Autor Wątek: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.  (Przeczytany 65239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« dnia: Kwiecień 20, 2017, 02:07:52 pm »
LE popełnił ciekawe spostrzeżenia...
http://www.sadefensejournal.com/wp/?p=2975

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2017, 03:44:25 pm »
Ehhh.
Tyle już na różnych forach o MSBS napisałem i napisali inni, że aż mi się nie chce.

W służbie go za szybko nie uświadczymy niestety, a na rynek cywilny nie wyjdzie "bo to się FB nie opłaca" - a im się nic nie opłaca.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2017, 05:40:53 pm »
Akurat ostatnimi czasy byłem zmuszony się zająć MSBS-em. Wiele nie mogę powiedzieć  :-X ale polecam lekturę decyzji nr 76/mon - ostatnia strona, tabelka XXV punkt 4.
http://www.dz.urz.mon.gov.pl/zasoby/dziennik/pozycje/tresc-aktow/pdf/2017/04/Poz._71_dec._Nr_76.pdf

Dla mnie to znaczy tyle, że nie dość, że MSBS-a dostanie w pierwszej kolejności ŁOT-e to w dodatku inni w tym kolega Larpak będą co najwyżej mogli liczyć na "ich" łaskę i niełaskę. O pozostałym asortymencie z tabelki nie wspomnę  >:(
A szczytem jest pistolet samopowtarzalny ...  >:(  :-\  :'(

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2017, 05:46:01 pm »
Wyluzuj, pożyczę Ci ;)

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2017, 06:16:40 pm »
Ja to i tak jestem na szarym końcu łańcucha zaopatrzenia więc wiesz...

Tylko pytanie czy "modułowy system broni strzeleckiej" oznacza ten sam MSBS?

Bo przez modułowy równie dobrze można rozumieć Beryla w wersji "D".
Jak ktoś się uprze.

Z drugiej strony niech wprowadzają bo może w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i zapasy 7,62 x 39 mm wz. 43 pójdą do ludzi - wystarczy tylko mała zmiana zapisu w ustawie i po sprawie.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2017, 06:26:33 pm »
Okruch - obędzie się - Ja i tak będę miał pierwszy niż A...  8)

modułowy - dokładnie to chodzi o MSBS-a

Eustachy

  • Gość
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2017, 08:41:25 am »
Modułowy System Broni Strzeleckiej to rozwiązanie stare i sprawdzone :) :)

W przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej będzie to jeden Kałach na dwóch ....

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2017, 09:44:02 am »
A, może rozwieję wątpliwości, z tym pożyczaniem to był żart. Moja działalność "terytorialna" ma charakter wyłącznie prywatny i niezwiązany z WKU.

Czy to oznacza, że pierwszeństwo w dostępie do MSBSów będą miały brygady WOT? A co po wyborach, kiedy piąty rodzaj sił zbrojnych zostanie z hukiem rozwiązany jako "zbrojne ramię minionego reżimu"?

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2017, 10:23:00 am »
Cytuj
W przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej będzie to jeden Kałach na dwóch ....
Niestety nie.

Cytuj
Czy to oznacza, że pierwszeństwo w dostępie do MSBSów będą miały brygady WOT?
TAK

Cytuj
A co po wyborach, kiedy piąty rodzaj sił zbrojnych zostanie z hukiem rozwiązany jako "zbrojne ramię minionego reżimu"?
WĄTPIĘ

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 22, 2017, 12:03:37 pm »
Czyżby FB jednak wystartowała ?
http://www.milmag.pl/news/view?news_id=37
Pomijając już mój "Słowiański Wkurw" na FB i MSBS-a to przydało by się. Bo choć i tak nie wygra to reklama jest.
Wystarczy spojrzeć jakie jest zainteresowanie konstrukcjami po konkursie MHS, które nie wygrały.
Poza tym próba dostosowania do jakichś tam specyficznych wymagań zawsze jest szansą, że zostanie wynalezione coś nowego co dodatkowo usprawni całą konstrukcję !

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2017, 04:31:07 pm »
Już widzę jak FB im to spełni:

Cytuj
Broń ma być kompletowana z bagnetem z pochwą, tłumikiem dźwięku, zespołem ruchomym do amunicji treningowej, amunicją szkolną, magazynkiem bębnowym o większej pojemności, zestawem do czyszczenia, torbą transportową, zestawem szyn montażowych do mocowania na łożu, jak też osłonami na nie, dwójnogiem, ochronną nakładką na wylot lufy, magazynkami, urządzeniem wspomagającym ładowanie magazynków, zapasowymi przyrządami celowniczymi, dopinanym pojemnikiem na łuski, celownikiem nocnym, jak też skośnym chwytem przednim. Dodatkową opcją jest licznik strzałów oraz ładownica na dwa magazynki.

