Autor Wątek: Elaboracja  (Przeczytany 9527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Okruch

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1404
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2018, 09:28:36 pm »
W takim razie, trzeba mieć tytanowe cojones, żeby używać elaborki kupowanej od kogoś?

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2018, 08:28:32 am »
Ja sam sobie nie ufam. Ważę jeszcze na koniec gotowe naboje czy nie ma podwójnej naważki lub braku prochu.

Naważki dobieram i  sprawdzam na Quickload i to w przedziałach bezpiecznych. Więc ewentualny błąd rzędu 0,1 gr nie ma większego znaczenia :)

Robię tylko karabinową, bo z karabinów strzelam dość dużo.  Nie wiem jak sprawdzać pistoletową, gdzie naważka to 3,5 gr a odchyłka w masie łuski i pocisku to może być nawet 2-5 gr !!!

Sama spłonka w większości przypadków pchnie pociska do lufy i tak zostanie .....

Szwajcarzy mają zestaw treningowy do 223. To stalowa łuska. Ładujesz do niej spłonkę normalnie a od czoła śrut wiatrówkowy 5,5 diabolo .

Srut miedziowany najlepiej :)

Strzela się tym w zimie do tarcz na 6-12 m ze skupieniem jak z normalnej amunicji na 50 m.

Wiec sama spłonka też ma power :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2018, 08:55:19 am wysłana przez eustachy »

061

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2500
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2018, 09:08:45 am »
To tzw. amunicja izbowa. Była u nas uzywana przed 2WŚ do kb. Strzelało sie tym w pomieszczeniach stad i nazwa. Bardzo mi sie kiedyś podobał ten patent ! Lepsze rozwiązanie do szkolenia podstawowego niz .22.

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2018, 09:24:25 am »
Do kb to chyba była jeszcze wkładana lufka do lufy .  Widziałem taki zestaw do szwajcarskich SR  w kalibrze 308w.  Rurka miała kaliber 4,5 diabolo i była wkładana do lufy .

To masz zestaw do 223rem. Jak ktoś chce i ma dobrego tokarza  to podam wymiary łuski stalowej.

https://www.swisswaffen.com/wyss-te90-trainingseinsatz/wte90/wztz10qlwgxz


LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2018, 10:18:43 am »
Ciekawe czy dałoby się zrobić samemu taką amunicję w oparciu właśnieno śrut diabolo i zestaw Lee Classic Loader do .223 REM.

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 20, 2018, 10:30:45 am »
Jak o to opisuje książka Gwoździa w polskiej amunicji izbowej o której wspomnieł 061 był malutki pocisk tępołukowy tego samego kalibru co amunicja bojowa tj. 7,92 o masie 2,9  g wyglądający jak kapturek (nakładany na występ na łusce). Do tego specjalna spłonka, właściwie nabój ślepy bo z małym ładunkiem mieszanki prochów, a wszystko scalała dedykowane temu zestwowi specjalna mosiężna łuska.

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 20, 2018, 01:42:35 pm »
LARPAK
Nie bardzo.  Srut jest miękki i prędkości muszą być małe.  Napęd musi być na samej spłonce, bo minimalna dawka prochu daje Ci efekt wybuchu ( poczytaj o stosowaniu naważki mniejszej niż zalecana najniższa )  I jest oczywiście  problem z ładowaniem. Magazynek tego nie poda.  Trzeba ładować ręcznie po jednej ....

Ogólnie jest to typowy gardżet , który wymaga wiele wysiłku  - porównywalny ze strzelectwem czarno prochowym :)

Cena dobrego śrutu miedziowanego plus spłonka = tani nabój do 22LR.  Zwykłym śrutem zaołowisz lufę .... i wydasz 100 zł na Roble :)


LARPAK

  • Kolekcja 061
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2808
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 20, 2018, 01:59:19 pm »
Ale prochu bym tam nie ładował, bardziej chodzi o osadzenie śrutu.

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 20, 2018, 02:07:46 pm »
Zastanawiam się czy wam nie wydzielić tego wątku do jakiegoś tematu elaboracja czy coś.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 20, 2018, 06:10:25 pm »
Jak masz możliwość to przenieś :)

Szwajcar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2019
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 02, 2018, 05:42:33 pm »
Tu mata wydzielony wątek o elaboracji żeby mi płakania nie było że zginęło jak cnota tajki w wieku 14 lat.
vz.58, NEA15 PDW 7,62x39, CZ P10C FDE, Taurus PT809E

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 05, 2018, 12:09:08 pm »
Od dwóch miesięcy jestem szczęśliwymi posiadaczem zestawu o którym mowa wyżej.
Wszystko działa i jest zgodne z moimi oczekiwaniami. Co prawda jeszcze wiele przede mną, bo póki co mam tylko rewolwery z maksymalnie 2,5” lufą i sporadycznie  użyczony 4". Z uwagi na krótkie lufy moja broń  łyka wszystko, ale tym samym  nie sposób tak do końca ocenić jakościowo amunicji. Rozglądam się za czymś z 6” lufą. Wówczas będę mógł eksperymentować.
Z czystym sumieniem polecam to na początek przygody z elaboracją. W tym kalibrze strzelam średnio 100 szt. tygodniowo. Na takie ilości jest to bardzo trafiona inwestycja. Zrobienie tych 100 szt. to dla mnie maksymalnie ok. 2,5 godziny wszystkiego (razem z myciem i smarowaniem pocisków). Wszystko można podzielić na etapy i  (poza chwilą nasypywania prochu co w tym kalibrze wymaga szczególnej uwagi i skupienia) klepać oglądając np. TV.
Nie liczę oczywiście czasu na odlewanie pocisków, to robię rzadko i hurtem.
No i nie zapominajmy o wielkiej zalecie: bajecznie niskie koszty strzelania.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2018, 12:25:50 pm wysłana przez bike »

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 06, 2018, 08:37:20 am »
Z czego lejesz pociski? Ołów drukarski czy złom lub ciężarki do kół ?

bike

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 06, 2018, 10:40:35 am »
Do tej pory był to czysty miękki ołów w większości z plomb magazynowych i pasków blach. Ale to mi się kończy i za niedługo ołów będę niestety musiał odzyskiwać z pocisków wygrzebanych z wałów na strzelnicy.  Mam tego większy zapas i jest to za darmo.

eustachy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 167
    • Zobacz profil
Odp: Elaboracja
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 06, 2018, 06:16:11 pm »
Miękki ołów jest dla czarnego prochu. Do nitro musi być utwardzony lekko bo zrywa z gwintu i syfi lufę.

Przyzwoite pociski wychodzą z ołowianych ciężarków samochodowych  lub ze stopów drukarskich - są czasem oferty na Elaboracja.pl.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2018, 07:20:26 pm wysłana przez eustachy »