Tarcze do wykonania strzelania nr B1 na skróconych odległościach.

Po wypuszczeniu tarczy do przystrzeliwania na skrócone odległości, teraz prezentujemy Państwu nasz kolejny wynalazek 😉
Tarcze powstały z takim zamysłem aby każdy mógł sobie spróbować wykonać strzelanie „bojowe” nr B1 wg przepisów wojskowych.
Warunki strzelania B1 określa wprowadzony do WP w roku 2012 „Program Strzelań z Broni Strzeleckiej” (PSBS). „Be-jedynka” jest chyba najczęściej wykonywanym strzelaniem przez żołnierzy WP, którzy są uzbrojeni w karabinki. Jak sama nazwa wskazuje jest to pierwsze strzelanie z zestawu strzelań bojowych.

Kilka słów o samym programie – bo budzi on w świecie cywilnym oraz wojskowym wiele kontrowersji:

  • Po pierwsze jaki program by nie był wprowadzony to zawsze będą do niego jakieś „ALE …” i nie ma mowy żeby było inaczej !
  • Po drugie – „PSBS” określa organizację strzelań, warunki bezpieczeństwa, osoby funkcyjne i wiele, wiele innych rzeczy, które opisują jak strzelanie w wojsku ma wyglądać. Chyba w każdej armii na świecie takie zasady muszą i obowiązują – a różnią się naprawdę szczegółami. Mając okazję uczestniczyć w strzelaniach wielu innych, niż nasza, armiach – czasami naprawdę byłem szoku ile rzeczy wygląda dokładnie tak samo. Fakt, że niektóre rzeczy wyglądają sztucznie, ale tak już musi być!
  • Po trzecie – „PSBS” obejmuje strzelania, które są wymagane jako minimum do wykonania.  Jednakże w programie ujęto bardzo ważny zapis !!!  –  dowódca jednostki wojskowej może wprowadzić zależnie od potrzeb swoje „strzelania sytuacyjne” dla danej jednostki wojskowej. To, że niektórzy dowódcy nie korzystają z tego prawa to już jest inna kwestia – ale nie zgadzam się z tezą, że „Program …” jest zły czy „betonowy”. Wcale zły nie jest i przy odrobinie chęci i świadomości można przeprowadzić bardzo fajne strzelania i wszystko będzie „zgodne z kwitem” !! Wtedy żołnierz będzie – wyszkolony jak trzeba, zadowolony i zmotywowany do służby. Tak, że wszystko zależy od ludzi !!! a nie że program strzelań jest chu… itd.

„Program Strzelań z Broni Strzeleckiej” można znaleźć w wersji elektronicznej w sieci. Zainteresowani raczej nie powinni mieć problemów z jego znalezieniem. Jeżeli coś w strzelaniu nr B1 nie będzie się zgadzać w stosunku do strzelania opisanego poniżej, to znaczy, że ściągnęliście jego pierwotną wersję bez poprawki / uzupełnienia dokonanego w 2013 roku – Szukajcie dalej 😉

Sama idea strzelania „zastępczego” nie jest nowa i sam „program strzelań”, jak i poprzednie instrukcje, dopuszcza takie strzelania. W trakcie mojej przygody z wojskiem (ze trzy programy strzelań temu 😉  ) – byłem kiedyś w jednostce gdzie nie było normalnej strzelnicy i przepisowe strzelania wykonywało się na skróconych odległościach (nie było to 25 metrów tylko np. 100 m zamiast 300 m) i do zmniejszonych figur bojowych.

Forma naszego strzelania powstała na bazie pomysłu strzelania kwalifikacyjnego US ARMY „Alternate Qualification Course”. Strzelanie to obowiązywało od 1986 aż do 31.07.2019 roku ( to naprawdę zbieg okoliczności, że koniec zbiegł się z opracowaniem naszego „ćwiczenia” 🙂  ). Sama idea tego ćwiczenia była taka aby umożliwić żołnierzowi zaliczenie rocznego lub półrocznego testu strzeleckiego, w przypadku kiedy pełnowymiarowa strzelnica z całym wymaganym osprzętem nie jest dostępna. Wg mnie pomysł bardzo dobry – w sytuacji takiej jak mamy np. teraz w Polsce (brak strzelnic) czasami to wręcz  jedyna opcja. Oczywiście wykonanie takiego strzelania na 25 metrów w dodatku w innym reżimie czasowym niż normalnie – nie odpowiada w 100%  strzelaniu „bojowemu”, ale jakąś tam namiastką jest. Chociaż figury przeskalowane są dokładnie i staraliśmy się jak najbardziej dopasować się do oryginalnego strzelania to nie dało się odwzorować strzelania B1 „jeden do jednego”. Również dlatego, że normalnie do strzelania wykorzystuje się „pole tarczowe” gdzie cele pojawiają się po określonym czasie, a po trafieniu opadają.  Prawda jest taka, że dobry strzelec może wykonać to strzelanie na ocenę bdb czterema nabojami, gdzie do dyspozycji ma ich aż 16 lub „aż!” 24 sztuki w przypadku AK. Strzelanie jako, że jest pierwsze z bojowych – naprawdę trudne nie jest !

