się bezpośrednio z bliska to oślepia kamerę w telefonie.



Oświetlacz IR z odległości 19 metrów (mierzone) przy użyciu noktowizora:


Budynek z odległości 19 metrów (mierzone) przy użyciu noktowizora:

W rzeczywistości widać znacznie więcej, znacznie lepiej. Niestety sam nie jestem w stanie dobrze zrobić zdjęcia, oświetlić terenu i trzymać noktowizor tak, aby nie latał w obiektywie.

Pomieszczenie (strych) z odległości 6,5 metra (mierzone) przy użyciu noktowizora:

Tak jak powyżej w rzeczywistości widać znacznie więcej i lepiej.

Jeżeli uda mi się spotkać z kolegą w terenie to zrobimy zdjęcia przy użyciu lepszego aparatu oraz statywu.

Przy tej cenie noktowizora oraz nakładu pracy, który nie jest wielki jaki trzeba ponieść dla potrzeb projektu jest to sprzęt wart swojej ceny.
Ważne jest to, aby mieć odpowiednio naładowane akumulatory.

Pole widzenia ograniczone jest tym iż zdjęcia zostały wykonane przez jeden okular!


Jutro zrobię fotkę tego jak to wygląda już z zamontowanym oświetlaczem IR, włącznikiem itd.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2016, 10:00:16 pm »
Też tak myślałem, że coś takiego polecisz...
Czekam na fotkę jak to się sprawdza.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2016, 10:09:52 pm »
Za pozwoleniem - do Noktowizji ustosunkuję się jutro - muszę to przeanalizować na spokojnie ;-)
Ten układ - tzn. z zasilaniem z tyłu wraca, "w wielkim świecie", do łask !!!

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2016, 10:27:52 pm »
Spoko.
Zrobiłem to sobie jako ciekawostkę i dla zabicia czasu.
Nokto kupiłem na jakimś bazarku za śmieszne pieniądze - raz mnie "kopnęło" po pierwszym podłączeniu i leżało potem 2 - 3 lata, aż mnie olśniło, aby sprawdzić czy kabel jest dobrze podłączony - nie był i dotykał obudowy.

W sumie jeżeli noktowizor jest używany i tak na hełmie, a teraz nastąpiła miniaturyzacja, ale i jakość sprzętu jak i jego rozbudowa a co za tym idzie ciężar, zapotrzebowanie na energię to zasilanie z tyłu wydaje się być odpowiednie - a i tak dochodziło do tego, ze z tyłu montowano przeciwwagę.


LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 15, 2016, 06:34:50 pm »
Noktowizor niemalże w finalnej wersji:









Włącznik i jego osłona:

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1405
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 15, 2016, 11:42:57 pm »
061, a chcesz skrzyneczkę z 57A?  8)



Lornetka 6x30, rok produkcji 1953. Nówka sztuka nieśmigana - przekazana Poczcie Polskiej, a pocztowcy w momencie likwidacji magazynów na wypadek "W" dali ją harcerzom, razem z hełmami wz. 67, maskami "słoń" i kombinezonami OP1. Zona nie zona, stalkerzy listy piszą ;)

Na zdjęciu oryginalne pudełko (taśma owijająca nie była ruszana od 63 lat!) i wspomniana przez Sześćdziesiątego Pierwszego ładownica na setkę do Minimi (tu produkcji SDS). Tego wypełnienia do nokto nie mam, ale może sobie zrobię z karimaty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2016, 10:43:48 am wysłana przez Okruch »

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2016, 11:28:55 am »
Dobra - bo wcześniej nie dałem rady








Ta wkładka do nokto - to zajebiste rozwiązanie!  Na alledrogo koszt to około 10 PLN
Sama ładownica jest dostępna we wszystkich kolorach w jakim było dostępne oporządzenie FLC:
- Woodland.
- 3 color desert
- Coyote
- UCP
- Multicam

Dodatkowo pokrowiec na manierkę i starsza wersja IFAK z FLC też podejdą - bo są tej samej wielkości.

Jaką skrzyneczkę ?  Opowiedz mi o tym  ;)

« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2016, 11:11:14 pm wysłana przez 061 »

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2016, 05:33:28 pm »
Link coś nie działa.

Mowa o takim wkładzie:
http://allegro.pl/ladownica-pouch-us-army-acu-na-noktowizor-i6636511774.html
http://allegro.pl/wklad-do-molle-pvs-14-pouch-us-army-acu-nowy-i6648498973.html

Muszę jeszcze tylko znaleźć odpowiednią samą ładownicę.

A na LP 7 x 45z co radzisz?

Jak coś to mam skrzynkę od NSP-2 bo go rozwaliłem gdyż nie działał...

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1405
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2016, 05:54:03 pm »
Na 7x45 dobra będzie ładownica na 200 sztuk do Minimi.

Popatrz na brytyjskie ładownice w kamo MTP - w wersjach na 100 i 200. Są sztywniejsze od amerykańskich. Na allegro około 25 zł/szt.

S

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Optyka.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2016, 06:15:15 pm »
Podrzucisz jakimś linkiem do alledrogo?

Jakoś nie mogę namierzyć.
W DDPM kiedyś takowe widziałem.