Autor Wątek: Ciekawostki z internetu  (Przeczytany 243273 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #765 dnia: Kwiecień 02, 2019, 07:21:10 pm »
Jak dla mnie to jak na te lata to .308 WIN w broni "szturmowej" to przerost formy nad treścią.
Do tego konstrukcja nieco przekombinowana - ten podwójny tłok - równie dobrze mógł to zostawić tak jak w FAL'u lub CZ vz. 58 czy SKS bo nieco to jego rozwiązanie właśnie to mi przypomina.

Jeszcze ta część na zamku, która ma dociskać naboje - w AK to jest cześć suwadła i po sprawie.
Zrobił miksa, ale chyba nie bardzo mu to wyszło.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #766 dnia: Kwiecień 02, 2019, 09:16:42 pm »
Ale to nie jest broń szturmowa tylko battle rifle. Dla mnie to spora różnica.

Nie jestem geniuszem z angielskiego ale tam nie ma podwójnego tłoka. Imho jest rurka która doprowadza gazy na tłok co pozwala skrócić długość suwadła z tłokiem i oszczędzić na masie. Całość wydaje się na tyle solidna i nierdzewna że nie powinno być z tym problemów. Te karabiny mają po 35 lat, raczej z cześciami jest problem a amunicja jest silna i działają.

Ten płaskownik zakladany od spodu suwadła czeczywiscie budzi pewne moje wątpliwości aczkolwiek pytanie o ile upraszczaon produkcję i pozwala zaoszczedzić na masie. Prawdopodobnie suwadło wycięte od spodu ułatwia tez czyszczenie.

Moim zdaniem wyszło mu to bardzo dobrze, i bron jest bardzo przemyslana. Czy dało sie to zrobic jeszcze lepiej? Pewnie że dało by się bo mogl to wziąc na warsztat inny projektant który jeszcze by coś zmienił, ulepszył i poprawił. Ale nikt nie zrobił a 20 lat później US Army w obliczu niedomagań broni w kalibrze 5,56 musiała się przeprosić z dużo gorszymi M14.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #767 dnia: Kwiecień 05, 2019, 12:45:43 pm »

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #768 dnia: Kwiecień 08, 2019, 10:39:30 pm »
Jakoś tak znowu Wietnam  - tym razem zajebisty materiał z 1969 o SEALs!
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=f7_JErQ7dJs


Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #770 dnia: Kwiecień 12, 2019, 12:32:01 pm »
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-libia-trwaja-walki-o-stolice-kraju,nId,2924951

A koledzy w służbie gonią ludzi do czyszczenia broni... kij wie po co... ;)

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #771 dnia: Kwiecień 16, 2019, 08:02:03 pm »
Jaką nielegalną broń znajdowano w Finlandii w ciągu ostatnich sześciu lat
https://www.thefirearmblog.com/blog/2019/04/16/firearms-seized-in-finland/

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #772 dnia: Kwiecień 16, 2019, 10:24:58 pm »
Kurwa... Jati Matic.... :o
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #773 dnia: Kwiecień 16, 2019, 11:39:43 pm »
Jak nie tam, to gdzie?
No, chyba że chciałbyś się zabawić w Cobrę  8)

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #774 dnia: Kwiecień 17, 2019, 08:08:17 am »
Zajmujecie się drobnicą  8)

To jest duży kaliber :)

https://www.youtube.com/watch?v=WQtq3Zct_jA

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #775 dnia: Kwiecień 22, 2019, 09:05:30 pm »
Przypadkiem trafiłem na kanał tego gościa, gdzie rozpakowuje i próbuje stare racje żywnościowe.
Ma też na swoim kanale różnego rodzaju zestawy survivalowe - zarówno narzędziowe jak i żywnościowe i tak oto dotarłem tego tego zestawu:
https://www.youtube.com/watch?v=2Zjv1u9GOs8

Najbardziej ciekawa z całego zestawu jest szczoteczka do zębów.
Do tego wykorzystanie jednego przedmiotu w połączeniu z innymi jak np. urządzenie do wystrzeliwania flar robi za uchwyt wieka zestawu, które można wykorzystać jako patelnię/garnek, a także jako uchwyt ostrza/piły.

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #776 dnia: Kwiecień 22, 2019, 09:42:00 pm »
Miałem okazję przerobić sporo różnych zestawów przetrwania dla pilotów US AIR FORCE. Wszystkie komercyjne badziewia się nie umywają!
Kilka fajnych elementów jeszcze mam - np łopatę do śniegu (działającą na zasadzie tej łopatko-patelni) Czyli element opakowania do którego podłącza się wielofunkcyjną rączkę (służącą też do innych celów).
Takie miniaturowe wyrzutnie flar były dość powszechne na świecie. Nawet ruscy takie mieli w zestawach "NAZ" dla ich pilotów. Te z US AIR FORCE jednak są wyjątkowe - bo mają napęd rakietowy. Wszystkie inne wyrzucane są tylko za pomocą spłonki (myśliwskie jak w ruskich) albo nabój 6mm - wszędzie indziej.
Mam w swoim zestawie taki zestaw mini flar. Można to kupić w sklepach żeglarskich. Najłatwiej dostępne są firmy Pains Wessex. Jakiś czas temu przepadł mi taki zestaw - musiałem się go pozbyć przed wejściem do samolotu :-(


Zestaw można łatwo reanimować - naboje 6mm i flary 15mm są powszechnie dostępne.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #777 dnia: Kwiecień 22, 2019, 11:27:49 pm »
Ciekawy zestaw - wygląda dokładnie jak te flary do pistoletów startowych.
Cena z tego co kojarzę nie jest zbyt atrakcyjna.

Szkoda, że u nas takowych zestawów przetrwania nie było (poza pewnie tymi z samolotów/myśliwców zaadoptowanych od ruskich).



061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #778 dnia: Kwiecień 22, 2019, 11:43:22 pm »
Były jeszcze (zresztą czasami są elementy do kupienia na alledrogo) zestawy w tratwach ratunkowych, morskich.
Wyposażenie obowiązkiwe określa SOLAS i miedzyinnymi teraz czesto sa tam te miniaturowe flary. Mam instrukcje/poradnik przetrwania z takiej tratwy.
Z fotela pilota to miałem kiedyś rakieto-narty śnieżne,  flary(dziennonocne) i jakieś drobiazgi(międzyinnymi te mini flary). Mam jeszcze ruską kamizelke "NAZ" dla pilotów (u nas ich nie było) odpowiednik amerykańskiej SRU/21. I kieszonkową instrukcje "survival" dla załóg latających.
Kiedyś interesowałem się dość mocno tym tematem.

LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Ciekawostki z internetu
« Odpowiedź #779 dnia: Kwiecień 23, 2019, 12:02:23 am »
Czyli w sumie można powiedzieć, że marynarka i lotnictwo jakoś się tam zabezpieczyło, a cała reszta miała i ma przejebane.

Te "NAZ'y" to chyba nadal w użyciu są - jakiś czas temu coś na forum o nich wspominaliśmy jak zestrzelili ruskiego pilota nad Syrią - miał Stieczkina + 3 czy 4 zapasowe magazynki w kamizelce.

Patrząc na te filmiki jak gość pokazuje czy to racje żywnościowe czy zestawy przetrwania to wydaje mi się, że my się zatrzymaliśmy gdzieś na poziomie kuchni polowej, która jedzie za walczącymi żołnierzami.

Jakieś tam "eSki" mieliśmy czy mamy, ale i tak jesteśmy daleko za murzynami bo gdzie indziej to wygląda tak, że w różnych czasach i miejscach były różne zestawy, które ewoluowały.