Autor Wątek: Broniowe Nowości  (Przeczytany 248699 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1405
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 04, 2017, 09:22:34 am »
Bundeswehrmacht kręcił nosem, że HK416 jest za drogi, i proszę: są jeszcze firmy, którym nieobojętny jest los ubogich tego świata ;) A Wy narzekacie (w temacie o P30L)
http://www.thefirearmblog.com/blog/2017/02/03/news-heckler-koch-hk433/

Ciekawe, jak Francuzi przełkną tę żabę...

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 04, 2017, 10:35:26 am »
To ja jeszcze raz - A MSBS-a jak nie było tak niema !!!
Jak można było tak spierdolić !!! opóźniając MSBS-a o tyle lat !!!

Wracając do poprzednich postów - Ilość beryli - nie wpływa zupełnie na ewentualne zamówienia MSBS-a - jak kiedyś w końcu to skończą  >:(

MSBS - nie ma żadnych szans nigdzie bo jest właśnie te 5 lat za późno - a szanse były - tylko super fabryka broni musiał sobie nową siedzibę wybudować. Teraz to mogą sobie go wsadzić bo oprócz nas nikt na to nawet nie spojrzy. Ale po co się starać jak "wojsko i tak kupi" (to autentyczny cytat kogoś z Radomia - jak powstawał beryl). Państwo będzie płacić i jakoś tam będzie.


061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 04, 2017, 01:20:18 pm »

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 04, 2017, 03:00:32 pm »
Fajne, ale jakoś AR7 bardziej mi się widzi.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1405
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 04, 2017, 04:13:55 pm »
Jeszcze wracając do 433, to mam niejasne przeczucie że nad Tamizą odstawiają filiżanki i patrzą z zainteresowaniem. Nie da się w nieskończoność reanimować SA80, a nowy "Heckler dla ubogich" może przekonać liczykrupy. K...a, jak tak dalej pójdzie to "suck'cesem" FB będzie sprzedaż MSBSa Malcie i San Escobar...

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 04, 2017, 05:47:33 pm »
FB zaproponowało San Escobar Beryla 7,62 mm ;)

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 04, 2017, 06:04:21 pm »
Miało nie być polityki ale czasem się nie da bez małego wtrętu.

Co do opóźnienia MSBSa... dobrze poinformowane źródła twierdza że to sprawa niestety polityczna i osobiście stał za tym XXXX, żeby Niemcy mogli dostać francuski kontrakt. To była część ceny za stołek prezesa europy czy kim on tam jest. Wbrew pozorom to jest logiczne, Francuzi nie przyjęli broni która już nie jest na uzbrojeniu. Gdyby MSBS wprowadzono na uzbrojenie WP dajmy na to we 2013 roku to zagroziłby on pozycji HK416.

Tak bynajmniej słyszałem w zeszłym roku.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2017, 07:52:51 pm wysłana przez 061 »
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 04, 2017, 08:39:25 pm »
Dobra - bo jak słysze o MSBS mi ciśnienie skacze  :'(

Wracając na do XM17 - brałem udział w pewnej prezentacji  8) i USMC się "chwalili", że:
- Proces wprowadzania XM17 rozpocznie się w 2019 roku
- Zamierzają skończyć całkowicie użytkować M9 do roku 2021.
- Natomiast M45 wycofać do roku 2019.
- XM17 w pierwszej kolejności miał by wejść w MEU (Marine Expeditionary Unit) w szczególności jednostkach Recon w całości w roku 2019.
- XM17 MHS planują używać co najmniej do roku 2035
Więcej nie zdążyłem wynotować aczkolwiek o pistoletach już nie było.
Dla mnie te plany brzmią realnie.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 04, 2017, 08:47:15 pm »
Tak z ciekawości bo wiedzę jak i "śledzenie tematu" masz bardziej ogarnięte ode mnie z wiadomych powodów to jak datami ten proces przezbrajania wygląda u nas w stosunku do:
- kbs wz. 96 BERYL
- WIST 94

Jakby nie patrzeć to oba od lekko licząc dwudziestu lat wprowadzane na uzbrojenie, a końca kadencji poprzedników to jakoś nie widać i nie mówię tutaj o zapasach na czas "W".

Wprowadzenie w 2019 jest jak najbardziej realną datą dla odpowiedniej liczby pistoletów bo teraz zacznie się produkcja, wyłonienie kontrahentów do produkcji ładownic/kabur przez SIG'a, szkolenie zbrojmistrzów, kursy z budowy, obsługi i eksploatacji, stworzenie odpowiednich programów szkolenia oraz instrukcji itd. i wyszkolenie ludzi odpowiedzialnych za ten sprzęt, następnie składowanie i dopiero wydanie do użytku - całkiem realnie, gdzie większość czasu zejdzie na zwykłą kwitologię.