Warunki strzelania nr B1 (oryginalnego z „Programu Strzelań …”):
Strzelania bojowe Nr B1
Cele: 
nr 1 – karabin maszynowy (figura bojowa 27), ukazuje się na 25 sekund,
nr 2 – popiersie (figura bojowa nr 23), ukazuje się na 35 sekund, 5 sekund po trafieniu lub ukryciu się celu nr 1,
nr 3 – klęczący (figura bojowa nr 30) ukazuje się na 20 sekund, ukazuje się po 20 sekundach od trafienia lub ukrycia się celu nr 2,
nr 4 – biegnący (figura bojowa nr 40) ukazuje się na 20 sekund po 10 sekundach od trafienia lub ukrycia się celu nr 3.

Odległości do celu:
nr 1 – 150 m;
nr 2 – 100 m;
nr 3 – 150 m;
nr 4 – 200 m;

Liczba nabojów:  16 szt. – 5,56 mm nb./ 24 szt. – 7,62 mm nb.

Czas:  ograniczony ukazywaniem się celów.

Postawa:  do celu:

nr 1 i 2 leżąca z wykorzystaniem podpórki;

nr 3 i 4 klęcząca za ukryciem (po zmianie SO).

Rodzaj ognia:  według decyzji strzelającego.

Ocena:

„bardzo dobrze” – trafić cztery cele, w tym cel nr 1;

„dobrze” – trafić trzy cele, w tym cel nr 1;

„dostatecznie” – trafić dwa cele.

Warunki strzelania:  dzień, noc, w maskach.

Wskazówki:  na komendę kierownika strzelania „Naprzód” strzelający zajmuje przygotowane stanowisko ogniowe na LOO, przyjmuje postawę strzelecką i przygotowuje się do strzelania, natomiast obsługa strzelnicy na komendę „Naprzód” podnosi cel nr 1.  Strzelający po wykryciu celu samodzielnie prowadzi ogień do celu nr 1 a następnie do celu nr 2. Po trafieniu lub ukryciu się celu nr 2 strzelający samodzielnie zmienia stanowisko ogniowe i po wykryciu kolejnego celu prowadzi ogień do celu nr 3 a następnie do celu nr 4.”

Szkic strzelania bojowego nr 1

 

OK znacie już oryginał to teraz nasza wariacja:
Warunki strzelania „061-B1/25”-  Czyli strzelanie nr B1 z karabinka na odległość 25 metrów.

Ekran z tarczą powinien w miarę możliwości znajdować się na uśrednionej wysokości broni w postawie strzeleckiej leżąc i klęcząc.

Odległość – 25 metrów.

 UWAGA ! – Na niektórych strzelnicach ustawienie tarczy na krótkiej odległości  – zbyt nisko (gdzie oś ma np. 100 metrów lub więcej) powoduje rykoszetowanie pocisków – Jeżeli są co do tego jakiekolwiek wątpliwości – trzeba pytać obsługi strzelnicy !!! 

Ilość amunicji – 16 sztuk,

Czas: 120 sekund,

Wskazówki: Od podaniu sygnału (najlepiej wspomóc się kolegą) lub sygnału „timera” Podłączyć magazynek, przyjąć postawę strzelecką leżąc z wykorzystaniem podpórki, odbezpieczyć, przeładować i ostrzelać każda figurę dwoma pociskami. Następnie przyjąć postawę strzelecką klęcząc i ponownie ostrzelać każdy cel dwa razy. Przy zmianie postawy zwrócić uwagę czy oś lufy jest skierowana cały czas w kierunku przedpola. Wszystkie czynności muszą zmieścić się w limicie czasowym. Punkt uzyskuje się za trafienie w figurę – niekoniecznie w zaznaczone kółko na figurze. Jednak w dalszej kolejności aby zwiększyć trudność – można postawić sobie taki cel i liczyć tylko trafienia w kółka.

 

Na każdej tarczy znajduje się instrukcja strzelania (zakreślona na wzorze kolorem czerwonym) oraz tabelka do zaznaczania wyników (kolor niebieski). Ponadto jest miarka (kolor zielony) – służy ona do tego żeby po wydrukowaniu sprawdzić czy ustawienia drukarki są jakie trzeba i wymiary zgadzają się ze wzorem.

