Autor Wątek: DIY Pokrowiec na tłumik  (Przeczytany 1907 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
DIY Pokrowiec na tłumik
« dnia: Maj 03, 2020, 03:22:49 pm »
Kwarantanna sprzyja robótkom ręcznym  ;)
W związku z brakiem na rynku postanowiłem sobie wyprodukować pokrowiec na tłumik. Pokrowce na rynku funkcjonują ale koszt "profesjonalnego" w sensie nie do ASG to koszt rzędu 700 - 800 PLN. Druga sprawa - musiał być woodland, a takich nawet za milion $ nie znalazłem.
Jako materiału użyłem:
- materiał woodland - wycięty z pokrowca na radio od plecaka MOLLE. Można je kupić za trzydzieści kilka złotych i jest dość sporo materiału do wykorzystania. Także taśm! Pomysł wykorzystania pokrowca podsunął Larpak
- jako wkład izolacyjny -  trzy warstwy folii aluminiowej (takiej do kuchni) i dla wzmocnienia trzy warstwy papieru do pieczenia. Dodatkowo jedna warstwa materiału bawełnianego ze starego munduru.
- taśmy ze wspomnianego już wcześniej pokrowca.
- "paracord".
- nitka bawełniana.
- stoper z jakiegoś starego plecaka MOLLE.
Wyszedłem z założenia, że taki wkład izolacyjny będzie w zupełności wystarczający do karabinu powtarzalnego. Na wszelki wypadek jest to tak skonstruowane, że wkład można praktycznie w 10 minut wymienić na jakiś inny, np. z koca gaśniczego lub z munduru "FRACU". Użyłem nitki bawełnianej a nie nylonowej - na wszelki wypadek żeby się nie stopiła.

Pierwszą czynnością było wycięcie szablonu ze zwykłej kartki papieru.

Sklejony (klejem biurowym), jeszcze nie przycięty, wkład izolacyjny i przyszywanie pierwszej taśmy w toku:


Przycięty wkład położony na warstwie zewnętrznej dla skontrolowania wymiaru:


Wstępnie złożony i zawinięty na tłumiku wkład:


Wkład wstępnie przyfastrygowany żeby się trzymał kupy przy kolejnych przymiarkach:


Wkład i warstwa zewnętrzna z przyszytą już pierwszą taśmą, przeszyciem z przodu. Z tyłu zakładkę zostawiłem większą na wszelki wypadek jak by trzeba było wydłużyć:


Przymiarka pokrowca zewnętrznego - "Jak to będzie wyglądało". Pokrowiec jeszcze nie zeszyty i brak dolnej taśmy:












Wstępna przymiarka ściągacza z "paracordu". Jeszcze w niepasującym kolorze "foliage". Szukanie na strychu "paracordu" w kolorze "olive", pasującego do woodlanda zajęło mi znaczną część czasu szycia pokrowca  ::)


Już uszyty! Na tym etapie próbowałem kilku sposobów przeplecenia ściągacza - koniec końców zostało tak przy pierwszej próbie:


Skończony ! Efekt końcowy wygląda tak:




Efekt końcowy całkowicie mnie zadowala. Jak będzie się sprawować w praktyce - zobaczymy. Jestem jednak głęboko przekonany, że będzie OK.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2020, 03:27:04 pm wysłana przez 061 »

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: DIY Pokrowiec na tłumik
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2020, 05:32:49 pm »
Masz talent do szycia chociaż ja użyłbym podwójnego ściegu, aby to było mocniejsze, zwłaszcza w przypadku taśmy.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: DIY Pokrowiec na tłumik
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2020, 06:17:18 pm »
Zazwyczaj robię podwójnym. Tu jednak nie ma praktycznie żadnych obciążeń, więc wygląd zwyciężył nad wytrzymałością. Jedyne miejsce gdzie jest podwójnie to szef łączący całość. Ale jego nie widać bo raz że szyty na lewą stronę a potem wywinięty a potem zamaskowany dodatkowo naszyciem dolnej taśmy.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: DIY Pokrowiec na tłumik
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2020, 07:27:24 pm »
W sumie tak, ale tak jakoś wolałbym jednak podwójne szwy.