061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 04, 2017, 08:58:16 pm »
Jak obserwuję to co się dzieje to u nas to raczej wygląda - bez ładu i składu   >:(
Pierwsze beryle pojawiły się w WP w 1997 roku, a do dzisiaj jeszcze w pełni nie zastąpiły AK - więc choć nie umiem liczyć to mi wychodzi równo 20 lat i jeszcze nie skończyli.
Pierwsze Wisty pojawiły się w okolicach 1995 roku, a P83 jeszcze się dobrze trzyma.

I to mowa o jednostkach - jak sam wiesz. O Zapasie W. to nawet nie chce myśleć. Jak w 1992 roku byłem w pewnym magazynie jak wtedy to się nazywało Zapasu Nienaruszalnego - to widziałem TT-ki i DP - to może dalej takie są  ???

Za to teraz sobie wprowadzili MSBS-a i PR-15 tylnymi drzwiami bez żadnych konkursów itp.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #115 dnia: Luty 04, 2017, 09:18:15 pm »
Kilka lat temu na stronie AMW w przetargu z magazynów WP były:
- DP
- Mosin
- STEN !!!!!!!

i coś jeszcze czego już nie pamiętam.

Kilka Stenów wylądowało w Bydgoszczy, reszta poleciała do USA z tego co wiem.

Te 20 lat i jeszcze nie skończenie wprowadzania na uzbrojenie w wojsku, które zasadniczo nie zużywa broni na polu walki (PKW nieco tutaj proces zużycia przyśpieszyły) jest jakąś porażką - logistycznie to jest porażka!

Co do tych TT i DP to popatrz na zdjęcia z początków walk na Ukrainie - jakie tam wynalazki z DWŚ powyciągali!
W sumie: działa, strzela, celnie, z odpowiednią mocą obalającą, jest zapas amunicji? To styknie.

Nie skończyli i nie skończą bo przecież nowe zamawiają!

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #116 dnia: Luty 04, 2017, 10:21:57 pm »
Napisze coś kontrowersyjnego ale... Wchodzenie w Beryla od początku było błędem. Na początku otrzymaliśmy karabin nienowoczesny i niepotrzebnie skomplikowany w stosunku do AK. Potem po wielu latach stopniowej modernizacji i sporym nakładem doszliśmy do tego czego można było dokonać izraelskimi akcesoriami w 15 minut. Czesi natomiast używali swoich vz58 modernizowanych krajowymi i izraelskimi akcesoriami ponad dekadę dłużej, w tym czasie opracowali nowoczesną broń i są już na końcowym etapie przezbrajania w nią całej armii. Wyszło taniej i lepiej.

A teraz jeszcze bardziej kontrowersyjnie: wchodzenie w amunicję 5,56 tez było błędem. Ma ona ta tendencję żeby w konfliktach pokazywać że ma spore niedostatki. Najpierw w Namie okazało się że M193 wymaga następcy a potem w Afganie okazało się że 5,56 SS109 tez jest za słabe. Teraz do wojska wchodzi 7,62x35 czyli .300 AAC Blackout. Generalnie jest to w dużej mierze analog 7,62x39. Oczywiście o lepszych osiągach ale ale twórcy tej amunicji nie ukrywają że punktem odniesienia dla nich była rosyjska amunicja pośrednia. Przyjęły go holenderskie siły specjalne. Można oczekiwać że w ciągu dekady-dwóch amunicja 5,56 odejdzie do lamusa bo impuls poszedł. Chwała ze chociaż MSBS jest modułowy i konwersja do tego kalibru (chyba) nie będzie wielkim wyzwaniem dla FB.

Raz kurwa mogliśmy być w awangardzie i po AKMSach wprowadzić wprowadzić MSBSa na .300. Ale po drodze pojawił się beryl, chyba w formie kroplówki dla wiecznie niewydolnej FB.

O pistoletach nie ma co gadać. Jest kijowo a PR-15 jeśli będzie wprowadzany jak wisty tego nie poprawi. A i nie jest to pistolet nowoczesny, ot przepakowany w łoże z szynami pistolet technologicznie na poziomie lat 70/80. A po prezentacji makiery z drukarki 3D kiedy był to ładny, niskoprofilowy pistolet miało być tak pięknie...

Na koniec wrócę na chwile do MSBSa. FB swego czasu ogłosiło że trwają prace nam MSBSem na rynek cywilny. Nie tam nad samopowtarzalnym mechanizmem spustowym. Tylko nad karabinem do którego nie da się podłączyć lower recivera od wojskowego MSBSa. Ktoś może wie czy zdąża do końca tej dekady i ile toto będzie kosztować?