Chyba, że wejdą w kooperację z kimś.

Przy czym kontrakt wart 1 mld zł za 120 tys. karabinków w takim ukompletowaniu oznacza wartość jednego zestawu ponad 8300 zł - już to widzę (a trzeba doliczyć jeszcze części zamienne itd.).

Do tego MSBS nie łapie się chyba w masie 3,6 kg.


Kolejna ciekawostka:
Cytuj
Potencjalny dostawca musi też udowodnić, że jest w stanie wytwarzać 20 tys. karabinków rocznie bez pogorszenia ich jakości.

Gdzie licząc 120000 karabinków przez 7 lat daje: ponad 17000 karabinków rocznie, a obecnie moce przerobowe dla FB szacowane są na 20000 sztuk broni, gdzie jeszcze muszą naklepać te Beryle co je ostatnio MON zamówił.

Zainteresowanie konstrukcjami MHS, które nie wygrały jest, ale trzeba mieć na uwadze jedno: te konstrukcje istnieją i są w ofercie, a MSBS'a jak nie było tak nie ma.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 22, 2017, 05:02:48 pm »
Cytuj
Gdzie licząc 120000 karabinków przez 7 lat daje: ponad 17000 karabinków rocznie, a obecnie moce przerobowe dla FB szacowane są na 20000 sztuk broni, gdzie jeszcze muszą naklepać te Beryle co je ostatnio MON zamówił.
Przeczytaj komentarze pod artykułem - dobrze poinformowana osoba która to pisała - orientuje się co i jak.

Cytuj
Zainteresowanie konstrukcjami MHS, które nie wygrały jest, ale trzeba mieć na uwadze jedno: te konstrukcje istnieją i są w ofercie, a MSBS'a jak nie było tak nie ma
Zarówno beretta jak i ten nowy FN istniały tak samo - były znane tylko ze zdjęć w internecie a FN to nawet chyba nie. Też ich nie było w ofercie - dopiero trafiły do oferty po przegranym konkursie !

To że FB to spier....li to wiadomo nawet bez rozmieniania tego na drobne  :'(

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 22, 2017, 05:19:45 pm »
Przeczytałem komentarze - chociaż na ogół ich nie czytam bo mnie krew zalewa...

Coś tam niby napisali, ale bez konkretów odnośnie tego czy FB obecnie potrafiłoby sobie poradzić z dostarczeniem karabinków na dwa zamówienia.

Widzisz, trafiły do oferty. MSBS nie wygrał w konkursie dla żabojadów, a jakoś nie trafił do oferty - może to brak zainteresowania...

Do takiego właśnie wniosku zmierzałem - i tak to "spaprają".

Inna kwestia, że jeżeli FB by jakimś cudem ten przetarg wygrało (sic!) to okazałoby się, że w cenie karabinka może być również celownik nocny - pytanie czy chodzi o nocne przyrządy np. trytowe czy o noktowizyjny celownik.
Jeżeli o ten drugi to ktoś mocno poszedł z ZTT do przodu jak i ceną, ale jeżeli cena jest realna to się zaraz okaże, że celowniki dla BW są tańsze niż dla WP - to będzie dopiero afera...

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 22, 2017, 06:32:14 pm »
Kto wygra konkurs to wiadomo  ::)
O FB szkoda gadać - ja podtrzymuje swoje zdanie - to można tylko zaorać, a nawet trawa w tym miejscu nie urośnie bo skażona ...
Oni to niereformowalni są !

Raczej nie chodzi o noktowizory bo cena tych przekracza cenę broni.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2809
    • Zobacz profil
Odp: Gorzkie żale, czyli MSBSa droga przez mękę.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2017, 07:02:07 pm »
to można tylko zaorać, a nawet trawa w tym miejscu nie urośnie bo skażona ...

W Czarnobylu urosła...

Też mi się wydaje, że chodzi o tryty - to może jednak FB by podołało.

Ciekawi mnie tylko kwestia pozostałych rzeczy - takich jak:
- chwyt skośny
- przyrządy celownicze
- magazynek bębnowy
- łapacz łusek
- torba

To są wszystko spore koszty, nawet biorąc pod uwagę zamówienie tego u kooperanta to jednak nie był to jeden a kilku podwykonawców.