 

Uwaga co do nastaw celownika i samego celowania: Wszystko o czym teraz będzie to są uproszczenia – jednak takie, które ja stosuje od bardzo bardzo dawna – i się sprawdzają !
AR-15 – przywykłem do przystrzeliwania tego rodzaju broni na tzw „Battle Zero” wg przepisów US ARMY. W skrócie, bo będę o tym pisał szerzej w drugiej części opisu naszych tarcz do przystrzeliwania.  „Battle Zero” to przystrzelanie broni na 300 metrów – co znaczy, że teoretycznie (pomijając inne zmienne takie jak np. wiatr i inne czynniki wpływające na tor lotu pocisku), na odległościach od 0 do 300 metrów celując w środek celu i oddając strzał (bez błędów strzelca ) – pocisk zawsze powinien trafić w cel. Te wartości w US ARMY przyjęte są dla standardowej figury bojowej typu „E” czyli mniej więcej takiej wysokości jak u nas „klęczący”, czyli cel tzw. „średni”. W przypadku niższego celu trafienie osiąga się zmieniając punkt celowania ze „środka  celu” na „środek podstawy celu”. Wymaga to oczywiście pewnego doświadczenia, ale naprawdę przy rodzaju broni jakim jest karabinek, jak dla mnie jest to rozwiązanie idealne. W przybliżeniu można powiedzieć, że to to samo co u nas „Strzał Bezwzględny”.
Tak więc pod warunkiem, ze mamy przystrzelany karabinek w ten sposób, nie zależnie od tego czy mamy do dyspozycji przyrządy mechaniczne, kolimatorowe czy optyczne z powiększeniem – punkt celowania do każdej z figur – na 25 metrów będzie w środek celu.

Przykładowy wynik strzelania uzyskany z karabinka AR-15 wyposażonym w kolimator

AK i podobne.  W przypadku kiedy mamy przystrzelaną broń wg przepisów wojskowych – czyli na 100 metrów z nastawy celownika „3” (w przypadku AK, AKM) lub „4” (w przypadku Tantala czy Beryla) to:  Do celów niskich czyli FB nr 23 i FB nr 27 celujemy w środek podstawy celu.  W przypadku celów średnich i wysokich – FB nr 30 i FB nr 40 – celujemy w środek celu. Przy takich ustawieniach nie powinno być problemów aby trafić wszystkie cele.
Powyższe dotyczyć będzie też innych (niż polskie) modeli broni:  AK, AKM, AK-74, AK-100, Saigi itp. Generalną zasadą będzie – celownik z nastawą „3” dla naboju 7,62 mm x 39 lub nastawą „4” dla 5,45 mm x 39 i 5,56 mm x 45.

Przykładowy wynik strzelania uzyskany z karabinka AKMS z wykorzystaniem przyrządów mechanicznych.

Jeżeli ktoś ma przystrzelaną broń inaczej to sam musi zobaczyć jak będą mu się układały pociski i strzelać z odpowiednio odłożoną poprawką dla jego broni. To samo w przypadku rodzajów broni, które nie są oparte na konstrukcjach AR czy AK.

W przypadku broni pneumatycznej – Normalnie przystrzelany karabin pneumatyczny np. do konkurencji Kpn 60 – ma ustawione przezierniki na 10 metrów „w cel”. Jednak na rynku jest bardzo wiele modeli. Dodatkowo każdy ustawia broń tak jak uważa. Jak będzie u was ? – sami powinniście wiedzieć. O ASG to się nawet nie podejmuje nic pisać ! Musicie sami popróbować  😉

 

Poniżej tarcze do pobrania. Kliknięcie w link spowoduje otwarcie pliku pdf w nowym oknie. Wystarczy zapisać.

Podstawowy rozmiar tarczy został przygotowany w formacie A3:

TARCZA DO WYDRUKOWANIA W FORMACIE A3 DO STRZELANIA Z KARABINKA NA ODLEGŁOŚĆ 25 METRÓW

 

Dla tych, którzy nie dysponują możliwością druku w formacie A3 przygotowaliśmy plik na dwóch arkuszach A4

TARCZA DO WYDRUKOWANIA W FORMACIE A4 DO STRZELANIA Z KARABINKA NA ODLEGŁOŚĆ 25 METRÓW

 

Dla strzelców pneumatycznych lub ASG przygotowana została specjalna tarcza w formacie A4:

TARCZA DO WYDRUKOWANIA W FORMACIE A4 DO STRZELANIA Z KARABINKA PNEUMATYCZNEGO LUB ASG NA ODLEGŁOŚĆ 10 METRÓW

 

EDIT:
Na waszą prośbę:
Tarcza dla strzelców pneumatycznych w formacie A4 w układzie pionowym:

TARCZA DO WYDRUKOWANIA W FORMACIE A4 W UKŁADZIE PIONOWYM DO STRZELANIA Z KARABINKA PNEUMATYCZNEGO LUB ASG NA ODLEGŁOŚĆ 10 MERÓW


DOBREJ ZABAWY !!!

 

Wszystkie tarcze – narysowane i policzone przez „instruktora” LARPAK-a

Zapraszamy do dzielenia się wynikami, spostrzeżeniami i uwagami w temacie na FORUM

Możesz również polubić…

Ekpia 061 na Facebook