A co z PR-15? Swego czasu chyba Remov ogłosił w necie że prawa do niego posiada WP i nie będzie go w ogóle na rynku cywilnym.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2810
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #117 dnia: Luty 04, 2017, 10:47:19 pm »
W kwestii amunicji to 061 wrzucał informację odnośnie poprawionej jego wersji, która ma nieco lepsze charakterystyki balistyczne.

Co do kalibru/naboju to mało co było do gadania bo:
- końcówka lat 80-tych ubiegłego wieku - powstaje 5,45 mm kbk wz. 88 Tantal czyli kierujemy się ku wschodniemu sojusznikowi,
- początek lat 90-tych ubiegłego wieku - powstaje 5,56 mm kbs wz. 96 Beryl czyli kierujemy się ku zachodniemu sojusznikowi, a Beryl to przerobiony Tantal.

Oczywiście można było poczekać, opracować, zrobić lub kupić coś gotowego, ale łatwiej było zmienić lufę w Tantalu, kolorki z pomarańczowych/wiśniowych etc. na czarne i mamy super nowoczesny karabinek...

5,56 x 45 mm nie zostanie szybko wyparty z uzbrojenia NATO - zbyt wielu członków, zbyt wiele zapasów - logistycznie koszmar - potrzeba by na to wielkiej wojny, aby zużycie było drastyczne.

Co do pistoletu z drukarki 3D to prace zarzucili i pokazali PR-15...

Wiesz dlaczego FB chce mieć wersję samopowtarzalną, w której jest brak możliwości podłączenia komory spustowej od wersji samoczynnej? Bo w USA są takie, a nie inne przepisy - to jest ich docelowy cywilny rynek zbytu, a nie rodzime podwórko.
Oczywiście jak zwykle kombinują i chcą być świętsi od papieża bo w USA jest tylko brak możliwości założenia spustu od wersji samoczynnej - komory spustowe różnią się budową.
Oczywiście może to też kwestia nowej dyrektywy UE (tej bieńkowskiej), gdzie od podstaw wytworzona wersja na rynek cywilny nie będzie zakazana...
Tak czy inaczej zawołają za to pewnie tyle ile za jakieś JP, POF, H&K czy coś tam innego i nikt tego nie kupi...


Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #118 dnia: Luty 04, 2017, 10:57:19 pm »
Tak wiem że nowa wersja ma lepsze osiągi ale do .300 albo 6,8 CPC ciągle jej sporo brak.

O chciejstwach FB nie ma co gadać, zresztą niepotrzebnie tracą kasę, Tamten rynek trzeba zdobyć też ceną. A kiedy wprowadzali tam beryla to kosztował 1200$ przy cenach innnych klonów AK od 800$.

A u nas... ichni prezes w grudniu zeszłego roku zapewniał że od stycznia 2017 będzie można kupić broń FB na naszym rynku cywilnym i... Musze wspominać ze mamy luty? Zresztą ich ceny... Na na pewno nie kupię czegoś powyżej 5-6 000. Bez sensu, szkoda mi kasy. Będę wolał kupić sobie jakieś AK Arsenala, Saige, Rugera mini albo drugi vz58- tym razem cywilny od CSA.

Pistoletu nawet jak będzie też nie kupię. Zwłaszcza że w czwartek doszedł nowo zakupiony. SPOILER: Pewnie będzie we "Wpadło mi w łapy" w przyszłym tygodniu ;)
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Broniowe Nowości
« Odpowiedź #119 dnia: Luty 04, 2017, 11:03:34 pm »
5.56 jeszcze długo posłuży. Pomimo tego że sobie jakieś siłki specjalne coś tam wprowadzają. Zresztą wojny się pokończyły to i temat przycichnie. 5.56 to dobry nabój - doskonały kompromis pomiędzy wagą, wymiarami i kalibrem. Zazwyczaj nie potrzeba nic więcej - no czasem tylko lepiej umieć strzelać  ;D
My za ciency jesteśmy w NATO żeby wprowadzać jakiś swój nabój. Zresztą standaryzacja to podstawa !!! - To tak z własnych doświadczeń.

Na tamten czas wprowadzenie beryla było jak dla mnie jedyną słuszną decyzją - taki był czas i możliwości.

Czesi to sami się ośmieszali z tą 58-ką. No i co z tego że czekali na super karabin - jak wcale super nie wyszedł i wprowadzili - "kupę" brena. Który to potem - zresztą niedawno zastąpili/ują nowym karabinem bren 2.

Problemem beryla jest to że powinien te kilka już lat temu zostać zastąpiony.

Ten pistolet "z drukarki" powstał w  postaci strzelającego prototypu - widziałem dwa egzemplarze. Szkoda tylko że sobie Radom nie poradził i poszedł w starocie.

Odrębna cywilna wersja MSBS-a to błąd ! Mogli to spokojnie zrobić na zasadzie (a najlepiej na podzespołach ) AR-a.